Odmena za vykonanú prácu
Pri práci vykonávanej v pracovnom pomere patrí zamestnancovi za vykonanú prácu mzda. Všetky podrobnosti ohľadom jej vyplácania (spôsob vyplácania, jej výška a pod.) sú obligatórnou náležitosťou pracovnej zmluvy. Mzda zamestnanca má tri štádia – čistá mzda, hrubá mzda a super hrubá mzda. Na začiatku je super hrubá mzda, t. j. celkové náklady zamestnávateľa na zamestnanca. Hrubá mzda predstavuje sumu, z ktorej ešte neboli odvedené odvody na sociálne a zdravotné poistenie zamestnanca a daň. Po odrátaní aj týchto odvodov ostane čistá mzda, čo je suma, ktorá príde zamestnancovi na účet, resp. ktorá je celá vyplatená v jeho prospech.
U živnostníka je spravidla odmena vyššia, nakoľko odoberateľa nestojí v zásade nič. To znamená, že spoločnosť, ktorá využíva jeho prácu, za neho neplatí odvody. Živnostník za svoju prácu dostáva odmenu, a to na základe faktúry, ktorú odoberateľovi vystaví. Práve kvôli vyššej odmene sa často v praxi obchádza právny poriadok a zamestnávatelia ponúkajú výkon závislej činnosti na živnosť, aj napriek tomu, že to nie je legálne. Zamestnávateľ takto ušetrí na odvodoch na zamestnanca, nemusí platiť mzdové poplatky ani poskytovať zamestnancovi všetky výhody, ktoré mu priznáva Zákonník práce, ako napr. odstupné pri skončení pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa.
Odvody zo mzdy
Zamestnanec hradí zo svojho hrubého príjmu odvody do Sociálnej poisťovne. Tieto odvody zamestnancovi pokryjú nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Okrem týchto odvodov sú odvádzané ešte ďalšie odvody, avšak tieto už odvádza zamestnávateľ zo super hrubej mzdy zamestnanca. Okrem nemocenského, starobného, invalidného poistenia a poistenia v nezamestnanosti hradí zamestnávateľ za zamestnanca aj úrazové poistenie, garančné poistenie a príspevok do rezervného fondu solidarity, ktoré spolu tvoria 25,2% z vymeriavacieho základu.
Živnostník si musí všetky odvody platiť sám. Aj z tohto dôvodu dostáva zdanlivo vyššiu odmenu ako zamestnanec. Pri živnostníkovi závisí výška odvodov od minimálneho vymeriavacieho základu. Po založení živnosti treba bezprostredne platiť preddavky na zdravotné poistenie, pričom konečnú výšku poistenia sa živnostník dozvie po skončení kalendárneho roka, kedy zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie, ktorého výsledkom môže byť nedoplatok alebo preplatok.
V roku 2025 budú samostatne zárobkovo činné osoby na Slovensku platiť minimálne poistné do Sociálnej poisťovne vo výške 237,02 eura mesačne.
Táto celková suma zahŕňa:
- Nemocenské poistenie s príspevkom vo výške 4,40 %, čo predstavuje 31,46 eura mesačne.
- Starobné poistenie s najväčším príspevkom, stanovené na 18 %, teda 128,70 eura mesačne.
- Invalidné poistenie vo výške 6 %, čo predstavuje mesačne 42,90 eura.
- Príspevok do rezervného fondu solidarity vo výške 4,75 %, čo je 33,96 eura mesačne.
Minimálne mesačné preddavky do zdravotných poisťovní budú stanovené na 107,25 eura. Osoby so zdravotným postihnutím platia iba polovicu, teda 53,62 eur.
Spolu tak bude minimálna výška odvodov, ktoré musia SZČO mesačne odviesť do Sociálnej a zdravotnej poisťovne, činiť 344,27 eura.
Podľa výšky platu a odvedených odvodov sa vypočítava materské, nemocenské počas práceneschopnosti atď.