Zima na pracovisku – povinnosti zamestnávateľa

Zima na pracovisku je faktor, ktorý vie zásadne ovplyvniť pracovné podmienky. Spolu s energetickou krízou prišla aj snaha znížiť náklady zo strany zamestnávateľov v ich firmách všade, kde sa dá. V dôsledku zvyšovania cien elektriny a plynu sa mnohí zamestnávatelia rozhodli vo svojej firme napríklad znížiť teplotu na pracovisku. Ak sa tento krok rozhodnú zamestnávatelia vo svojej firme podniknúť, je dôležité, aby dbali aj na svoje zákonné povinnosti.

Vyhláškou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 99/2016 Z. z. o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci sa o. i. ustanovujú povinnosti zamestnávateľa na ochranu zdravia počas chladného obdobia v roku. Chladným obdobím sa hodnotí, ak priemerná denná teplota počas dvoch po sebe nasledujúcich dní klesne pod 13 °C. Mimoriadne chladný deň je deň, v ktorom teplota vonkajšieho vzduchu nameraná v tieni dosiahla hodnotu nižšiu ako -15 °C.

Pre zamestnávateľov je dôležité, aj napriek snahe znížiť náklady, spĺňať zákonom stanovené optimálne a prípustné hodnoty faktorov tepelno-vlhkostnej mikroklímy, ktorými sú operatívna teplota, rýchlosť prúdenia vzduchu a relatívna vlhkosť vzduchu, pričom tieto hodnoty sú rozdelené podľa tried práce. Triedy práce poznáme 4 a pre triedy práce 3 a 4 nie sú tieto hodnoty určené, ale je pre ne určený dlhodobo únosný čas práce a krátkodobo únosný čas práce.

Triedy práce podľa celkového energetického výdaja

Triedy práce podľa celkového energetického výdaja sú upravené prílohou č. 1 vyhlášky nasledovne:

Trieda práce

Energetický výdaj qM [W · m-2]

Príklady činností

1

1a

£80

Sedenie: ľahká administratívna práca (písanie, práca na počítači, kreslenie, účtovníctvo, kancelárska práca).

1b

81 – 105

Sedenie: ľahká manuálna práca (jednoduché šitie,

laboratórna práca); práca paží a ramien (malé pracovné nástroje, kontrolná činnosť, zostavovanie alebo triedenie ľahkých predmetov); práca paží a nôh (riadenie vozidla za bežných podmienok, ovládanie pedálov).

Státie: vŕtanie alebo frézovanie drobných súčiastok, navíjanie cievok, rezanie závitov malých armatúr, obrábanie s nízko výkonovými nástrojmi, občasná chôdza (rýchlosť do 2,5 km/h).

1c

106 – 130

2

2a

131 – 165

Kontinuálna práca rúk a paží (zatĺkanie klincov, plnenie); práca paží a nôh (riadenie nákladných áut, traktorov alebo stavebných strojov mimo cestnej komunikácie alebo v teréne); práca paží a trupu (práca s pneumatickým kladivom, montáž traktora, omietanie, prerušovaná manipulácia so stredne ťažkým materiálom, trhanie buriny, okopávanie, zber ovocia alebo zeleniny, tlačenie alebo ťahanie ľahkých vozíkov alebo fúrikov, chôdza rýchlosťou 2,5 až 5,5 km/h, kovanie).

2b

166 – 200

3

201 – 260

Intenzívna práca paží a trupu (nosenie ťažkého materiálu, práca s lopatou, práca s ťažkým kladivom, pílenie, hobľovanie alebo opracovávanie tvrdého dreva, chôdza rýchlosťou 5,5 až 7 km/h, tlačenie alebo ťahanie ťažko naložených vozíkov alebo fúrikov, otĺkanie odliatkov, kladenie betónových panelov).

4

> 260

Veľmi intenzívna činnosť v rýchlom až maximálnom tempe (práca so sekerou, intenzívna práca s lopatou alebo kopanie, stúpanie po schodoch, na rampu alebo po rebríku, rýchla chôdza malými krokmi, chôdza rýchlosťou väčšou ako 7 km/h).

Optimálne a prípustné hodnoty faktorov tepelno-vlhkostnej mikroklímy

Keď poznáme triedu práce, ktorá je vykonávaná, vieme k nej priradiť aj optimálne a prípustné hodnoty faktorov tepelno-vlhkostnej klímy. Hodnoty, ktoré musí zamestnávateľ spĺňať určuje vyhláška tabuľkou uvedenou v prílohe č. 2 ku každej triede práce. Na účely tohto článku sú pre nás dôležité hodnoty uvedené v kolónke minimálnej prípustnej operatívnej teploty na pracovisku.

 

Trieda práce

Operatívna teplota

to [oC]

Prípustná rýchlosť prúdenia vzduchu

va [m.s-1]

Prípustná relatívna vlhkosť vzduchu

rh [%]

optimálna

prípustná

min.

max.

1a

23-27

20

28

£

0,25

30 až 70

1b

22-25

19

27

£

0,3

1c

20-24

17

26

 

£

0,3

2a

18-21

15

25

0,1 – 0,3

2b

17-20

12

25

0,1 – 0,5

3

neustanovuje sa

10

neustanovuje sa

4

10

Zamestnávateľ môže síce znížiť náklady tým, že zníži teplotu na pracovisku, avšak je potrebné, aby pri tom dbal na zákonom určené minimálne hodnoty. V prípade, že by zamestnávateľ tieto určené teploty na pracovisku nedodržiaval, zamestnanci majú právo sa obrátiť s podnetom na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Tagy: