Od 1. novembra 2024 nadobudol účinnosť zákon č. 246/2024 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov (novela). Cieľom tejto novely bolo podľa dôvodovej správy doplniť Prílohu č. 1 zákona č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov (zákon č. 139/1998 Z. z.) o ďalšie omamné a psychotropné látky, a to na základe rozhodnutia Komisie Úradu OSN pre omamné látky a kriminalitu (United Nations Office on Drugs and Crime), ako aj na základe podnetu Ministerstva vnútra SR a Policajného zboru SR.
Príloha č. 1 zákona č. 139/1998 Z. z. obsahuje v zmysle § 3 ods. 1 zákona omamné a psychotropné látky zaradené do troch skupín podľa ich účinkov na zdravie. Do I. skupiny sa radia omamné látky a psychotropné látky, ktoré nie sú obsiahnuté ako liečivo v lieku. Ďalej II. skupina obsahuje omamné látky a psychotropné látky, ktoré majú vysokú návykovosť, ale sú obsiahnutie ako liečivo v lieku. Napokon v III. skupine nachádzame omamné a psychotropné látky, ktoré majú nižšiu návykovosť a sú obsiahnuté ako liečivo v lieku. Keďže žiadna z látok, ktoré sa majú novelou zaradiť do tejto prílohy sa v liekoch nepoužíva, všetky sa majú zaradiť do prvej skupiny.
Okrem iných látok sa navrhuje na pridať do I. skupiny v Prílohe č. 1 aj látka hexahydrokanabinol, teda HHC. Podľa dôvodovej správy k tejto časti novely sa táto látka objavila prvýkrát v roku 2021 na trhu s drogami v USA, pričom sa získava syntetizovaním z kanabidiolu (CBD) získavaného z konope s nízkym obsahom THC. Okolo mája 2022 bola HHC identifikovaná aj v Európe. Ešte v roku 2022 usporiadalo Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) odborné stretnutie, na ktorom sa zaoberali práve HHC, ktoré bolo identifikované vo viacerých výrobkoch v 20 členských štátov EÚ a v Nórsku. Podľa laboratórnych štúdií, ktorých však nie je veľa to vyzerá tak, že HHC má vo všeobecnosti veľmi podobné účinky ako THC (čo je hlavnou psychoaktívnou látkou v konope). Účinky HHC u ľudí v dobe tohto stretnutia skúmané ešte neboli, avšak neoficiálne správy od spotrebiteľov naznačovali, že jeho účinky by mohli byť podobné účinkom kanabisu.
Dôvodová správa ďalej uvádza, že prítomnosť látky HHC bola na Slovensku zistená od 1.1.2022 v 4 prípadoch záchytov omamných a psychotropných látok, pričom v troch z nich šlo o rastlinný materiál, ktorý obsahoval okrem iných kanabinoidov aj THC, zatiaľ čo v tom poslednom prípade šlo o náplň do e-cigarety. Látka, ktorá bola ešte pred novelou v zákone č. 139/1998 Z. z. uvedená ako HHC má iný štruktúrny vzorec ako tá, ktorá je ponúkaná na slovenskom trhu, napríklad v automatoch na predaj CBD. Na trhu sú aktuálne okrem rastlinného materiálu aj produkty s obsahom látky HHC-P a HHC-O a HHC-H, ktoré sú dostupné ako sušina, náplne do e-cigariet, či ako sladkosti.
Podľa dôvodovej správy k tejto časti novely aktuálne prebiehajú výskumy, ktoré sa zaoberajú účinkami HHC, pričom naznačujú, že je tu predpoklad vytvárania návyku, ako aj psychickej či fyzickej závislosti, ktorá je charakterizovaná zmenami správania a dôsledkami zdravotného či psychosociálneho charakteru. A keďže látky HHC-H, HHC-O, HHC-P a HHCP acetát nemajú vyzutie v liekoch, zákonodarca sa rozhodol ich zaradiť na návrh Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky do I. skupiny psychotropných látok uvedených v Prílohe č. 1 zákona č. 139/1998 Z. z..
Od nadobudnutia účinnosti tejto novely teda látku HHC nemožno voľne predávať v automatoch, keďže jej zaradením do tohto zoznamu s ňou ako s psychotropnou látkou možno zaobchádzať iba v súlade s § 4 zákona č. 139/1998 Z. z., podľa ktorého s ňou môže zaobchádzať len osoba s príslušným povolením. Takýmto zaobchádzaním je však v zmysle § 4 ods. 3 iba pestovanie, výroba, vydávanie a vykonávanie tranzitu a veľkodistribúcie, avšak výlučne na účely výskumnej, výučbovej a expertíznej činnosti, pričom akékoľvek iné zaobchádzanie sa považuje za nedovolené. Držať HHC a iné látky sú oprávnené len nasledovné osoby: (i) policajt, (ii) ozbrojený príslušník finančnej správy, (iii) príslušník vojenskej polície, (iv) príslušník spravodajských služieb a (v) príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže, avšak iba na základe podmienok stanovených osobitnými predpismi.
Zaradením tejto látky do zoznamu omamných a psychotropných látok s ňou teda možno zaobchádzať iba spôsobom stanoveným zákonom a s príslušným povolením, pričom porušenie takýchto pravidiel môže mať aj trestnoprávne následky, a to v zmysle naplnenia skutkových podstát trestných činov v ustanoveniach § 171 - § 174 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon.
HHC výrobky sú napriek zákazu naďalej prístupné
Ako uvádza portál RTVS, v automatoch sa naďalej nachádzajú aj deťom dostupné výrobky s obsahom aktívnej psychedelickej látky. Slovenská obchodná inšpekcia aj policajné kontroly sa naďalej stretávajú s predajom HHC produktov pod iným označením.
Ministerstvo vnútra avizuje ďalší rázny krok. „Rezort vnútra pripravuje návrh zákona o nových psychoaktívnych látkach, ktorého cieľom je zefektívniť a zrýchliť zaraďovanie nových psychoaktívnych látok medzi zakázané na základe spoločných znakov v ich štruktúre,“ dodal pre RTVS Odbor komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.