Vláda plánuje zásah proti fiktívnym živnostníkom. Pokuty sa môžu vyšplhať na desiatky tisíc eur

Firmám hrozia pokuty za fiktívnych živnostníkov, vláda bude vykonávať kontroly.

TASR 23. 07. 2024 2 min.
     Kontrola fiktívnych živnostníkov Kontrola fiktívnych živnostníkov Zdroj: shutterstock.com/DC Studio

    Vláda sa v blízkej budúcnosti zameria na odhalenie a kontrolu problematických sektorov, kde sa objavujú fiktívni živnostníci.

    Ak sa potvrdí, že firmy zamestnávajú fiktívnych živnostníkov, hrozia im sankcie vo forme dorubenia preddavkov na daniach, odvodov a vysokých pokút, ktoré môžu dosiahnuť desiatky tisíc eur. O tejto situácii informovali v utorok poradenská spoločnosť Grant Thornton a právnická kancelária Taylor Wessing.

    Finančná správa si posvieti na firmy

    „Firmy, ktoré majú časť zamestnancov na živnosť, by mali zvážiť ich preklasifikáciu na zamestnancov. Je jasné, že finančná správa sa bude čoskoro zameriavať na firmy s neprimeraným pomerom osobných nákladov a nákladov na služby v porovnaní s priemerom sektora,“ uviedla Silvia Hallová z Grant Thornton. Podľa nej sa finančná správa sústredí najprv na IT sektor, kde je najviac fiktívnych živnostníkov.

    Zamestnávanie fiktívnych živnostníkov predstavuje pre štát dlhodobý problém, najmä kvôli výpadkom príjmov z daní a odvodov.

    Vysoké pokuty či zákaz činnosti

    Okrem sankcií od finančnej správy môžu firmy čeliť aj pokutám od inšpektorátu práce za nelegálne zamestnávanie.

    „Firmám označeným ako nelegálni zamestnávatelia hrozia nielen okamžité finančné postihy, ale aj zákaz účasti na verejnom obstarávaní na tri roky, vylúčenie zo štátnej pomoci a akýchkoľvek iných finančných podpôr zo štátneho alebo európskeho rozpočtu,“ dodala právnička Andrea Čupeľová z Taylor Wessing.

    Grant Thornton a Taylor Wessing uviedli, že za súčasný problém s fiktívnymi živnostníkmi nesie veľkú zodpovednosť štát, ktorý podporil ich vznik benevolentným nastavením paušálnych výdavkov a oslobodením od daní a odvodov v prvom roku podnikania na živnosť.

    Ďalším významným faktorom je vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce na Slovensku, ktoré patrí medzi najvyššie v Európskej únii.