Manželstvo je podľa slovenského právneho poriadku definované ako zväzok muža a ženy. Jeho účelom má byť podľa zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov (Zákon o rodine) „vytvorenie harmonického a trvalého životného spoločenstva, ktoré zabezpečí riadnu výchovu detí.“ Platné uzavretie manželstva sa spája so splnením niekoľkých zákonných podmienok, pričom jednou z nich je aj podmienka veku. Zákon o rodine totiž stanovuje pravidlo, že manželstvo nemôže uzavrieť maloletý. Z tohto pravidla však existuje jedna výnimka.
Podmienky pre platné uzavretie manželstva určuje Zákon o rodine negatívne, a teda vymedzuje okolnosti, za ktorých manželstvo nemožno uzavrieť, prípadne je na jeho uzavretie potrebný súhlas súdu. Týmito okolnosťami sú existencia iného manželstva, príbuzenský vzťah medzi snúbencami (predkovia, potomkovia, súrodenci a príbuzenstvo založené osvojením), pozbavenie alebo obmedzenie spôsobilosti na právne úkony prípadne dušená porucha, vada právneho úkonu (vyhlásenia o uzavretí manželstva), alebo nedostatok veku. Nedostatok veku znamená, že manželstvo nemôže uzavrieť neplnoletá osoba. Plnoletosť sa podľa zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník (Občiansky zákonník) nadobúda primárne dovŕšením osemnásteho roku, predtým ju však možno nadobudnúť uzavretím manželstva. Výnimku z tohto pravidla teda tvorí uzavretie manželstva maloletou osobou so súhlasom súdu. Maloletý však nesmie byť mladší ako 16 rokov, teda pod touto vekovou hranicou nie je možné uzavrieť manželstvo za žiadnych okolností.
Na povolenie uzavrieť manželstvo súdom maloletému medzi 16-tym až 18-tym rokom veku neexistuje právny nárok. Zodpovedá tomu aj dikcia ustanovenia § 11 Zákona o rodine, ktorý hovorí, že súd môže takejto osobe výnimočne povoliť uzavrieť manželstvo, ak je to v súlade s účelom manželstva. To znamená, že ide o fakultatívnu možnosť súdu, pričom je potrebné skúmať súlad s účelom manželstva. Súd by mal teda individuálne posúdiť každú žiadosť, zohľadniť telesnú a duševnú vyspelosť snúbencov ako aj ich schopnosť nasledovať účel manželstva, teda vytvorenie harmonického a trvalého životného spoločenstva, ktoré zabezpečí riadnu výchovu detí.
Osobitnú procesnú úpravu konania o povolení uzavrieť manželstvo nachádzame v zákone č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok (Civilný mimosporový poriadok). Ide o návrhové konanie, ktoré nemôže začať ex offo, pričom aktívnu legitimáciu má osoba, ktorá môže uzavrieť manželstvo len so súhlasom súdu, teda neplnoletá osoba staršia ako 16 rokov. Ak by obaja snúbenci boli neplnoleté osoby staršie ako 16 rokov, podávajú tento návrh spoločne. Aktívne legitimovaný subjekt má v tomto konaní spôsobilosť samostatne konať pred súdom v plnom rozsahu, to znamená, že nemusí byť zastúpený zákonným zástupcom. Za účastníkov konania ustanovuje Civilný mimosporový poriadok osoby, ktoré chcú uzavrieť manželstvo a zákonných zástupcov navrhovateľa, prípadne navrhovateľov, ak sú obaja snúbenci neplnoletí.
V rámci konania sa realizuje pojednávanie, keďže Civilný mimosporový poriadok neustanovuje možnosť rozhodnúť o tejto veci bez pojednávania. Rovnako nezakotvuje ani jeho neverejnosť, čo znamená, že pôjde o verejné pojednávanie. V tomto konaní má navrhovateľ možnosť požiadať o to, aby bol vypočutý súdom bez prítomnosti ďalších osôb, v dôsledku čoho možno tento výsluch vykonať neverejne. Vylúčenie verejnosti by prichádzalo do úvahy aj podľa zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok, a to v prípade dôležitého záujmu účastníka alebo svedka. Pre rozsudok stanovuje Civilný mimosporový poriadok okrem všeobecných náležitostí ešte navyše jednu osobitnú náležitosť, podľa ktorej musí obsahovať vo výroku označenie osoby, s ktorou má navrhovateľ uzavrieť manželstvo.
Dôsledkom uzavretia manželstva je hneď niekoľko právnych následkov. Patrí sem napríklad vznik bezpodielového spoluvlastníctva manželov, či možnosť určenia otcovstva 1. domnienkou otcovstva, podľa ktorej sa za otca dieťaťa považuje manžel matky. Dôležitým právnym následkom uzavretia manželstva maloletou osobou staršou ako 16 rokov je nadobudnutie plnoletosti a teda aj plnej spôsobilosti na právne úkony. Hovoríme o spôsobilosti fyzickej osoby vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať práva a brať na seba povinnosti, a to v plnom rozsahu. Takýto následok uzavretia manželstva ustanovuje Občiansky zákonník pre maloletých starších ako 16 rokov. Maloletí majú totiž všeobecne spôsobilosť na právne úkony len v takom rozsahu, ktorý je primeraný ich rozumovej a vôľovej vyspelosti v ich veku. Uzavretie manželstva je teda okrem dovŕšenia osemnásteho roku veku jediný ďalší spôsob, ktorým možno nadobudnúť plnoletosť a plnú spôsobilosť na právne úkony osobám starším ako 16 rokov pred dovŕšením 18-teho roku. Takéto dosiahnutie plnoletosti však neovplyvňuje celú sféru súkromného a verejného práva. Vyskytujú sa totiž prípady, kedy sa na niektoré úkony či oprávnenia nevyžaduje plnoletosť, ale požaduje sa dosiahnutie aspoň 18-teho roku veku (napríklad pri práve voliť).
V prípade, že by pred uzavretím manželstva nedošlo k súhlasu súdu s jeho uzavretím, spôsobilo by to neplatnosť manželstva, o ktorej rozhoduje súd aj bez návrhu. Takéto manželstvo sa po právoplatnosti rozhodnutia súdu o jeho neplatnosti považuje za neuzavreté. Výnimku však podľa Zákona o rodine tvoria práva a povinnosti manželov k spoločnému dieťaťu a majetkové pomery manželov, ktoré sa budú ďalej spravovať tak, ako by tomu bolo v prípade rozvedených manželov. Z toho vyplýva, že neplatnosť manželstva neovplyvňuje vznik bezpodielového spoluvlastníctva manželov, či rodičovských práv a povinností. Rozhodnutie o neplatnosti manželstva rovnako neovplyvní ani nadobudnutie plnoletosti. Občiansky zákonník totiž ustanovuje, že plnoletosť nadobudnutá uzatvorením manželstva sa nestratí ani zánikom manželstva a ani jeho vyhlásením za neplatné.
Pri neplatnosti manželstva Zákon o rodine predvída dve situácie, pri ktorých sa inak neplatné manželstvo, uzavreté bez súhlasu súdu, stane platným. Bude tomu tak v prípade, ak ten z manželov, ktorý bol v čase uzavretia manželstva maloletý (a starší ako 16 rokov) dovŕšil 18 rokov, alebo ak manželka otehotnela (bez ohľadu na to, či je neplnoletá alebo nie). Druhý prípad dodatočnej konvalidácie manželstva sa viaže iba na moment otehotnenia, čo znamená, že zákon nepodmieňuje platnosť manželstva tým, aby manželka aj porodila. Takisto nie je relevantné, či už do manželstva tehotná vstúpila, keďže podľa Zákona o rodine bude táto podmienka dodatočnej platnosti manželstva splnená len v prípade, že otehotnela až po uzavretí manželstva.
Od neplatného manželstva je potrebné odlíšiť neexistentné manželstvo. Zákon o rodine ustanovuje podmienky, za ktorých manželstvo ani nevznikne, teda nemôže byť ani vyhlásené za neplatné a nespájajú sa s ním žiadne právne následky. Ide napríklad o situáciu, kedy je manželstvo uzavreté osobou mladšou ako 16 rokov (vtedy nemôže ani súd udeliť súhlas s jeho uzavretím), alebo vtedy, ak bolo vynútené násilím, či uzavreté pred cirkvou, ktorá nie je vedená v príslušnom registri.