Na Slovensku sa ľudia vo veku nad 50 rokov stretávajú s najväčšími problémami pri hľadaní práce. V prvom polroku úrady práce zaznamenali viac ako 46 000 takýchto uchádzačov, píše TASR.
Celkovo bolo viac ako 95 000 nezamestnaných, ktorí pred zaradením do evidencie nemali pravidelný príjem alebo nepodnikali dlhšie ako šesť mesiacov. Tieto údaje zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).
Značná časť Slovákov má problém sa zamestnať
ÚPSVaR tiež upozornilo, že výrazné ťažkosti s uplatnením na trhu práce majú najmä tí, ktorí sú na úradoch evidovaní dlhšie ako 12 mesiacov. Počet takýchto uchádzačov v prvej polovici roka presiahol 67 000.
„Zákon definuje znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, ktorí môžu byť z rôznych dôvodov znevýhodnení pri hľadaní práce,“ uviedlo tlačové oddelenie ÚPSVaR.
Ďalšiu výraznú skupinu nezamestnaných tvoria ľudia so základným vzdelaním alebo nižším odborným vzdelaním (53 149) a osoby staršie ako 50 rokov (46 634). Mladí do 26 rokov, ktorí ukončili štúdium pred menej ako dvomi rokmi a nemali od tej doby pravidelnú prácu, tvorili 9434 uchádzačov.
Štatistiky ÚPSVaR tiež poukazujú na to, že viac ako 5100 ľudí so zdravotným postihnutím čelilo podobným ťažkostiam pri hľadaní zamestnania. Medzi ďalšie rizikové skupiny patria poberatelia materskej alebo rodičovskej dovolenky, ktorí sa po jej skončení ocitli na úradoch práce, pričom ich počet dosiahol 3667.
Najmenšiu skupinu tvorili ľudia, ktorí žijú osamote a starajú sa o osoby závislé na ich starostlivosti alebo o dieťa pred skončením povinnej školskej dochádzky, a ich počet presiahol 1200.