Náhradné materstvo a jeho právny rámec v Taliansku
V Taliansku bolo náhradné materstvo aj doteraz ilegálne. Zákon č. 40 z roku 2004, ktorý upravuje asistovanú reprodukciu, striktne zakazuje všetky formy náhradného materstva, čo znamená, že ženy v krajine nemôžu poskytnúť svoje telo na vynosenie dieťaťa pre niekoho iného, či už za finančnú odmenu alebo bezplatne. Tento zákaz zahŕňa aj homosexuálne páry a slobodné ženy, ktoré by chceli využiť náhradnú matku.
Dňa 16. októbra 2024 taliansky parlament schválil zákon, ktorý zakazuje náhradné materstvo aj mimo územia Talianska pre talianskych občanov. Tento krok znamená výrazné sprísnenie už tak prísnych pravidiel týkajúcich sa náhradného materstva v krajine.
Podľa tohto zákona bude pre talianskych občanov ilegálne využívať služby náhradných matiek kdekoľvek na svete, nielen v samotnom Taliansku.To znamená, že talianske páry alebo jednotlivci, ktorí by si želali mať dieťa prostredníctvom náhradnej matky v iných krajinách, budú môcť byť trestne stíhaní aj po návrate do Talianska.
Podľa pravicovej vládnej koalície je hlavným cieľom tejto novej legislatívy je posilniť ochranu práv detí a etických hodnôt spojených s rodičovstvom. Talianska vláda, vedená pravicovou premiérkou Giorgiou Meloniovou, argumentuje, že náhradné materstvo „komodifikuje“ ženy a deti, čím narúša prirodzený poriadok rodiny a rodičovstva. Meloniová sa dlhodobo zasadzovala o konzervatívne hodnoty a tento krok je súčasťou širšej stratégie na podporu tradičných rodinných modelov.
Tento nový zákon vyvolal v Taliansku i mimo neho veľa diskusií a kritiky. Opoziční politici, rovnako ako aktivisti za práva LGBT+ a reprodukčné práva, považujú tento krok za zásah do osobných slobôd. Kritici tvrdia, že zákon ešte viac obmedzuje právo jednotlivcov a párov na založenie rodiny, najmä tých, ktorí čelia zdravotným prekážkam pri tradičnom tehotenstve. Zákon taktiež zasiahol LGBT+ komunitu, keďže náhradné materstvo bolo jednou z možností, ako mohli mať deti homosexuálne páry.
Medzi kritickými hlasmi sú aj odborníci na medzinárodné právo, ktorí varujú pred možnými komplikáciami pri implementácii zákona mimo Talianska. Mnohé krajiny, kde je náhradné materstvo legálne, budú pravdepodobne vnímať tento zákon ako narušenie suverenity.
Pre talianske páry, ktoré doteraz cestovali do krajín, kde je náhradné materstvo legálne, ako napríklad do Spojených štátov, Kanady alebo Ukrajiny, bude teraz tento proces oveľa riskantnejší. Ak talianske orgány zistia, že občania krajiny využili služby náhradnej matky v zahraničí, môžu byť títo ľudia stíhaní po návrate domov, čo predstavuje vážne právne dôsledky.
Výhľad do budúcnosti
Taliansko sa takto zaradilo medzi niekoľko málo krajín, ktoré uplatňujú extraterritoriálne zákony týkajúce sa náhradného materstva. Táto legislatíva je výrazným prejavom konzervatívneho prístupu k rodinným hodnotám, ktorý momentálne prevláda v talianskej politike. Očakáva sa, že táto otázka zostane predmetom intenzívnych debát a právnych výziev nielen v Taliansku, ale aj na medzinárodnej úrovni.
Prečítajte si aj: O právnych otázkach náhradného materstva na Slovensku