Spoločná osobná starostlivosť o dieťa

Od začiatku tohto roka je účinná novela Civilného mimosporového poriadku, ktorá okrem iného zaviedla aj nový inštitút spoločnej osobnej starostlivosti. Rodičia po rozvode alebo rozchode budú mať na výber, akým spôsobom si upravia výkon rodičovských práv a povinností.

Michaela Nemcová 23. 01. 2023 3 min.

    Dňa 4. októbra 2022 bola Národnou radou Slovenskej republiky (NR SR) schválená novela Civilného mimosporového poriadku, v rámci ktorej boli schválené aj zmeny v zákone č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ZoR). Účinky zmien nastali od 1. januára 2023.

    Čo je spoločná osobná starostlivosť o dieťa a čo ňou zákonodarca mieni?

    „Spoločná osobná starostlivosť oboch rodičov je formou starostlivosti o dieťa, kde spôsob rozhodovania rodičov o starostlivosti o dieťa zostáva rovnaký ako v období pred rozvodom manželstva, ide teda o zachovanie takého režimu starostlivosti, ktorí rodičia realizujú už v čase pred rozvodom (rozchodom) alebo počas súdneho konania a majú záujem na pokračovaní takejto starostlivosti.

    Ukotvenie spoločnej osobnej starostlivosti rodičov o dieťa je prejavom prirodzeného výkonu rodičovských práv oboma rodičmi, t .j. stavu, ako keď rodičia dieťaťa vykonávajú rodičovské práva a povinnosti ako manželia prípadne nezosobášení partneri spoločne s minimálnym zásahom zo strany štátu a je vhodná najmä pre rodičov, ktorí aj po rozvode alebo rozchode ostanú naďalej žiť v jednej domácnosti alebo vzdialenosť ich bydlísk je malá a teda túto formu starostlivosti umožňuje.“[1]

    Základným cieľom zákonodarcu bolo explicitné ukotvenie spoločnej osobnej starostlivosti rodičov o dieťa ako ďalšej formy starostlivosti o dieťa a zároveň podpora zachovania a rozvoj vzťahových väzieb dieťaťa s obidvomi rodičmi aj na čas po rozvode, resp. rozchode. Spoločná osobná starostlivosť o dieťa tak doplní už dve existujúce formy starostlivosti o dieťa a to osobnú starostlivosť jedného z rodičov a striedavú osobnú starostlivosť.

    Považujeme za dôležité zdôrazniť, že všetky formy osobnej starostlivosti o dieťa sú si navzájom rovnocenné a súd má vždy rozhodnúť tak, aby bol chránený najlepší záujem dieťaťa v konkrétnom prípade, pričom každý prípad je potrebné posudzovať ad hoc.

    Nové ustanovenia v ZoR

    Konkrétne zmeny v ZoR nastanú (okrem iného) v ustanovení § 24:

    „V rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, najmä určí, či maloleté dieťa zverí do spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, alebo do  osobnej starostlivosti jedného z rodičov, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Súd súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného.“

    Z ustanovenia § 24 ďalej vyplýva, že pre ustanovenie spoločnej osobne starostlivosti je nutné, aby boli obaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a tiež aby mali o spoločnú osobnú starostlivosť o dieťa záujem a obaja súhlasili so zverením dieťaťa do spoločnej osobnej starostlivosti.

    V rámci zavedenia spoločnej osobnej starostlivosti rodičov sa pridáva aj ustanovenie upravujúce vyživovaciu povinnosť rodičov k deťom:

    „Ak je maloleté dieťa zverené do spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, súd môže schváliť dohodu rodičov o výške výživného, alebo môže rozhodnúť aj tak, že počas trvania spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov výživné neurčuje.“