Skončenie pracovného pomeru
Podľa Zákonníka práce (ZP) existuje viacero spôsobov, ako skončiť pracovný pomer:
dohodou medzi zamestnávateľom a zamestnancom,
výpoveďou jednej zo strán,
okamžitým skončením alebo
skončením v skúšobnej dobe.
Zamerajme sa teda na výpoveď zamestnanca. Zamestnanec môže podať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo dokonca aj bez uvedenia dôvodu. Pracovný pomer sa tak skončí uplynutím výpovednej doby, ktoré je podľa ZP najmenej jeden mesiac, za určitých okolnosti dva alebo tri mesiace.
Odvolanie výpovede
Ak ste sa rozhodli podať výpoveď, musíte ju podať písomne a doručiť zamestnávateľovi. Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom bola výpoveď doručená zamestnávateľovi. Pre lepšiu predstavu si uveďme jednoduchý príklad.
Príklad: Zamestnanec Peter začal vo februári zvažovať zmenu zamestnania. Nakoniec sa odhodlal a výpoveď zamestnávateľovi doručil 3. marca s tým, že výpovedná doba je dvojmesačná. Tá začala plynúť až 1. apríla, to znamená, že Petrov pracovný pomer by bol ukončený ku koncu mája. Peter si to však počas výpovednej doby rozmyslel a chcel by výpoveď odvolať.
V zmysle § 61 ods. 4 ZP možno výpoveď písomne odvolať len so súhlasom druhého účastníka. V tomto prípade to znamená, že napriek právu zamestnanca odvolať výpoveď, by s tým zamestnávateľ musel súhlasiť. Tento prejav súhlasu musí zamestnávateľ tiež urobiť písomne. Ideálnym spôsobom je pri podaní odvolania výpovede ponechať na nej priestor pre zamestnávateľa, ktorý sa tak priamo na nej vyjadrí, že s odvolaním súhlasí, resp. nesúhlasí.
Zamestnávateľ, resp. v opačnej situácii zamestnanec, nie je povinný súhlasiť s odvolaním výpovede. Pracovný pomer sa tak skončí uplynutím výpovednej doby a zamestnanec nemá možnosť túto skutočnosť zvrátiť. Zamestnávateľ však nemá povinnosť sa k odvolaniu výpovede ani vyjadriť, takže ak neposkytne zamestnancovi žiadnu informáciu k tejto veci, výpovedná doba plynie a pracovný pomer bude skončený.
Pri odvolaní výpovede treba myslieť na to, aby bola doručená ešte počas plynutie výpovednej doby. Rovnako aj súhlas / nesúhlas druhej strany musí byť urobený počas tejto doby.
Odvolanie dohody o skončení pracovného pomeru
Tak, ako ZP umožňuje stranám dohodnúť si skončenie pracovného pomeru, sa samozrejme môže zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť na odvolaní tejto dohody. V takom prípade pracovný pomer trvá aj naďalej bez zmien.
Môžete sa stretnúť s radou, že stačí dohodu o skončení (alebo aj výpoveď) „roztrhať“ oboma stranami a netreba tak písať odvolania atď. Vždy je však istejšie, ak sú tieto dôležité veci potvrdené „na papieri“ tak, ako určuje zákon. Napísať takýto jednoduchý dokument nie je nič ťažké a vyhnete sa tak zbytočným problém a komplikáciám do budúcna.