Slovensko tak bude môcť vybrať vhodných kandidátov na svojich zástupcov v Európskej prokuratúre, ktorá zabezpečí efektívnejšie stíhanie trestnej činnosti proti finančným podvodom v EÚ.
Zoznam 3 kandidátov SR na post európskeho prokurátora bude predkladať vláde SR generálny prokurátor. Každý členský štát EÚ bude nominovať troch kandidátov na pozíciu európskeho prokurátora, z ktorých jedného vyberie a vymenuje Rada EÚ.
Čo je úlohou Európskeho prokuratóra?
8. júna 2017 dosiahlo 20 členských štátov EÚ politickú dohodu o zriadení novej európskej prokuratúry (EPPO) v rámci posilnenej spolupráce. Nariadenie Rady (EÚ) č. 2017/1939, ktorým sa zriaďuje EPPO v rámci posilnenej spolupráce, prijala Rada pre spravodlivosť a vnútorné veci 12. októbra 2017 a nadobudla platnosť 20. novembra 2017.
1. augusta 2018 Komisia potvrdila Holandsko ako 21. členský štát EÚ v posilnenej spolupráci pri zriaďovaní EPPO (pozri viac informácií: rozhodnutie Komisie (EÚ) 2018/1094 a tlačové vyhlásenie). Dňa 7. augusta 2018 Komisia potvrdila Maltu ako 22. členský štát EÚ v posilnenej spolupráci pri zriaďovaní EPPO (pozri viac informácií: rozhodnutie Komisie 2018/1103 a tlačové vyhlásenie).
EPPO má začať svoju funkciu do konca roka 2020. Dôležité kroky už boli vykonané na implementáciu nariadenia, ktorým sa zriaďuje EPPO, vrátane vykonávacích opatrení na výber a vymenovanie európskeho hlavného prokurátora a európskych prokurátorov, vývoj prípadu Systém riadenia a iné logistické, administratívne a finančné záležitosti. Dňa 31. júla 2018 Komisia prijala návrh na vykonávacie rozhodnutie Rady, ktorým sa vymenúvajú členovia komisie podľa článku 14 ods. 3 nariadenia EPPO. Hlavnou úlohou výberovej komisie bude zostaviť užší zoznam kandidátov na miesto európskeho hlavného prokurátora a posúdiť kvalifikáciu kandidátov na európskych prokurátorov pred ich vymenovaním Radou.
EPPO bude nezávislou a decentralizovanou prokuratúrou Európskej únie, ktorá bude mať právomoc vyšetrovať, stíhať a postúpiť spravodlivosť proti rozpočtu EÚ, ako sú podvody, korupcia alebo vážne cezhraničné podvody s DPH.
V súčasnosti iba vnútroštátne orgány môžu vyšetrovať a stíhať podvody proti rozpočtu EÚ. Ale ich právomoci sa zastavujú na štátnych hraniciach. Existujúce orgány EÚ, ako je Eurojust, Europol a úrad EÚ pre boj proti podvodom (OLAF), nemajú potrebné právomoci na vykonávanie trestného vyšetrovania a trestného stíhania.
Štruktúra
EPPO bude fungovať ako jednotná kancelária vo všetkých zúčastnených členských štátoch a bude kombinovať úsilie o vynucovanie práva na európskej a vnútroštátnej úrovni v jednotnom, bezproblémovom a efektívnom prístupe. EPPO bude postavené na dvoch úrovniach: na centrálnej a národnej úrovni. Centrálna úroveň bude pozostávať z európskeho hlavného prokurátora, jeho dvoch zástupcov, 21 európskych prokurátorov (jeden za zúčastnený členský štát), z ktorých dvaja ako poslanci Európskeho hlavného prokurátora a administratívneho riaditeľa. Decentralizovaná úroveň bude pozostávať z európskych delegovaných prokurátorov, ktorí sa nachádzajú v zúčastnených členských štátoch. Ústredná úroveň dohliada na vyšetrovania a stíhania vykonávané na vnútroštátnej úrovni. Pravidlom bude, že európsky delegovaný prokurátor bude vykonávať vyšetrovanie a trestné stíhanie vo svojom členskom štáte.
Práva podozrivých a obvinených osôb budú zaručené komplexnými procesnými zárukami na základe existujúcich právnych predpisov EÚ a vnútroštátnych právnych predpisov. EPPO zabezpečí, aby jej práva rešpektovali práva zaručené Chartou základných práv EÚ vrátane práva na spravodlivý proces a práva na obhajobu. Procesné akty EPPO podliehajú súdnemu preskúmaniu vnútroštátnymi súdmi. Európsky súdny dvor prostredníctvom predbežných rozhodnutí má zostatkové právomoci na zabezpečenie jednotného uplatňovania práva EÚ.
EPPO bude kľúčovým aktérom v boji proti podvodom z rozpočtu EÚ, čo je peniaze daňových poplatníkov EÚ.
Zdroj: EK