Slováci si šetria na dôchodok. Podvodníci ich však lákajú na výhodné investície

Väčšina Slovákov sa nespolieha na štátny dôchodok. Na penziu si šetria sami, no ohrozujú ich podvodné investičné ponuky.

TASR 09. 09. 2024 2 min.
    Slováci vedia, že si musia šetriť na dôchodok sami. Zdroj: shutterstock.com/fizkes Slováci vedia, že si musia šetriť na dôchodok sami. Zdroj: shutterstock.com/fizkes Slováci vedia, že si musia šetriť na dôchodok sami. Zdroj: shutterstock.com/fizkes

    Väčšina obyvateľov Slovenska (83 %) si uvedomuje dôležitosť šetrenia peňazí na dôchodok. Stúpa pritom záujem o zhodnocovanie ušetrených financií prostredníctvom investovania. Vyplýva to z reprezentatívneho výskumu, ktorý pre finančnú spoločnosť Simplea zrealizoval MindBridge Consulting.  

    „Na druhej strane však 39 % z respondentov s nižším stupňom dosiahnutého vzdelania deklarovalo, že na dôchodok nie je potrebné sporiť si. Takýto postoj zastávali aj opýtaní s najnižším príjmom v domácnosti. Tieto dve skupiny sa spoliehajú na štát. Zo skupiny, ktorá sa na dôchodok pripravuje a sporí si, využíva najefektívnejší spôsob, ako si pripraviť finančnú rezervu - teda investovanie do podielových fondov - len 16 % opýtaných,“ zhodnotil riaditeľ spoločnosti Tibor Boťánek.

    Slováci chcú investovať no ohrozujú ich podvody

    So zvýšeným záujmom o investovanie došlo podľa neho aj k zintenzívneniu ponúk „unikátnych“ investičných príležitostí prostredníctvom dravých komunikačných stratégií, vrátane telemarketingu. Neskúsení investori sa tak v niektorých prípadoch nechali zlákať prísľubom vysokého zhodnotenia, niekedy vyššieho ako 20 %.

    „Ak vám niekto sľubuje takto vysoké zhodnotenie, treba sa mať na pozore. Môže totiž ísť o hazard s vlastnými úsporami. Takéto prísľuby typicky indikujú podvod, prehnaný optimizmus alebo neskúsenosť poskytovateľa investícii,“ upozornil investičný analytik spoločnosti Adrián Šajánek.

    Podľa neho sa v poslednom období stupňuje tlak podvodníkov a „odborníkov“, ktorí veria, že investíciám rozumejú aj bez dlhoročných skúseností lepšie ako celý finančný trh. Vzniká tak riziko investovania do neoverených, resp. neefektívnych finančných nástrojov.