Vo všeobecnosti predstavuje rovnopis jeden z viacerých kusov tej istej listiny, ktorý má všetky náležitosti, ako ostatné kusy. Prvopis je originál, teda listina v takej podobe, ako bola prvýkrát vyhotovená. Prvopis môže byť vyhotovený vo viacerých rovnopisoch. Vyhláška Ministerstva spravodlivosti SR č. 543/2005 Z. z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy definuje prvopis ako písomnosť súdu vyhotovenú ako elektronický úradný dokument, ktorý je autorizovaný. Za rovnopis označuje vyhláška listinné vyhotovenia prvopisu. Čo sa týka podpisovania rozhodnutí, vyhláška uvádza, že ak predpisy o konaní pred súdmi neustanovujú inak, prvopis rozhodnutia súdu autorizuje predseda senátu, samosudca alebo súdny úradník, ktorý rozhodnutie vydal. Rovnopis rozhodnutia vlastnoručne podpisuje osoba zodpovedná za správnosť vyhotovenia rozhodnutia.
V konkrétnom spore o zaplatenie sumy 990,- eur s príslušenstvom sa žalobca domáhal od žalovaného, aby mu zaplatil žalovanú sumu z dôvodu, že žalovaný nespravuje bytový dom a jeho časť zisku je z obohatenia sa na cudzej veci. Žalobca v konaní nepreukázal, ako sa žalovaný na jeho úkor bezdôvodné obohatil, preto súd žalobu zamietol.
Proti rozsudku súdu prvej inštancie podal žalobca odvolanie, v ktorom okrem iného poukázal tiež na to, že rozhodnutie, a to písomné vyhotovenie rozsudku podpisuje sudca a má za to, že obdržal rozsudok nepodpísaný sudcom. Žiadal, aby krajský súd zrušil rozsudok v celom rozsahu z dôvodu porušenia § 222 Civilného sporového poriadku (CSP). Rozsudok považoval za nedôveryhodný a neetický.
Odvolací súd po preskúmaní napadnutého rozhodnutia i konania, ktoré mu predchádzalo, dospel k záveru, že súd prvej inštancie v preskúmavanej veci dostatočne zistil skutkový stav v rozsahu potrebnom na zistenie rozhodujúcich skutočností a na podklade vykonaného dokazovania dospel aj ku správnym skutkovým zisteniam a návrh žalobcu aj správne právne posúdil.
Súčasne odvolací súd preskúmal i námietky vyjadrené v odvolaní žalobcu, aj po ich preskúmaní dospel k záveru, že tieto nie sú dôvodné, pretože v konečnom dôsledku nemôžu privodiť zmenu zisteného skutkového i právneho stavu. K tvrdeniu žalobcu, že rozsudok súdu prvej inštancie nie je podpísaný sudcom odvolací súd poznamenáva, že v zmysle § 222 CSP písomné vyhotovenie rozsudku podpisuje sudca. Zákon však má na mysli iba písomné vyhotovenie prvého výtlačku rozsudku (prvopis). Ďalšie vyhotovenia rozsudku sa nazývajú rovnopisy a tie sudca nepodpisuje. Na konci pravej strany sa uvedie označenie toho, kto prvopis podpísal a po ľavej strane sa pripojí doložka ,,za správnosť vyhotovenia“ spolu s menom a priezviskom asistenta, ktorý rovnopis podpísal. Tento asistent zároveň doložku vlastnoručne podpíše. Strana sporu však môže požiadať, aby sudca podpísal na účely vyššieho overenia listiny aj predložený rovnopis rozhodnutia.
Z obsahu preskúmavaného spisu odvolací súd zistil, že konajúci súd postupoval správne a zákonne.
zdroj: rozsudok Krajského súdu v Prešove sp. zn. 25Co/98/2018 zo dňa 12.09.2019