Rodičovský dôchodok – otázky a odpovede

Rodičovským dôchodkom môžu od 1. januára 2023 deti prispievať k zvýšeniu starobného dôchodku svojim rodičom. V článku sa dočítate odpovede na všetky dôležité otázky týkajúce sa tejto novej dávky.

Martina Vanc 03. 01. 2023 4 min.

    Nárok na novinku zo sveta sociálnej poisťovne – rodičovský dôchodok – vzniká (najskôr) od 1. januára 2023. Tento dôchodok patrí poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku a výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku v prípade, ak dieťa takéhoto poberateľa odvádzalo v roku 2021 poistné na dôchodkové poistenie Sociálnej poisťovni.

    Budem musieť platiť vyššie odvody, aby mohli rodičia dostávať rodičovský dôchodok?

    Nie, odvody sa nezvýšia z dôvodu priznania rodičovského dôchodku rodičom, ostanú zachované. Rovnako to neznamená ani zvýšenie poistného alebo zníženie vašej budúcej dôchodkovej dávky.

    Musím o dôchodok pre rodičov žiadať?

    O rodičovský dôchodok nie je potrebné žiadať, Sociálna poisťovňa ho biologickému rodičovi alebo osvojiteľovi prizná automaticky (najneskôr do 30. septembra 2023). Výnimkou je iba situácia, kedy dieťa vyplní formulár o tom, že si neželá, aby bol rodičovi alebo obom rodičom priznaný a vyplácaný rodičovský dôchodok. V prípade nesúhlasu dieťa musí vyplniť formulár a doručiť ho do 28. februára 2023 Sociálnej poisťovni (formulár je dostupný aj v pobočkách Sociálnej poisťovne) nasledovným spôsobom:

    • osobne na pobočke,

    • poštou na adresu Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta 8, 813 63 Bratislava 1, pričom podpis musí byť overený matrikou / notárom,

    • elektronicky prostredníctvom slovensko.sk – odosiela sa vyplnený formulár spolu s príslušnými prílohami.

    Čo robiť v prípade, že chcem, aby rodičovský dôchodok nedostávali moji biologickí rodičia ale tí, ktorí si ma vzali do náhradnej starostlivosti?

    Táto situácia je rovnako riešená vo formulári, v ktorom môžete uviesť, že nechcete, aby biologickým rodičom vznikol nárok a zároveň uvediete osobu resp. osoby, ktorým ste boli zverený do náhradnej starostlivosti. Samozrejme je o tejto skutočnosti potrebné priložiť doklad, t. j. rozhodnutie súdu s doložkou právoplatnosti. Uvedené je tiež nutné zaslať Sociálnej poisťovni do 28. februára 2023, v prípade formy zaslania poštou nezabúdajte na overenie podpisu.

    Môžem sa kedykoľvek rozhodnúť a zrušiť rodičovský dôchodok?

    Nie, zmeny je možné vykonať raz ročne (tento rok do konca februára 2023), následne každý ďalší rok vždy do konca augusta.

    Zmena sa vykonáva prostredníctvom vyhlásenia – formuláru, ktoré bude platné 5 rokov.

    Ako sa určuje výška rodičovského dôchodku?

    Základom pre výpočet sú vymeriavacie základy dieťaťa spred dvoch rokov, t. j. hrubé príjmy. Suma rodičovského dôchodku sa určuje ako 1,5 percenta jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov dieťaťa spred dvoch rokov, z ktorých boli uhradené odvody na dôchodkové poistenie. Započítavajú sa všetky príjmy v danom roku – nie je nevyhnutné, aby dieťa bolo zamestnané celých 12 mesiacov.

    Výška dôchodku je však ohraničená – v roku 2023 bude jeho maximálna výška 21,80 eur mesačne. Ak nárok vznikne viacerým poberateľom, maximálna suma sa stanoví ako 3% z vymeriavacích základov, pričom takto určená suma nemôže byť vyššia ako 43,60 eur mesačne.

    Rodičovský dôchodok bude vyplácaný v rovnakej forme, ako bežný dôchodok.

    Ak nárok na rodičovský dôchodok vznikne v roku 2023, Sociálna poisťovňa bude každý ďalší kalendárny rok posudzovať, či sú naďalej splnené podmienky nároku na rodičovský dôchodok a určovať jeho sumu z vymeriavacích základov dieťaťa spred dvoch rokov. Ak by dieťa bolo v niektorom roku bez príjmu, výplata dôchodku sa pozastaví a obnoví následne až v čase, keď bude dieťa opäť zamestnané s odvodmi na dôchodkové poistenie.

    Ako zistím, že je rodič poberateľ dôchodku? (nežijeme spolu, nestretávame sa a pod.)

    Takýto údaj z dôvodu ochrany osobných údajov nemôže Sociálna poisťovňa poskytnúť. Jediné, čo môžete spraviť, ak nechcete, aby rodičovi nárok na rodičovský dôchodok vznikol, je uviesť svoj nesúhlas vo formulári.

    Bude v rozhodnutí o rodičovskom dôchodku uvedené, koľko zarábam?

    V rozhodnutí budú uvedené mená a priezviská detí, vymeriavacie základy a suma rodičovského dôchodku za každé dieťa, od ktorého je odvodený nárok na rodičovský dôchodok.

    Ak však poberateľovi dôchodku vznikne nárok na rodičovský dôchodok v maximálnej sume, pretože suma vymeriavacieho základu dieťaťa bola vyššia ako 1,5 % jednej dvanástiny 1,2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu, v rozhodnutí o rodičovskom dôchodku sa namiesto konkrétnej sumy vymeriavacieho základu dieťaťa uvedie spomínaná maximálne použiteľná suma vymeriavacieho základu.

    Ako sme písali v staršom článku https://www.pravnenoviny.sk/prispevok-na-rodicovsky-dochodok-a-dalsie-zmeny ešte vo fáze, keď bol rodičovský dôchodok len vládnym návrhom, z uvedeného nám vyplýva, že pokiaľ nejde o vlastné dieťa alebo dieťa zverené na základe rozhodnutia súdu, nebude možné, aby dieťa prispievalo na dôchodok napr. svojím starým rodičom v prípade, ak jeho rodičia už nežijú. Okrem toho v praxi existujú mnohé životné príbehy, v ktorých sa stretávame s výchovou detí napr. starými rodičmi alebo inými rodinnými príslušníkmi z dôvodu, že rodičia o dieťa nejavia záujem. Mnohokrát k takémuto „náhradnému vychovávaniu“ neexistuje rozhodnutie súdu.

    zdroj: Sociálna poisťovňa