Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny začiatkom apríla predložilo na vládu novelu zákona o sociálnom poistení. Odvtedy tento návrh už prešiel prvým čítaním v parlamente, dňa 10. mája 2022 novinky v oblasti sociálneho poistenia schválili poslanci NR SR. Táto novela sa výrazne dotkne viacerých oblastí, medzi ktoré patrí napríklad zmena dôchodkového veku, zavedenie podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok a práva pre každého pracujúceho človeka, aby časťou svojich daní a odvodov mohol prispievať svojim rodičom na dôchodku.
Zmena dôchodkového veku
Po novom bude možné odísť do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch, pričom zmena má pomôcť najmä ľudom, ktorí začali pracovať pomerne skoro (napr. v prípade, ak nešli na vysokú školu a po ukončení povinnej školskej dochádzky začali hneď pracovať). Súčasné tabuľkové riadenie odchodu ľudí do dôchodku bude novelou zrušené a dôchodkový vek bude naviazaný na strednú dĺžku života. Zmena sľubuje pozitívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému. V prípade, že sa rozhodnete odísť do dôchodku skôr, bude Vaša penzia krátená o 0,3 % za každý mesiac, o ktorý odídete do penzie skôr. V súčasnosti je možné požiadať o predčasný dôchodok najviac o dva roky skôr, resp. pred riadnym odchodom do dôchodku, pričom v rámci tohto systému sa penzia kráti o 0,5 % za každý mesiac.
Aktuálna dôchodková hodnota (ADH)
Podľa aktuálne platnej legislatívy sa dôchodky priznávajú, resp. vypočítavajú podľa ADH, ktorá rastie o 100 % priemerného príjmu. V rámci snahy o udržateľnosť dôchodkového systému sa tento rast spomalí na 95 %.
V dôvodovej správe predkladateľ k tomuto negatívnemu vplyvu na výšku dôchodku uvádza:
„Negatívny vplyv na sumu dôchodku, ktorý zakladá korekcia aktuálnej dôchodkovej hodnoty, bude v dlhodobom horizonte korigovaný naviazaním dôchodkového veku na strednú dĺžku života. Na základe prognózy sa predpokladá, že kombináciou vplyvov opatrení - korekcia ADH a naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života, bude mať bezdetný poistenec na dlhodobom horizonte približne rovnako vysoký dôchodok (v niektorých prípadoch vyšší) ako podľa súčasného právneho stavu a to v dôsledku dlhšieho obdobia dôchodkového poistenia.“
Rodičovský bonus
Touto zmenou má dôjsť k odstráneniu nerovnosti pri vyplácaní dôchodkov rodičov, ktorí vychovali svoje dieťa a za toto obdobie majú krátenú výšku svojho dôchodku. Rodičovský bonus predstavuje pomoc, ktorou možno dosiahnuť odstránenie tejto nerovnosti a ktorá zároveň dá pracujúcim deťom možnosť pomôcť svojím rodičom poberajúcim dôchodok.
V praxi pôjde o ďalšiu dávku, resp. ďalší dôchodok, ktorý budú môcť seniori poberať popri svojom starobnom dôchodku. Vyplácať ho má Sociálna poisťovňa od roku 2023. Dieťa si môže vybrať, či chce rodičovský bonus dávať svojím rodičom, osvojiteľom alebo pestúnom, pričom bude mať možnosť toto oznámiť do konca októbra 2022. V tej istej lehote môže dieťa oznámiť aj to, že nechce venovať časť svojich odvodov nikomu zo spomenutých osôb. Výška rodičovského príspevku bude 1,5 % + 1,5 % zo zaplatených odvodov pracujúceho dieťaťa. Nejde však o navyšovanie odvodov, percentá sa odrátajú z už zaplatených odvodov.
Nárok na rodičovský dôchodok a jeho výplatu má v zmysle navrhovanej právnej úpravy vzniknúť vlastnému rodičovi dieťaťa, vrátane osvojiteľa, automaticky. Fyzickej osobe, ktorá toto dieťa vychovala, má nárok vzniknúť len na základe súhlasného vyhlásenia dieťaťa v zákonom stanovenej lehote. Ustanovenie o podmienkach odkazuje na § 60a Výchova dieťaťa (účinný od 1. júna 2022), ktorý stanovuje podmienky nasledovne:
Podmienka výchovy dieťaťa je splnená, ak sa poistenec osobne staral o dieťa:
najmenej desať rokov,
najmenej päť rokov, ak sa poistenec začal o dieťa starať po dovŕšení ôsmich rokov veku dieťaťa,
od jeho narodenia do jeho úmrtia, ak dieťa zomrelo po dovŕšení veku šesť mesiacov (to neplatí, ak poistenec podľa právoplatného rozhodnutia súdu spôsobil smrť dieťaťa úmyselným trestným činom),
najmenej posledné tri roky pred dovŕšením dôchodkového veku poistenca.
Do obdobia osobnej starostlivosti o dieťa sa započítava aj obdobie, počas ktorého sa poistenec nemohol o dieťa starať z dôvodu svojho nepriaznivého zdravotného stavu alebo prijatia dieťaťa do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia.
Ak je dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, na obidvoch rodičov sa hľadí, akoby starostlivosť o dieťa zabezpečovali v plnom rozsahu.
Za dieťa sa považuje fyzická osoba do nadobudnutia jej plnoletosti, ktorá je
vlastné dieťa poistenca,
osvojené dieťa poistenca,
dieťa zverené poistencovi do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Z uvedeného nám vyplýva, že pokiaľ nejde o vlastné dieťa alebo dieťa osvojené/zverené na základe rozhodnutia príslušného orgánu, nebude možné, aby dieťa prispievalo na dôchodok napr. svojím starým rodičom v prípade, ak jeho rodičia už nežijú. Okrem toho v praxi existujú mnohé životné príbehy, v ktorých sa stretávame s výchovou detí napr. starými rodičmi alebo inými rodinnými príslušníkmi z dôvodu, že rodičia o dieťa nejavia záujem. Mnohokrát k takémuto „náhradnému vychovávaniu“ neexistuje rozhodnutie príslušného orgánu. V prípade vyhlásenia o starostlivosti podľa predmetného návrhu zákona by sa do rodičovského bonusu zmestili aj deti, ktoré boli vychované inou osobou, ako rodičom, bez rozhodnutia orgánu. Ak sa však návrhom nezmení § 60a, je možné predpokladať, že určitý okruh osôb nebude môcť túto podmienku splniť. A tým pádom ani nebudú môcť využiť časť svojich odvodov na rodičovský bonus pre osobu, ktorá ich vychovala.
Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť k 1. augustu 2022, pričom kľúčové zmeny, ktorými je napríklad rodičovský bonus, predčasný dôchodok a pod., majú platiť od 1. januára 2023. Finálnu verziu novely zákona musí ešte schváliť parlament. Počkáme si na finálnu verziu znenia zákonnej úpravy a budeme vás informovať.