Právo

Neoprávnené zásahy kamerového systému do súkromia fyzickej osoby
Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako je to s monitorovaním vašej osoby prostredníctvom kamerových systémov?! Ako sa na túto problematiku pozerá slovenský právny poriadok?
![By Peter van der Sluijs (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons](/img-upl/2024/08/1379b5de7cb668c186ab48a9361eabd7.webp?resolution=133&s=jpg)
Reflexná škoda v prípade porušenia povinností konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným
Čo je to reflexná škoda, v čom je jej podstata a ako sa s ňou vysporiadala judikatúra?!
![By Cimmerian praetor (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons](/img-upl/2024/08/8e5f062e9750688c028aaa3058da9ec4.webp?resolution=133&s=jpg)
Nepredvídaný limit rozhodcovských doložiek
V obchodných vzťahoch býva bežné, že si strany ako autoritu oprávnenú rozhodovať spory z ich právneho vzťahu zvolia namiesto príslušného súdu arbitráž – teda jedného rozhodcu alebo rozhodcovský súd. Podnikatelia preferujú arbitráž pre rýchlejší a menej formálny postup v konaní, prípadne aj pre nedôveru v štátne súdy.

Osobné údaje - pojem a podstata
Ak si nakupujeme niekde tovar, prihlasujeme sa na internetovej stránke, či len vypĺňame žiadosť alebo zasielame životopis, všade od nás pýtajú osobné údaje a samozrejme aj náš súhlas s ich poskytnutím. Čo sú to vlastne osobné údaje?

Úloha Európskeho súdneho dvora v otázkach priamych daní
Aj keď by sa to mohlo na prvý pohľad zdať očividné, tak daňová politika členských štátov Európskej únie nie je výhradne v kompetnecii jednotlivých štátov a ich vnútornej politiky. Určité kompetencie má v tomto smere aj Európsky súdny dvor.

K zmene spoločenskej zmluvy
Život podnikateľa je veľmi dynamický, a preto so sebou prináša rôzne zmeny, ktoré sa musia zákonite prejaviť aj v právnom ukotvení podnikania.
![By Tom Page (Flickr: IMG_1954) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons](/img-upl/2024/08/7539a1b30386b8951ffea14c91e802dc.webp?resolution=133&s=jpg)
Ľudské práva a mechanizmy ich ochrany
Nedávno som zachytila krátky dokument, vypracovaný jednou medzinárodnou neziskovou organizáciou, v ktorom bola ľuďom rôzneho veku, vzdelania a národnosti položená jednoduchá otázka. Mali vysvetliť, čo si predstavujú pod pojmom „ľudské práva“. Odpoveďou si nebol istý nikto z oslovených. Môžeme sa iba domnievať, aký výsledok by mala podobná iniciatíva na Slovensku. Na mieste je položiť si otázku, či ľudské práva, o ktorých tí, ktorým sú určené nevedia, majú vôbec nejaký význam.
Najčítanejšie

CVRIA: Vozidlo musí byť vždy povinne poistené. Aj keď ho máte dlhodobo odstavené.
1.
Pracovný kalendár
2.
Princípy dobrej správy v rozhodnutiach súdov
3.
Nekalé obchodné praktiky
1.
CVRIA: Vozidlo musí byť vždy povinne poistené. Aj keď ho máte dlhodobo odstavené.
2.
Nekalé obchodné praktiky
1.