Právo

Právo predstavuje najširšiu kategóriu pokrývajúcu všetky aspekty slovenského právneho systému od základných princípov cez jednotlivé právne odvetvia až po praktickú aplikáciu právnych noriem. Sledujeme vývoj právneho poriadku, jeho štruktúru a fungovanie v demokratickej spoločnosti s dôrazom na ochranu práv občanov.

Prinášame všeobecné analýzy právnych inštitútov, porovnania s inými právnymi systémami a hodnotenia kvality slovenskej legislatívy. Naši redaktori vysvetľujú základné právne pojmy a princípy zrozumiteľným spôsobom. Vďaka našim článkom získate komplexný prehľad o fungovaní práva ako základu civilizovanej spoločnosti.

JudikátLegislatívaZákon
Spor so zdravotnými poisťovňami Medzinárodné právo

Odvrátená tvár premiéra Róberta Fica (Smer-SD): Postrach (nielen) zahraničných investorov?!

Dlhoročné spory Slovenskej republiky so zahraničnými investormi začali ešte v roku 2007, keď sa premiér Fico vlády pokúsil „urobiť poriadok“ (nielen) so zahraničnými investormi. Fico sa netají tým, že podľa neho investori dosahujú „nadmerné“ zisky a nerozvíjajú slovenské podniky, z čoho profitujú najmä materské spoločnosti v zahraničí. Akokoľvek lákavo takéto vyjadrenia a plány znejú, v konečnom dôsledku vedú k dlhotrvajúcim súdnym sporom s nespokojnými investormi. Záleží predovšetkým na predsedovi vlády, aby sa nenechal zatiahnuť do zákopových vojen s podnikateľskými kruhmi.

Zákaz zisku zdravotných poisťovní Medzinárodné právo

ACHMEA Reloaded: Spory so zahraničnými investormi pokračujú, Fico prehráva na body

Dlhoročné spory Slovenskej republiky so zahraničnými investormi majú svoj pôvod ešte v roku 2006, keď sa prvá vláda Róberta Fica (Smer-SD) pokúsila „pristrihnúť krídelká“ zahraničným investorom na Slovensku. Nech to znie akokoľvek, premiér Fico sa nechal počuť, že finanční investori dosahujú nadmerné zisky a nerozvíjajú slovenské podniky, ale ich vyciciavajú a finančné prostriedky odlievajú do zahraničia. Typickým príkladom takéhoto vydrancovaného odvetvia malo byť slovenské zdravotníctvo a typickým „škodlivým“ investorom holandský poisťovací gigant Achmea.

Neprimerané trovy konania Právo

Porušenie princípu proporcionality medzi vymáhanou čiastkou a trovami konania

Predstavte si, že Vás v nemocnici požiadajú o zaplatenie regulačného poplatku v sume 2 eur. Doklad o zaplatení zahodíte a o pár mesiac obdržíte návrh na vydanie platobného rozkazu, kde ste povinný zaplatiť navyše trovy konania vo výške 200 eur. Mohlo by dôjsť k zásahu do Vašich základných práv? Jedným takýmto prípadom sa zaoberal Ústavný súd Českej republiky (ďalej len „ÚS ČR“), kde konštatoval porušenie práva na spravodlivý proces.  

Zákaz zisku zdravotných poisťovní Medzinárodné právo

ACHMEA Forever: Nekonečné spory premiéra Fica so zahraničnými investormi

Úradujúci slovenský premiér Róbert Fico (Smer-SD) sa okrem iného „preslávil“ nie najlepšími vzťahmi so zahraničnými investormi. Nie je to krátkodobá záležitosť, pretože prvé spory s medzinárodným poisťovacím gigantom Achmea Group majú svoj pôvod ešte v roku 2007. Premiér Fico sa nedávno nechal počuť, že súdnych sporov so zahraničnými investormi sa nebojí. Môže to znieť prekvapujúco, ale štát počas Ficovej éry drvivú väčšinu takýchto sporov vyhral. Až medzinárodná obchodná arbitráž s Achmeou sa vládnym právnikom vymkla z rúk...

Rozsudok pre zmeškanie Občianske právo

Je inštitút rozsudku pre zmeškanie protiústavný?

Ústavný súd Českej republiky vydal nález, v ktorom sa zaoberal posúdením ústavnosti inštitútu rozsudku pre zmeškanie, ktorý je zakotvený v § 153b zákona Občánskeho soudního řádu. Obdobne je tento inštitút upravený aj v slovenskom právnom poriadku. V čom by mohol byť tento inštitút protiústavný a na základe akých kritérií Ústavný súd Českej republiky rozhodol?

Súdne prieťahy Právo

Ústavný súd a jeho rozhodovacia činnosť za rok 2013

Ústavný sud SR zverejnil informácie o tom, v koľkých sťažnostiach fyzických a právnických osôb rozhodoval a následne nálezom potvrdil porušenie práva sťažovateľa v roku 2013. Vysoký počet nálezov v uplynulom roku 2013 potvrdzuje, že prieťahy v súdnom konaní stále patria ku kľúčovým problémom slovenského súdnictva. Ako to teda v konečnom sumáre vyzerá?

Počítačové pirátstvo IT právo

Kto je kto: Úvod do počítačového pirátstva a počítačovej kriminality I

V článku rozoberám tézu, že slovenské trestné právo postihuje lennajzvávažnejšie formy počítačového pirátstva, ktoré označujeme okrem  iného ako "počítačová kriminalita". Takže z pohľadu právneho poriadku SR počítačové pirátstvo aj väčšina internetového práva patrí do civilného práva. Inak to však vidí Dohovor Rady Európy o počítačovej kriminalite, ktorý SR ratifikovala dňa 1.8.2007, a ktorý do počítačovej kriminality zahŕňa aj priestupky, správne delikty, civilné delikty  porušenie zmluvného záväzku, spôsobenie škody podľa OZ a kvázidelikty (bezdôvodné obohatenie podľa OZ) a kriminalizuje veľa internetových aktivít, a teda aj veľkú časť mladej populácie. Posúďte sami (citát z textu dohovoru): "Počítačová kriminalita je akékoľvek protiprávne, nemorálne a neoprávnené konanie, ktoré zahŕňa zneužitie údajov získanýchprostredníctvom výpočtovej techniky alebo ich zmenu".

Korupcia na Slovensku Právo

Podľa správy Európskej komisie je korupcia na Slovensku samozrejmosťou

Európska komisia po prvýkrát zverejnila správu o korupcii v členských štátoch EÚ. Správa obsahuje informácie o tom, ako respondenti vnímajú korupciu vo svojom štáte a takisto obsahuje aj odporúčania, ktoré by mohli eliminovať korupčné správanie. Slováci vnímajú samotnú korupciu omnoho výraznejšie ako inde v Európskej únii. Vedeli ste, že ak neohlásite orgánom činným v trestnom konaní korupčné správanie iného sám spáchate trestný čin?