Právo

Zodpovednosť správcu cesty Právo

Zodpovednosť správcu cesty za zjazdnosť vozovky

Ak utrpíte ujmu (majetkovú alebo nemajetkovú) v dôsledku závad v zjazdnosti diaľnic, ciest alebo miestnych komunikácií, a zároveň bolo v možnostiach správcu týchto komunikácii závady včas odstrániť, môžete si na súde nárokovať náhradu takejto ujmy. V článku Vám ponúkneme jeden príklad z praxe, hoci nie s najšťastnejším koncom.

Prezidentské voľby Právo

Prezidentské voľby – aké právomoci má prezident SR?

V polovici marca tohto roka nás čaká prvé kolo prezidentských volieb. Prípadné druhé kolo sa uskutoční 29. marca 2014. Súčasnému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi sa končí funkčné obdobie 15. júna 2014, teda v tento deň bude inaugurovaný jeho nástupca. Aké právomoci má však  rezident v podmienkach Slovenskej republiky? Oplatí sa zúčastniť sa volieb?

Regulované nájomné Právo

Prijatie sťažnosti Európskym súdom pre ľudské práva týkajúcej sa regulovaného nájomného

Európsky súd pre ľudské práva dňa 13. januára prijal na ďalšie konanie prvú sťažnosť týkajúcu sa regulácie nájomného. Vlastníci bytov regulovaným nájomným namietajú porušenie svojich práv týkajúcich sa vlastníctva. Čo je predmetom tejto sťažnosti?

Minimálna mzda Finančné právo

Minimálna mzda na Slovensku a jej vývoj

Podľa súčasnej platnej legislatívy v oblasti pracovného práva je na Slovensku zamestnávateľ povinný zamestnancovi poskytovať za vykonanú prácu mzdu, pričom takáto mzda nemôže byť nižšia ako je minimálna mzda ustanovená osobitným zákonom. V Slovenskej republike každoročne minimálna mzda rastie, pretože jej výška závisí od celkovej ekonomickej a sociálnej situácie v krajine. Aká je hranica minimálnej mzdy na rok 2014 a ako sa postupne jej výška vyvíjala za minulé roky?

Koniec ĽS - HZDS Právo

Definitívny koniec bývalej „štátostrany“: O zrušení HZDS rozhodol mimoriadny snem

V sobotu 11. januára 2014 v Žiline zasadal mimoriadny snem Ľudovej strany – Hnutia za demokratické Slovensko. Jediným bodom programu bola budúcnosť hnutia, ktoré sa v dobrom aj v zlom zapísalo do slovenských dejín. Politické hnutie, svojho času označované prívlastkom „štátotvorné“ alebo aj „štátostrana“, v sobotu dosiahlo najnižší bod svojej politickej kariéry. Ukázalo sa, že zánik strany je neodvratný a HZDS už nemá politickú budúcnosť.

Kvalita potravín na Slovensku Právo

Aká je kvalita ovocia a zeleniny v slovenských obchodoch?

Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky ako orgán štátnej správy vykonáva potravinový dozor v zmysle zákona č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov. Aké výsledky priniesla kontrola ovocia a zeleniny v mesiacoch november a december 2013?

Exekučná imunita Občianske právo

Exekučná imunita štátu 2: Vyhovárame sa ako malí chlapci

Právny inštitút exekučnej imunity štátu je vo svojej podstate užitočný a má svoje miesto aj v právnom poriadku moderného demokratického štátu. Exekučná imunita však musí byť zakotvená takým spôsobom, aby nezasahovala do základných práv a slobôd podnikateľov a iných fyzických a právnických osôb. Takáto výsada by mala byť obmedzená na minimum prípadov, aby neobmedzovala právo na súdnu a inú právnu ochranu, ktoré je okrem iného uskutočňované aj prostredníctvom exekučného konania.

Ochrana osobnosti Občianske právo

Média ako „watch dog“ a ich sloboda prinášať informácie

Úloha médií je v demokratickej spoločnosti nenahraditeľná. Média prinášajú informácie o dianí v štáte, hoci nemusia byť vždy pravdivé, to však vždy ani nie je možné. Ich hlavným poslaním je poukazovať na rôzne kauzy v spoločnosti, kontrolovať štátnu moc, jednoducho, aby občania vedeli o skutočnostiach, v ktorých tkvie je verejný záujem. Samozrejme aj sloboda prejavu médií má isté hranice. V zmysle čl. 10 ods. 2 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd výkon slobody prejavu zahŕňa povinnosti, ale aj zodpovednosť. Skúmajú slovenské všeobecné súdy slobodu prejavu médií jednotlivo alebo je ich prístup viac automatizovaný?