Právo

Právo predstavuje najširšiu kategóriu pokrývajúcu všetky aspekty slovenského právneho systému od základných princípov cez jednotlivé právne odvetvia až po praktickú aplikáciu právnych noriem. Sledujeme vývoj právneho poriadku, jeho štruktúru a fungovanie v demokratickej spoločnosti s dôrazom na ochranu práv občanov.

Prinášame všeobecné analýzy právnych inštitútov, porovnania s inými právnymi systémami a hodnotenia kvality slovenskej legislatívy. Naši redaktori vysvetľujú základné právne pojmy a princípy zrozumiteľným spôsobom. Vďaka našim článkom získate komplexný prehľad o fungovaní práva ako základu civilizovanej spoločnosti.

JudikátLegislatívaZákon
Úteková väzba Právo

Ústavnosť dôvodov útekovej väzby

Dňa 10. apríla 2014 Ústavný súd Českej republiky (ďalej ako „ÚS ČR“) zamietol ústavnú sťažnosť týkajúcu sa namietaného porušenia čl. 8 odst. 2 a 5 a čl. 36 odst. 1 a 2 Listiny základných práv a slobôd (ďalej ako „Listina“). Sťažovateľ nepovažoval dôvody, pre ktoré bolo súdmi zasiahnuté do jeho osobnej slobody (dôvody útekovej väzby), za dostatočné, preto sa obrátil na ÚS ČR.

Najvyšší súd Právo

Iniciatíva Za otvorenú justíciu: Ako to vidí sudca Najvyššieho súdu SR JUDr. Peter Paluda

Už o dva týždne, presne 19. mája 2014, sa bude konať voľba nového predsedu Najvyššieho súdu SR. Okrem úradujúceho predsedu JUDr. Štefana Harabina kandiduje jeho prominentná kritička, popredná sudkyňa Najvyššieho súdu SR JUDr. Zuzana Ďurišová. Dr. Ďurišová je spoluautorkou iniciatívy Za otvorenú justíciu, ktorá predstavuje alternatívu k súdnemu manažmentu „za“ Harabina. Viac o tejto platforme sa dozvieme aj vďaka JUDr. Petrovi Paludovi a JUDr. Zuzane Ďurišovej, ktorí poskytli rozhovory mienkotvorným médiám a odborným časopisom.

Rodičovský príspevok Právo

Komu vzniká nárok na rodičovský príspevok a za akých podmienok?

Po skončení materského príspevku vzniká nárok na rodičovský príspevok. Ten sa spravidla poberá do tretieho roku života dieťaťa. Existuje výnimka, kedy v situácii pokiaľ by napríklad dieťa malo zdravotné problémy, ktorých si rodič nemôže nájsť zamestnanie, môže ho poberať do šiesteho roku života dieťaťa. Kto všetko je oprávnenou osobou na poberanie takéhoto príspevku? Kde sa podáva samotná žiadosť a aké sú podmienky na to, aby vám žiadosť o rodičovský príspevok schválili?

Nezákonná sterilizácia Právo

Nezákonná sterilizácia žien na Slovensku: nové rozhodnutie ESĽP

Na Slovensku sa v minulosti často skloňovala nezákonná sterilizácie rómskych žien, ktorým ESĽP priznal pomerne vysoké odškodné. V apríli 2014 rozhodol Európsky súd pre ľudské práva o sťažnosti týkajúcej sa nezákonnej sterilizácie, ktorú podala sťažovateľka proti Slovenskej republike. Ako to dopadlo v tomto prípade? Bude musieť SR opäť zaplatiť desaťtisíce EUR ako odškodné? Môže byť lekár, ktorý vykoná nezákonnú sterilizáciu (ženy, muža) zákonne potrestaný?

Novela zákona o miestnych daniach Finančné právo

Návrh novely zákona o miestnych daniach

Ministerstvo financií predložilo tento mesiac do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavené odpady. Ide o reakciu rezortu na požiadavky miest a obcí, ktoré sú správcami týchto daní a pri ich výbere riešia širokú škálu problémov súvisiacich so znením zákona. V tomto článku prinášame stručný popis najdôležitejších zmien, ktorých účinnosť je zákonodarcami navrhovaná od 1. novembra 2014.

Najvyšší súd Právo

Zasvätený pohľad na slovenskú justíciu:

V posledných dňoch a týždňoch sa slovenské súdnictvo opäť dostalo do pozornosti médií. 19. mája sa na pôde Súdnej rady uskutoční voľba predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. O lukratívny post sa uchádza úradujúci predseda JUDr. Štefan Harabin a jeho vyzývateľka JUDr. Zuzana Ďurišová, známa z iniciatívy Za otvorenú justíciu. Ak vás téma zaujala, poďte sa s nami pozrieť do zákulisia Najvyššieho súdu SR, kam sme mohli nahliadnuť aj vďaka sudcovi Najvyššieho súdu SR, JUDr. Petrovi Paludovi.

Európska zahraničná služba Právo

Európska zahraničná služba: Mierové iniciatívy EÚ ako aplikácia Lisabonskej zmluvy v praxi

Už pred prijatím a ratifikáciou Lisabonskej zmluvy Európska únia ako celok aj jej členské štáty jednotlivo vyvíjali početné mierové iniciatívy na riešenie vojnových konfliktov po celom svete a angažovali sa aj v poskytovaní humanitárnej pomoci. Lisabonská zmluva však tieto chvályhodné aktivity povzniesla na vyššiu úroveň aj tým, že získala právnu subjektivitu ako subjekt medzinárodného práva. K tomu prispelo aj zriadenie úradu Vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku EÚ, ľudovo povedané „ministra zahraničných vecí EÚ“.

Podriadené pohľadávky Konkurz

Problematika veriteľov s pohľadávkami uspokojovanými rovnako ako podriadené pohľadávky

Účelom zákona o konkurze a reštrukturalizácii je zabezpečiť pohľadávky oprávnených veriteľov v prípade, že sa dlžník dostane do úpadku (je platobne neschopný alebo predĺžený). Celý proces, od začatia konkurzného konania až po jeho skončenie upravuje predmetný zákon. Cieľom konkurzného konania je uspokojiť pohľadávky veriteľov voči dlžníkovi, ktorý je v úpadku. Veritelia, ktorí majú voči dlžníkovi podriadenú pohľadávku podľa Obchodného zákonníka alebo tí, ktorí sa uspokojujú rovnako ako títo veritelia, sú v mnohých smeroch oproti stavu ku 1.1.2012 znevýhodnení. Je tomu tak z viacerých dôvodov.