Právo

Právo

Novinky v zaisťovaní majetku

Zefektívniť systém zaisťovania majetku je cieľom návrhu zákona o výkone rozhodnutia o zaistení majetku a správe zaisteného majetku, ktorý do medzirezortného pripomienkovania predložila ministerka spravodlivosti L. Žitňanská. Nemôžu sa už opakovať situácie, že úrady si medzi sebou prehadzujú zodpovednosť a riešia, ktorý z nich má vykonať zaistenie, zatiaľ čo páchateľ sa tohto majetku priamo pred očami verejnosti zbavuje.  Zaistiť majetok bude zároveň možné ešte pred tým, ako padne obvinenie.

Obchodné právo

Zásada poctivého obchodného styku a následky jej porušenia

Stručná formulácia zásady dáva široký priestor pre jej dotváranie zo strany súdov a doktríny. Praktické používanie zásady poctivého obchodného styku so sebou prinieslo niekoľko zaujímavých otázok.

Právo

Sudcovia a eurofondy

Nielen naši sudcovia, ale aj prokurátori, súdni úradníci a iní justiční zamestnanci budú mať prístup k špecializovanému vzdelávaniu, ktoré by malo skvalitniť ich výkon povolania.

Právo

Advokátka na materskej: nástup na materskú dovolenku, poberanie materského a možnosť „fakturovať“ na materskej

V článku si bližšie objasníme to, či a akým spôsobom nastupujú i advokátky na materskú dovolenku, aké sú podmienky pre poberanie materského ako i to, či môže advokátka na materskej vykonávať ďalej advokáciu a mať z nej príjem.

Ochrana spotrebiteľa Občianske právo

Neprijateľné podmienky v spotrebiteľských zmluvách

Princíp ochrany spotrebiteľa ako slabšej zmluvnej strany sa v slovenskom právnom poriadku ako aj v aplikačnej praxi súdov udomácňuje čoraz viac, najmä vplyvom práva Európskej únie. Jedným zo spôsobov ako právo vyvažuje nerovné postavenie zmluvných strán spotrebiteľskej zmluvy je zákaz tzv. neprijateľných podmienok.

Právo

Správa o stave Únie: Skončí sa dvojaká kvalita potravín?

O dvojakej kvalite potravín a spôsoboch jej riešenia sme písali už v tomto článku. Predseda Juncker vo svojej správe o stave Únie v roku 2017 uviedol, že Komisia v nasledujúcich týždňoch predstaví usmernenie k dvojakej kvalite potravín, ktoré vnútroštátnym orgánom na ochranu spotrebiteľa pomôžu dôslednejšie využívať existujúce právo EÚ v tejto oblasti pri odhaľovaní neoprávnených dvojakých noriem kvality potravín.

IT právo

Nové povinnosti pri monitorovaní zamestnancov

Skutočnosti opísané v tomto článku sú jedným z najdôležitejších súdných rozhodnutí ostatných 20 rokov. Hovoríme totiž o ochrane súkromia a osobnostnej sféry každého človeka.

Právo

Práca v inštitúciách EÚ: Aké existujú pozície?

V našom seriály o možnostiach práce v inštitúciách EÚ sme sa už venovali základným predpokladom ako sa o prácu uchádzať. V tomto článku sa pozrieme na jednotlivé typy pracovných pozícií, ktoré v inštitúciách existujú a na aktuálne výberové konania.