Právo

Povinnosť zotrvať u zamestnávateľa počas výpovednej doby a sankcie za prípadné nezotrvanie
Je zamestnanec povinný zotrvať u zamestnávateľa i počas výpovednej doby? Aké sú potenciálne sankcie zo strany zamestnávateľa alebo riziká, ak v zamestnaní nezotrvá? Musí zamestnávateľ súhlasiť s dohodou o skončení pracovného pomeru, ak si zamestnanec našiel novú prácu?

Aký je rozdiel medzi priestupkom a prečinom?
Súčasnosť je dobou, kedy takmer neexistuje oblasť v živote človeka, ktorá by nebola „podchytená“ právnou úpravou. V oblasti práva trestného, je trendom rozširovanie o nové skutkové podstaty trestných činov, ako reakcia na vývoj spoločnosti a nové spôsoby páchania trestnej činnosti. Mnohé typy konaní sú sankcionované ako trestné činy napriek tomu, že laikom sa ich závažnosť nezdá vysoká a očakávali by skôr zaradenie k priestupku. Hranica medzi trestným činom a priestupkom je totiž v niektorých prípadoch veľmi tenká.

Návrh nových opatrení na zlepšenie fungovania obchodného registra
Ministerstvo spravodlivosti SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh opatrení na zlepšenie fungovania obchodného registra. Materiál obsahuje opatrenia, ktorých postupným zavedením by malo nastať zlepšenie súčasného fungovania a efektivity obchodného registra či zlepšenie podnikateľského prostredia.

Ministerstvo spravodlivosti udelí cenu za ľudské práva
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky vyzýva k predkladaniu návrhov osôb, ktorých pôsobenie v oblasti ľudských práv je základom pre udelenie tohto ocenenia.

Uloženie trestu vyhostenia
Ústavný súd ČR rozhodoval o zjavne neopodstatnenom návrhu sťažovateľa, týkajúceho sa trestu vyhostenia.

Marlenka vyhrala spor s Dr. Oetker
Výrobca jednej z najobľúbenejších tradičných medových tort zistil, že nemecká spoločnosť Dr. Oetker, úspešne predávala jej napodobneniny.

Predsedom Eurojustu bude Slovák
Novým predsedom Jednotky Európskej únie pre justičnú spoluprácu (Eurojust) by sa mal stať slovenský národný člen Ladislav Hamran.

Zmluvné dojednanie o zániku práva v prípade jeho neuplatnenia v stanovenej lehote
Pri realizácií veľkých výstavbových projektoch je možné stretnúť sa so zmluvným dojednaním, podľa ktorého má jedna strana presne stanovenú lehotu na uplatnenie akéhokoľvek práva (bez ohľadu na právny dôvod vzniku práva) voči druhej strane so sankciou pre prípad jej nedodržania spočívajúcou v zániku práva. Je takéto zmluvné ustanovenie o zániku práva pre prípady jeho neuplatnenia v stanovenej lehote platné možné platne dojednať v slovenskom právnom prostredí?