Právo

Aktuálne podvody a nekalé praktiky
Prezídium Policajného zboru Slovenskej republiky zaznamenalo v uplynulých dňoch viacero podvodov a nekalých praktík. Nazrite do fantázie pokútnikov a poučte sa z chýb tých čo im naleteli.

Veľká obmena sudcov Ústavného súdu. Hľadajú sa dobrí odborníci
Gábor Gál: „Verím, že sa aj vďaka upraveným pravidlám z dielne rezortu spravodlivosti podarí zabezpečiť, aby sa do výberu dostali skutočne kvalitní kandidáti hodní výkonu dôležitej funkcie pri ochraňovaní ústavnosti.“
Predstavujeme odborníkov MS SR
Sekcia medzinárodného práva má na MS SR nezastupiteľnú úlohu. Jej odbory - odbor medzinárodného práva súkromného, odbor justičnej spolupráce v trestných veciac a referát európskych záležitostí a zahraničných vzťahov, riešia napríklad problematiku dvojstranných, či mnohostranných medzinárodných zmlúv, extradície alebo plnenie úloh vo vzťahu k medzinárodným vládnym a mimovládnym organizáciám. Sekciu vedie Mgr. Michal Kotlárik, PhD.

Porovnanie zmluvy o uzavretí budúcej zmluvy podľa Občianskeho zákonníka a Obchodného zákonníka
Zmluva o uzavretí budúcej zmluvy (pactum de contrahendo) predstavuje záväzok uzavrieť v budúcnosti hlavnú „ostrú“ zmluvu. Podstata tohto inštitútu bola známa už rímskym právnikom. V súčasnosti ju pozná väčšina zahraničných právnych poriadkov, hoci nie všade má svoje výslovné zakotvenie. Vychádza sa tam predovšetkým z názoru právnej vedy, že takáto úprava je vzhľadom na princíp zmluvnej voľnosti nadbytočná.[1] V slovenskom právnom poriadku máme inštitút zmluvy o uzavretí budúcej zmluvy výslovne zakotvený, a to hneď v dvoch základných kódexoch súkromného práva – v Občianskom zákonníku a Obchodnom zákonníku.

SK legal shot: November 2018 - 3. vydanie
Prinášame Vám krátky prehľad navrhnutých, ale aj nedávno schválených zákonov, ktoré by Vás mohli zaujímať.

Ako značka Crocs prišla o svoj dizajn
Spoločnosť Western Brands LLC, podnikajúca aj pod značkou Crocs, už nemá výhradné práva na dizajn známych šlapiek.

Nové Nariadenie EÚ o voľnom pohybe dát
Rada EÚ schválila reformu, ktorou sa odstránia prekážky voľného pohybu iných ako osobných údajov v rámci EÚ. Cieľom nových pravidiel je posilniť dátové hospodárstvo a rozvoj nových technológií, akými sú cezhraničné autonómne systémy a umelá inteligencia.

Človek a jeho práva musia byť prioritou aj v digitálnej ére
Digitálna etika a ľudské hodnoty. Taká bola téma jubilejného 40teho ročníka medzinárodnej konferencie komisárov ochrany dát v Bruseli. Podľa záverov konferencie je najdôležitejšou témou súčasnosti otázka rýchlo sa rozvíjajúcich digitálnych technológií a ich vplyvu na spoločnosť a práva individuálov.