Právo
Súdny dvor Európske únie vyhlásil rozsudok vo veci C-327/18
V roku 2016 vydali súdy Spojeného kráľovstva dva európske zatykače na RO, ktoré zaslali Írsku. Prvý zatykač bol vydaný na účely trestného stíhania za trestné činy vraždy a podpaľačstva, druhý za účelom trestného stíhania za trestný čin znásilnenia. RO bol v tom istom roku zadržaný a vzatý do väzby v Írsku a od toho dňa, 3. februára 2016, je naďalej vo väzbe v tomto členskom štáte. RO vzniesol proti svojmu odovzdaniu do Spojeného kráľovstva námietky, avšak Vyšší súd Írska zamietol každú z nich okrem tých, ktoré sa týkali vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie a tej, ktorá sa vzťahovala na článok 3 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, nakoľko hrozilo, že by RO mohol byť vo väznici vystavený neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu.

Nová Smernica EÚ o autorskom práve na digitálnom jednotnom trh
Európska komisia a rada predstavili návrh novej smernice o autorskom práve na digitálnom jednotnom trhu. Za cieľ si kladie modernizáciu aspektov práva EÚ v oblasti autorských práv zohľadňujúcich technologický vývoj a nové distribučné kanály chráneného obsahu na vnútornom trhu. Úprava na úrovni členských štátov nenapĺňa uspokojivo ciele, ktoré si táto smernica vytyčuje z dôvodu rozsahu, účinkov a cezhraničného rozmeru a preto je ich potrebné riešiť na úrovni Únie.

SK legal shot: December 2018 - 2. vydanie
Prinášame Vám krátky prehľad navrhnutých, ale aj nedávno schválených zákonov, ktoré by Vás mohli zaujímať.
Všeobecný súd Európskej únie vyhlásil rozsudok vo veciach T-639/15 až T-666/15
25. septembra 2018 Všeobecný súd potvrdil zamietnutie Európskeho Parlamentu poskytnúť prístup k dokumentom týkajúcim sa denných diét, cestovných výdavkov a príspevkov na asistentskú výpomoc europoslancov. Parlament sa odvolával na skutočnosť, že tieto dokumenty obsahujú osobné údaje a že nebola preukázaná nevyhnutnosť ich prenosu.

Ako odôvodnili väzbu aktivistov Greenpeace?
Aktivisti Greenpeace boli zadržaní a uvedení do väzby z dôvodu možného spáchania tohto trestného činu- Poškodzovanie a ohrozovanie prevádzky všeobecne prospešného zariadenia. Ide tu o trest vo výške 1-5 rokov väzenia.

SK legal shot: December 2018 - 1. vydanie
Prinášame Vám krátky prehľad navrhnutých, ale aj nedávno schválených zákonov, ktoré by Vás mohli zaujímať.

Rozhodcovské konanie zažíva renesanciu aj vďaka technológii Blockchain - Pavol Travnik
Rozhodcovské konanie, alebo arbitráž, patrí od dávnych čias k najefektívnejším metódam riešenia sporov. Napríklad už v stredoveku sa pomocou lokálnych arbitrážnych tribunálov riešili spory medzi obchodníkmi. Tieto tribunáli uplatňovali pravidlá, ktoré vycházadali zo zvyklostí konkrétneho odvetvia nazývané lex mercatoria (voľný preklad: obchodné právo). Hmotné právo sa od čias stredoveku značne zmenilo, jeho výkon však naďalej ostáva dosť archaický. Písomná komunikácia pomocou pošty, dlhé lehoty na odpoveď ako aj rigidné pravidlá inštitúcií, ktoré facilitujú arbitráž v súčasnosti sú v 21. storočí prežitok, ktorý brzdí obchod a narúša poslanie, ktoré tribunáli pôvodne mali. Je čas aby sa rýchlosť, efektivita a flexibilita vrátili na mapu riešenie obchodných sporov.

Slovensko vyhralo 2 nové spory v Štrasburgu
Štrasburg, 29. novembra 2018 – Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil dve rozhodnutia o neprijatí sťažností proti Slovenskej republike, a to v prípadoch Ukropec proti Slovenskej republike a ALMEDIA spol. s r. o. proti Slovenskej republike.