Symbol osláv je najvypuklejší počas polnoci, keď starý rok prechádza do nového. Používanie pyrotechniky v podmienkach Slovenskej republiky je pritom najprísnejšie regulované v rámci krajín strednej Európy. Napr. Maďarsko má povolený celoročný predaj a použitie pyrotechniky kategórie obdobných typov pyrotechniky ako na Slovensku a Česká republika a Poľsko povoľujú celoročný predaj a používanie pyrotechniky takýchto kategórií bez obmedzení, resp. niektoré obce si môžu používanie pyrotechniky upraviť nariadeniami. Primárne je zaobchádzanie a predaj zábavnej pyrotechniky v Slovenskej republike upravené v zákone č. 58/2014 Z. z. o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii.
Zákon upozorňuje a kladie dôraz na bezpečnosť pri manipulácii s takýmito predmetmi. Medzi povinnosti každého, kto príde do styku s výbušninami, výbušnými predmetmi a muníciou, patrí postupovať tak, aby nedošlo k ohrozeniu jeho bezpečnosti a zdravia, bezpečnosti a zdravia iných osôb a k poškodeniu majetku. Každý, kto nájde výbušninu, výbušný predmet, okrem pyrotechnického výrobku kategórie F1 až F3, T1 a P1, alebo muníciu, nesmie s nálezom manipulovať a je povinný nález označiť, bezodkladne ohlásiť príslušnému útvaru Policajného zboru a po ohlásení nálezu až do príchodu príslušníka Policajného zboru zotrvať v blízkosti miesta nálezu.
Kúpa pyrotechniky
Práve spomínané kategórie F1 až F3, T1 a P1 označujú pyrotechnické výrobky, ktoré možno predávať v obchodnej sieti, teda klasickú zábavnú pyrotechniku, aká je voľne dostupná fyzickým osobám za predpokladu, že dosiahli vek 18 rokov pri kategórii F1 a 15 rokov pri kategórii P1 a T1. Špecifické ustanovenie platí pre výrobky kategórie F2 a F3, a to petardy, zábleskové petardy, batérie petárd, batérie petárd s externou oporou, batérie zábleskových petárd, batérie zábleskových petárd s externou oporou, výmetnice, míny, rímske sviece, rakety obsahujúce pyrotechnickú jednotku, ktorej hlavným efektom je hluk a kombinácie obsahujúce ako prvok petardy alebo zábleskové petardy, podľa ktorého je tieto výrobky možné predávať spotrebiteľovi len v období od 28. decembra do 31. decembra kalendárneho roka. Obmedzenie podľa prvej vety sa neuplatní v rozsahu, v akom obec udelila súhlas na použitie týchto pyrotechnických výrobkov. Kategórie pyrotechniky F2 a F3 je možné predávať len od 1. decembra do 31. decembra kalendárneho roka.
Pyrotechnické výrobky sa musia skladovať za podmienok určených výrobcom, v pôvodných obaloch. Nemôžu sa skladovať v priestoroch, kde sa vykonávajú činnosti so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru alebo na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, na miestach, kde sa manipuluje s horľavými kvapalinami, s náterovými látkami, s horľavými plynmi a plynmi podporujúcimi horenie, skvapalnenými uhľovodíkovými plynmi, a v priestoroch, kde sa manipuluje s tuhými horľavými látkami.
Použitie pyrotechniky
Pyrotechnický výrobok možno používať len podľa návodu na jeho používanie. Obec môže z dôvodu ochrany verejného poriadku všeobecne záväzným nariadením obmedziť alebo zakázať používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2, F3, P1 a T1 na území obce alebo v jej častiach. Používať pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3 možno len v období od 31. decembra príslušného kalendárneho roka do 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Používať pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3 v období od 2. januára do 30. decembra príslušného kalendárneho roka možno iba s predchádzajúcim súhlasom obce na základe písomnej žiadosti o súhlas. Žiadosť musí byť podaná najneskôr 10 pracovných dní pred použitím a musí obsahovať meno, priezvisko a adresu trvalého alebo prechodného pobytu, ak ide o fyzickú osobu, názov a sídlo, ak ide o právnickú osobu, a v prípade, že pyrotechnické výrobky priamo použije iná osoba ako žiadateľ, aj meno, priezvisko a adresu trvalého alebo prechodného pobytu tejto osoby, ak ide o fyzickú osobu, alebo názov a sídlo, ak ide o právnickú osobu, b) dátum a miesto použitia pyrotechnických výrobkov, kategóriu a druh pyrotechnických výrobkov spolu s uvedením času predpokladaného začiatku a predpokladaného trvania používania.
Silvestrovský ohňostroj
Ohňostroje typické pre záver roka sú samostatnou kategóriou v prípade pyrotechniky aj povolenia. Ohňostrojné práce povoľuje obvodný banský úrad rozhodnutím o povolení ohňostrojných prác. Rozhodnutie o povolení ohňostrojných prác obvodný banský úrad zasiela aj príslušnému útvaru Policajného zboru, Dopravnému úradu a obci, ktorá dala súhlas na vykonanie ohňostrojných prác. Ohňostrojné práce musia vykonávať najmenej dvaja odpaľovači ohňostrojov, z ktorých jeden musí byť určený ako vedúci odpaľovač ohňostrojov, ktorý je zodpovedný za riadny výkon ohňostrojných prác. Odpaľovačom ohňostrojov je fyzická osoba, ktorá je oprávnená riadiť práce spojené s použitím pyrotechnických výrobkov na ohňostrojné práce, je oprávnená ohňostrojné práce vykonať a zodpovedá za ich bezpečné vykonanie. Oprávnenie odpaľovača ohňostrojov môže získať len fyzická osoba staršia ako 21 rokov a oprávňuje držiteľa pripravovať, odpaľovať, zneškodňovať a ničiť pyrotechnické výrobky kategórie F4 určené na ohňostrojné práce a kategórie P2 iné ako pre automobilový priemysel a kategórie T2. Samozrejme, príslušný úrad Vám môže udeliť súhlasné alebo nesúhlasné stanovisko, to pritom záleží od konkrétneho predstaviteľa obce alebo úradu a jeho náklonnosti k pyrotechnike.
Pozor na pokuty a novú legislatívu
V prípade nedodržania zákonných noriem o používaní pyrotechniky aj bez spôsobenej škody na majetku alebo zdraví sa môže osoba dopustiť priestupku proti verejnému poriadku v zmysle zákona o priestupkoch. Toho sa dopustí ten, kto použije pyrotechnické výrobky v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo návodom na ich používanie. V prípade uznania viny hrozí pokuta až do výšky 500 eur.
Od nového roka začne platiť nová právna úprava s účinnosťou od 2. januára 2024, podľa ktorej sa obmedzí sa predaj a používanie pyrotechniky predovšetkým z kategórií F2 a F3, a to petárd, zábleskových petárd, batérií petárd, batérií petárd s externou oporou, výmetníc, mín alebo rímskych sviec. Nová legislatíva hovorí o spresnení času používania zábavnej pyrotechniky. Povolená bude 31. decembra od 18:00 do polnoci a 1. januára od polnoci do druhej hodiny ráno. Osoba, ktorá bude chcieť spraviť ohňostroj s pyrotechnickými výrobkami kategórie F2, F3, F4, musí požiadať obec o súhlas. Novela ďalej doplnila povinnosť banských úradov a obcí informovať obyvateľov o tom, že vydali súhlas na použitie zábavnej pyrotechniky na ich území mimo vyhradených dní, teda počas roka, aby sa ľudia mohli na to pripraviť. Navrhovatelia takúto úpravu zdôvodnili tým, že takáto zábavná pyrotechnika poškodzuje a ohrozuje fyzické i duševné zdravie ľudí. Úprava ma zohľadňovať nežiadúce následky pri neodbornej manipulácii s pyrotechnickými výrobkami, počas ktorých dochádza k vážnym úrazom s dočasnými alebo trvalými následkami.
Použitie extrémne hlučnej zábavnej pyrotechniky aj so svetelným efektom pôsobí negatívne na starších ľudí, deti, ľudí s poruchami duševného zdravia či mentálne hendikepovaných ľudí, rovnako ako na zvieratá, a to či už domáce alebo úžitkové, pri ktorých sa zohľadňujú následky na fyzickom a duševnom zdraví. Pyrotechnika môže poškodiť súkromný aj verejný majetok.
Používanie pyrotechniky podľa novej právnej úpravy bude možné iba na miestach minimálne 250 metrov od nemocníc, liečební, hospicov, domovov ošetrovateľskej starostlivosti, zariadení sociálnych služieb, karanténnych staníc, útulkov a záchranných centier pre zvieratá, veterinárnych kliník s časťou na hospitalizáciu zvierat či zoologických záhrad alebo zariadení na záchranu chránených živočíchov. Predávať pyrotechniku v samoobslužných predajniach, ktoré nie sú na to určené, sa zakáže. Výnimku tvorí predaj výrobkov kategórie F1. Zákon bude umožňovať obci aby rozhodla, či si spotrebitelia môžu kúpiť pyrotechniku aj mimo vyhradeného obdobia.