Postup po skončení pracovného pomeru

V prípade, že ste skončili pracovný pomer a nenastupujete do novej práce, môžete si podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie (evidencia). Evidencia na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny je dobrovoľná, t. j. ak skončíte zamestnanie nie je vašou povinnosťou podať žiadosť o zaradenie do evidencie – dobrovoľne nezamestnaná osoba si však musí sama hradiť zdravotné poistenie.

Ako postupovať pri podávaní žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie?

V zmysle ustanovenia § 34 ods. 1 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti (ZoSZ), môže občan podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie

  • osobne, na základe osobného podania písomnej žiadosti,

  • elektronicky, na základe žiadosti podanej elektronickými prostriedkami podpísanej kvalifikovaným elektronickým podpisom alebo

  • odoslaním žiadosti prostredníctvom prístupového miesta, ktoré vyžaduje úspešnú autentifikáciu občana.

Kto (ne)môže byť zaradený do evidencie?

Žiadosť o zaradenie do evidencie môže podať len občan, ktorý má ukončený pracovný pomer, samostatnú zárobkovú činnosť alebo štúdium a nie je dočasne práceneschopný a pod. Do evidencie uchádzačov o zamestnanie sa nezaradí občan, ktorý

  • plní povinnú školskú dochádzku, a to do konca školského roku, v ktorom dovŕši 16 rokov veku,

  • sústavne sa pripravuje na povolanie,

  • je dočasne práceneschopný,

  • má nárok na materské,

  • má priznaný starobný dôchodok alebo občan, ktorý má priznaný invalidný dôchodok a dovŕšil vek potrebný na nárok na starobný dôchodok podľa osobitného predpisu,

  • bol počas troch rokov opakovane vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie podľa § 36 ods. 1 písm. a) z dôvodu nástupu do vhodného zamestnania sprostredkovaného úradom a toto zamestnanie sa opakovane skončilo do jedného mesiaca od jeho vzniku, a to počas šiestich mesiacov od skončenia zamestnania; to sa nevzťahuje na skončenie zamestnania občanom z dôvodu, pre ktorý môže zamestnanec okamžite skončiť pracovný pomer,

  • bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie na jeho požiadanie,

  • nesplnil povinnosť prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť, na ktorú mu bol poskytnutý príspevok alebo príspevok v rámci projektu alebo programu, a to počas obdobia chýbajúceho do splnenia tejto povinnosti; to neplatí, ak občan vrátil pomernú časť poskytnutého príspevku alebo nevyčerpanú časť poskytnutého príspevku,

  • nespĺňa podmienky uchádzača o zamestnanie,

  • nepredloží doklady rozhodné pre zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie v lehote,

  • pred podaním žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý má udelený dlhodobý pobyt,

    • nebol v posledných troch rokoch poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky alebo

    • vykonával činnosť zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu a nebol v posledných štyroch rokoch poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky.

Kedy prebehne zaradenie do evidencie?

To, kedy bude občan zaradený do evidencie, ovplyvňuje kedy si podal žiadosť o zaradenie do evidencie – pokiaľ si ju občan podal do 10 kalendárnych dní po skončení zamestnania, je po splnení zákonných podmienok zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie nasledujúcim dňom po skončení zamestnania. Ak si občan podá žiadosť po skončení zamestnania neskôr, je po splnení zákonných podmienok zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom podania žiadosti.

Postup

Prvým krokom pri podávaní žiadosti je stiahnutie a následné vyplnenie tlačiva o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Tlačivo nájdete tu.

Následne, po vyplnení tlačiva občan podá žiadosť na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorého územnom obvode má miesto trvalého pobytu alebo obvyklého pobytu. Spolu so žiadosťou je potrebné predložiť aj platný občiansky preukaz, kópiu dokladu o rozviazaní pracovného pomeru a kópiu dokladu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní. Spolu s podaním žiadosti o zaradenie do evidencie občan automaticky žiada aj o dávku v nezamestnanosti, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa.

Dávka v nezamestnanosti

V zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ZoSP) má poistenec nárok na dávku v nezamestnanosti, ak bol v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie poistený najmenej dva roky a to buď ako povinne poistená osoba v nezamestnanosti, teda spravidla zamestnanec zamestnaný na základe pracovnej zmluvy alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, napr. SZČO. Pre priznanie nároku na podporu v nezamestnanosti nie je rozhodujúce, či pracovný pomer skončil dohodou alebo výpoveďou a tiež na to nemá vplyv dôvod ukončenia pracovného pomeru.

O dávku v nezamestnanosti možno požiadať buď na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny alebo priamo na pobočke Sociálnej poisťovne.

Denná výška dávky v nezamestnanosti je v roku 2023 50% denného vymeriavacieho základu. Mesačná výška dávky v nezamestnanosti je 50% denného vymeriavacieho základu vynásobená počtom kalendárnych dní v mesiaci, počas ktorého vznikol nárok na dávku.

Minimálna výška dávky v nezamestnanosti je v roku 2023 tzv. konštanta, teda minimálny vymeriavací základ, z ktorého sa dávka vyplatí, konkrétne ide o sumu vo výške 605,50 eur.

Maximálna denná výška dávky v nezamestnanosti je do konca júna roku 2023 79,6274 eur, t. j. v mesiaci, ktorý má 30 dní: 1 194,50 eur a v mesiaci, ktorý má 31 dní: 1 234,30 eur.

Dávku v nezamestnanosti poberá uchádzač o zamestnanie maximálne po dobu šiestich mesiacov odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Tagy: