„Snahou ministerstva vnútra je vybaviť policajtov zmluvným počtom platobných terminálov v čom najkratšom čase a tak dať možnosť priestupcom, ktorí porušili právne predpisy, aby pokuty mohli zaplatiť moderným spôsobom, a to bezhotovostnou platbou prostredníctvom tohto elektronického zariadenia," povedala ministerka vnútra Denisa Saková.
Okrem dopravnej polície ministerstvo vnútra vybaví POS platobnými terminálmi aj službu poriadkovej polície, železničnej polície, hraničnej a cudzineckej polície, čo bude predstavovať celkovo 1 500 kusov. Tieto POS platobné terminály by mala pre MV SR začiatkom roka 2020 dodať Štátna pokladnica.Ak vodič v prípade spáchania priestupku odmietne na mieste zaplatiť pokutu v hotovosti alebo platobnou kartou, takýto priestupok sa odstupuje na príslušný správny orgán, ktorý ho bude riešiť v správnom konaní. V takomto prípade sú sadzby za priestupok vyššie a musí zaplatiť aj správny poplatok za prejednanie priestupku. V prípade insolventnosti vodiča je policajt oprávnený vodičovi zadržať vodičský preukaz do doby, pokiaľ pokutu preukázateľne neuhradí. Policajt vodičovi v takomto prípade povoľuje ďalšiu jazdu najviac na 15 dní a to len na území SR.
V súčasnosti služba dopravnej polície disponuje 55 kusmi terminálov. Od januára 2017 ministerstvo vnútra doposiaľ eviduje viac ako 64 000 vykonaných transakcií súvisiacich s úhradou pokút v celkovej výške viac ako päť miliónov EUR a záujem o úhradu pokút prostredníctvom platobného terminálu vykazuje rastúci trend. Nakoľko dochádza k úhrade priestupku okamžite, znižuje sa adekvátne počet správnych konaní a zároveň klesá aj počet pohľadávok v správe Ministerstva vnútra SR.
POS platobné terminály dodá Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky Slovenská pošta.
Zdroj: MVSR