Podnikateľský účet: Nové povinnosti a transakčná daň

V októbri minulého roka bol Národnou radou Slovenskej republiky schválený zákon č. 279/2024 Z. z. o dani z finančných transakcií (zákon o dani z finančných transakcií), ktorý spadá do balíka pre konsolidáciu verejných financií. Uvedeným zákonom sa zavádza daň z finančných transakcií, ktorú je povinná odvádzať fyzická osoba – podnikateľ, právnická osoba či organizačná zložka právnickej osoby. Finančné transakcie, z ktorých sa bude odvádzať daň sa budú vykonávať prostredníctvom transakčného účtu, ktorý musí mať zriadený každý z vyššie uvedených subjektov. O samotnej dani z finančných transakcií sme viac písali v samostatnom článku.

Transakcie, ktoré sú predmetom dane

Čo sa týka samotných finančných transakcií, ktoré podliehajú zdaneniu, podľa § 4 ods. 1 zákona o dani z finančných transakcií sem radíme:

  • finančnú transakciu, pri ktorej dochádza k odpísaniu sumy finančných prostriedkov z platobného účtu daňovníka;

  • použitie platobnej karty vydanej k transakčnému účtu, na účely vykonania finančnej transakcie; a

  • preúčtovaný náklad súvisiaci s vykonaním finančnej transakcie, ktorá sa vzťahuje na činnosť daňovníka vykonávanú v tuzemsku.

Pôjde teda napríklad o prevod peňazí z účtu na účet, vklad či výber finančných prostriedkov z účtu. Uvedené ustanovenie však v § 4 ods. 2 obsahuje pomerne rozsiahly výpočet výnimiek platobných operácií, ktoré nie sú predmetom transakčnej dane. Nachádzame tam primárne platby štátu (ako platenie daní čo odvodov), ďalej napríklad platobné operácie súdnych exekútorov, správcov konkurznej podstaty a v súvislosti s dražobnou zábezpekou na osobitnom účte, platobné operácie verejných vysokých škôl, ktoré nesúvisia s podnikateľskou činnosťou, či platobné operácie zdravotných poisťovní súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Výnimkou sú aj transakcie medzi vlastnými účtami subjektu v rámci jednej banky.

Povinnosť zriadiť transakčný účet

Čo sa týka samotného transakčného účtu, jeho definíciu obsahuje § 2 písm. c) zákona o dani z finančných transakcií. Ide o každý platobný účet daňovníka, teda fyzickej osoby – podnikateľa, právnickej osoby, organizačnej zložky právnickej osoby, prostredníctvom ktorého takýto subjekt vykonáva finančné transakcie súvisiace s jeho podnikaním. Podľa ustanovenia § 13 ods. 1 zákona o finančných transakciách je daňovník, ktorý ešte nemá zriadený osobitný platobný účet pre vykonávanie výlučne finančných transakcií súvisiacich s jeho činnosťou, povinnosť zriadiť si takýto účet do 31. marca 2025.

Táto povinnosť sa teda dotkne primárne fyzických osôb – podnikateľov, ktoré doteraz nemali zriadené osobitný účet pre vykonávanie transakcií súvisiacich s podnikaním. Ide o podnikateľov zapísaných či už v Obchodnom alebo Živnostenskom registri, avšak radíme sem aj podnikateľov vykonávajúcich činnosť na základe iného oprávnenia (napríklad lekári, advokáti či architekti), prípadne osoby vykonávajúce poľnohospodársku činnosť. Naopak, túto povinnosť nemajú osoby ktoré nie sú podnikateľmi, avšak majú príjmy z umeleckej činnosti, či už podľa § 6 ods. 2 písm. a), alebo § 6 ods. 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Takýmito príjmami sú napríklad príjmy z autorskej činnosti ako vytvorenie umeleckého diela na objednávku, či príjmy z licencie na použitie diela.

Dani z finančných transakcií sa nevyhnú podnikatelia ani v prípade otvorenia účtu v zahraničí, keďže podľa § 3 ods. 1 zákona o dani z finančných transakcií má podnikateľ povinnosť platiť transakčnú daň ak používa platobné služby banky, či už na Slovensku alebo v zahraničí a (i) ak má miesto podnikania na Slovensku, (ii) platobný účet na Slovensku, alebo (iii) na Slovensku vykonáva činnosť.

Zriadenie účtu

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky živnostníkov vyzývalo, aby si pred zakladaním podnikateľského účtu overili, či je k tomu potrebný aj výpis zo živnostenského registra, keďže nie všetky banky k založeniu podnikateľského účtu tento výpis vyžadujú. Okrem toho ministerstvo podnecuje podnikateľov k tomu, aby pre potreby založenia podnikateľského účtu zvolili radšej požiadanie o výpis elektronicky, teda prostredníctvom služby  Žiadosť o výpis z neverejnej časti živnostenského registra, keďže klientske centrá okresných úradov zaznamenávajú veľký nápor živnostníkov žiadajúcich o výpis.

Okrem toho, že sa podnikatelia pri elektronickej žiadosti vyhnú čakaniu v rade, bude im tento výpis poskytnutý bezplatne, na rozdiel od toho listinného, za ktorý sa platí správny poplatok vo výške 5 eur. Postup pre získanie elektronického výpisu nachádzame napríklad na webovom sídle ministerstva. V každom prípade však odporúčame si vopred overiť u banky, v ktorej si účet chcete otvoriť, aké dokumenty je k tomu potrebné predložiť.

Banky sa rozhodli podnikateľom, ktorým táto povinnosť vznikla, ponúknuť rozličné akcie – napríklad vedenie účtu zadarmo, odmeny za počet platieb kartou či preplatenie časti dane. Niektoré zas tieto výhody viažu iba na situáciu, kedy si podnikateľ zriadi podnikateľský účet do nimi stanoveného termínu. Čo sa týka platenia samotnej dane, tá prvýkrát odíde podnikateľom z účtu začiatkom júla roka 2025, keďže za prvé tri zdaňovacie obdobia (teda apríl, máj a jún) možno odviesť podľa § 13 ods. 3 zákona o dani z finančných transakcií daň najneskôr do konca júla 2025.

Tagy: