#zamestnanec

Postup po skončení pracovného pomeru
Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru? Ak sa vás táto situácia aktuálne týka, určite neprehliadnite náš dnešný článok.

Povinnosti zamestnávateľa voči zamestnancovi
V praxi sa stretávame s prípadmi, kedy zamestnávatelia nazývajú pracovným benefitom niečo, čo im v skutočnosti zákon dáva za povinnosť. Ide napríklad o príplatky súvisiace s prácou v noci, prácou cez víkendy a sviatky.

Skončenie pracovného pomeru
Skončenie pracovného pomeru môže mať viaceré formy. Prečítajte si o nich viac.

Šikana na pracovisku – ako s ňou úspešne bojovať
Šikana (nielen) v pracovnom prostredí patrí medzi aktuálne témy a nemala by ostať bez povšimnutia. Existuje však viacero spôsobov, ako sa jej brániť. V dnešnom článku si objasníme jej definíciu, prostriedky právnej obrany a relevantné ustanovenia právnych predpisov.

Bossing a iné formy diskriminácie na pracovisku – zo súdov
Najvyšší súd Českej republiky v jednom zo svojich rozsudkov riešil tému diskriminácie zamestnanca na pracovisku. Zaoberal sa pritom aj možnosťou konajúceho súdu zmeniť formuláciu ospravedlnenia v petite žaloby a určením výšky primeraného zadosťučinenia.

Odvodová odpočítateľná položka v 2023
V dôsledku prijatej novely zákona o sociálnom poistení vzniká zamestnávateľovi povinnosť prihlásiť študenta a dôchodcu v právnom vzťahu na základe príslušnej dohody, ktorému pred 1. januárom 2023 nevzniklo dôchodkové poistenie a právny vzťah trvá aj po 31. decembri, na povinné dôchodkové poistenie pred vznikom tohto poistenia, t. j. najneskôr do 31. decembra 2022.

Nevyčerpaná dovolenka 2022
Kto rozhoduje o nevyčerpanej dovolenke zamestnanca? Za akých podmienok Vám jej čerpanie môže zamestnávateľ nariadiť? Všetko dôležité o nevyčerpanej dovolenke sa dočítate v dnešnom článku.

Judikatúra – právo byť nudný v práci
Čo nové nám priniesla jeseň v judikatúre? Podľa súdov sa nemusíte nútiť do socializácie s kolegami a vtipkovanie advokátov má tiež svoje hranice. Prečítajte si viac.