#zamestnanec

Môže vás zamestnávateľ postihnúť za prechod ku konkurencii?
Má zamestnávateľ právo na vrátenie nákladov, ktoré vynaložil na vzdelávanie svojho zamestnanca? Ak áno, tak za akých podmienok? Možno uzatvoriť osobitný typ dohody, aby následne zamestnanec neodišiel ku konkurencii?

Od mája bude v pracovnej ponuke povinne uverejnená i základná zložka mzdy
Už o pár mesiacov budú všetky inzeráty s ponukou pracovnej pozície povinne obsahovať i údaj o mzde, ktorá je ponúkaná za výkon danej práce.

Výpoveď daná viacerým zamestnancom a ponuková povinnosť pri jednom voľnom pracovnom mieste
Zákonník práce stanovuje zamestnávateľovi ponukovú povinnosť ako materiálnu podmienku platnosti výpovede v prípade, že nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý je možné skončiť pracovný pomer okamžite. Stručnú úpravu ponukovej povinnosti približujú rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, na niektoré z nich dnes poukážeme.

Obmedzenie zárobkovej činnosti po skončení zamestnania
Zabrániť výkonu konkurenčnej činnosti v pracovnoprávnych vzťahoch je možné dojednaním konkurenčnej doložky v pracovnej zmluve. Nad tým, aké limity stanovuje Zákonník práce pri dojednaní konkurenčnej doložky a do akej miery má uvedené zmluvné dojednanie potenciál ochrániť zamestnávateľa pred konkurenčnou činnosťou jeho zamestnanca po skončení pracovného pomeru sa zamyslíme v nasledujúcom príspevku.

V pochybnostiach je potrebné k uchádzačovi o zamestnanie pristupovať ako k slabšej strane
Konania, týkajúce sa pracovnoprávnej agendy nie sú v slovenskej, či českej justícii ničím ojedinelým. Osobitnú pozornosť by sme chceli venovať sporom medzi zamestnancom a zamestnávateľom v prípadoch, kedy došlo k úrazu, či poškodeniu zdravia na pracovisku. Nepochybne ide o spory, vyžadujúce si rozsiahle zisťovanie skutkového stavu. Čo však v prípade, že vôbec nie je jasné, či k vzniku pracovného pomeru vôbec došlo?

Nevyplatenie mzdy zamestnancovi. Aké má možnosti?
Jedným z najčastejších obchodnoprávnych problémov na Slovensku je nesplnenie záväzku podnikateľom. V prípade zamestnancov je to nevyplatenie mzdy. Aké prostriedky ochrany nám ponúka právo?

Stručný pohľad na zásady (princípy) pracovného práva
Každé právne odvetvie stojí na určitých pevných pilieroch. Princípy alebo zásady možno považovať za piliere konkrétneho právneho odvetvia, ktoré sú špecifické a príznačné pre dané právne odvetvie.

Spory s ochranou slabšej strany
Z názvu článku je zrejmé, že zákonodarca odčlenil od klasického sporového konania spory, v ktorých sa nebude plne uplatňovať princíp nového kontradiktórneho sporového poriadku.