#Zákonník práce

Zákonník práce predstavuje základný právny predpis upravujúci individuálne a kolektívne pracovnoprávne vzťahy medzi zamestnancami a zamestnávateľmi s dôrazom na ochranu práv zamestnancov a zabezpečenie dôstojných pracovných podmienok. Sledujeme aktuálne zmeny v zákonníku práce, ich aplikáciu a dopad na pracovný trh.

Prinášame informácie o právach zamestnancov, analýzy pracovnoprávnych sporov a hodnotenia kvality ochrany pred diskrimináciou na pracovisku. Naši redaktori vysvetľujú postupy pri uplatňovaní pracovných práv a možnosti riešenia konfliktov na pracovisku.

Informujeme tiež o európskych štandardoch pracovného práva, flexibilizácii pracovných vzťahov a modernizácii pracovnej legislatívy. Vďaka našim článkom získate ucelený obraz o zákonníku práce na Slovensku.

Pracovné právo

Muž na (materskej) rodičovskej dovolenke

Podľa Zákonníka práce môže byť i muž na rodičovskej dovolenke a starať sa o dieťa. Za akých podmienok?

Budeme mať nedele bez práce? Právo

Budeme mať nedele bez práce?

Poslanci Národnej rady SR a to Marián Kotleba, Natália Grausová, Stanislav Drobný a Ján Mora, predložili tentokrát Národnej rade SR návrh zákona, ktorým by mali nastať zmeny v Zákonníku práce. 

Právo

Naozaj odzvonilo nákupom cez sviatky a dni pracovného pokoja?

Obchody na Slovensku ostanú zatvorené počas viacerých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. Národná rada SR schválila návrh zákona, ktorý významne novelizuje Zákonník práce.

Nočná práca Pracovné právo

Nočná práca na Slovensku oproti členským štátom EÚ boduje. Prečo je to tak?

Podľa Eurostatu patrí Slovenská republika spolu s Írskom k štátom, ktoré vedú rebríček vo výške počtu zamestnancov pracujúcich v noci. Skoro až každý piaty zamestnanec na Slovensku pracuje v noci, čo je oproti ostatným štátom Európskej únie vysoko nad priemerom. Prečo majú vyšší podiel na práci v noci práve ženy a ako upravuje nočnú prácu slovenský Zákonník práce?

Príjmy študenta Finančné právo

Študenti, ako sa Vám zmenia odvody od roku 2014?

Od januára 2014 sa návrhom opatrenia Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny mení maximálna suma mesačného príjmu z dohody o brigádnickej práci študentov. Nové opatrenie zohľadňuje najmä aktuálnu situáciu rastu životných nákladov študentov stredných a vysokých škôl.