#Rozsudok

Rozsudok predstavuje meritorné rozhodnutie súdu, ktorým sa konanie ukončuje rozhodnutím vo veci samej, či už odsúdením alebo oslobodením v trestných veciach, alebo priznaním či zamietnutím nároku v civilných veciach. Sledujeme štruktúru rozsudkov, ich vykonateľnosť a možnosti ich napadnutia opravnými prostriedkami.

Prinášame informácie o druhoch rozsudkov, analýzy kvality odôvodnení súdnych rozhodnutí a hodnotenia dĺžky konania do vydania rozsudku. Naši redaktori vysvetľujú postupy pri napadaní rozsudkov a možnosti ich výkonu.

Informujeme tiež o európskych štandardoch odôvodňovania rozhodnutí, elektronických rozsudkoch a trendoch v kvalite súdnych rozhodnutí. Vďaka našim článkom získate ucelený obraz o rozsudkoch a ich právnych účinkoch.

Občianske právo

Rozsudok ESĽP v prípade Móry a Benc proti Slovenskej republike

Štrasburg, 22. januára 2019 – Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Móry a Benc proti Slovenskej republike, ktorým rozhodol o porušení článku 5 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. ​

Všeobecný súd vyniesol rozsudok vo veci T-458/17, Shindler a i. proti Rade Európskej únie Európske právo

Všeobecný súd vyniesol rozsudok vo veci T-458/17, Shindler a i. proti Rade Európskej únie

Stalo sa tak 26. novembra 2018 v Luxemburgu, kedy deviata rozšírená komora Všeobecného súdu rozhodla, že návrh trinástich britských občanov, ktorí majú bydlisko v iných štátoch EÚ ako Spojené kráľovstvo, na zrušenie rozhodnutia poverujúceho na začatie rokovaní o Brexite, nie je prípustný.

Európske právo

Štát opúšťajúci EÚ je naďalej viazaný nariadením Dublin III.

Dublinské nariadenie (nariadenie č. 604/2013) je právnym predpisom Európskej únie (EÚ), ktorý určuje, ktorý členský štát EÚ je zodpovedný za preskúmanie žiadosti o azyl , predloženej osobami žiadajúcimi o medzinárodnú ochranu podľa Ženevského dohovoru a kvalifikačnej smernice EÚ v rámci Európskej únie.

Súdny dvor Európske únie vyhlásil rozsudok vo veci C-68/17

Prepustenie lekára katolíckou nemocnicou z dôvodu, že po rozvode opätovne uzavrel manželstvo, môže predstavovať zakázanú diskrimináciu na základe náboženstva. Nezdá sa totiž, že by požiadavka, aby lekár aj keď katolíckeho vierovyznania rešpektoval posvätno

Štatistiky trestnej agendy za uplynulých 11 mesiacov roku 2018

​Aj v uplynulom roku museli slovenské súdy vydať rozsudky, ktorými uznali vinnými zo spáchania trestných činov 21 488 osôb.  Z tohto celkového počtu odsúdených bolo 3414 žien, čo predstavuje 18%. V súvislosti s ukladaním trestov je potrebné uviesť, že do výkonu trestu odňatia slobody muselo nastúpiť len necelých 16% z celkového počtu odsúdených.

Súdny dvor Európske únie vyhlásil rozsudok vo veci C-327/18

V roku 2016 vydali súdy Spojeného kráľovstva dva európske zatykače na RO, ktoré zaslali Írsku. Prvý zatykač bol vydaný na účely trestného stíhania za trestné činy vraždy a podpaľačstva, druhý za účelom trestného stíhania za trestný čin znásilnenia. RO bol v tom istom roku zadržaný a vzatý do väzby v Írsku a od toho dňa, 3. februára 2016, je naďalej vo väzbe v tomto členskom štáte. RO vzniesol proti svojmu odovzdaniu do Spojeného kráľovstva námietky, avšak Vyšší súd Írska zamietol každú z nich okrem tých, ktoré sa týkali vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie a tej, ktorá sa vzťahovala na článok 3 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, nakoľko hrozilo, že by RO mohol byť vo väznici vystavený neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu.

Všeobecný súd Európskej únie vyhlásil rozsudok vo veciach T-639/15 až T-666/15

25. septembra 2018 Všeobecný súd potvrdil zamietnutie Európskeho Parlamentu poskytnúť prístup k dokumentom týkajúcim sa denných diét, cestovných výdavkov a príspevkov na asistentskú výpomoc europoslancov. Parlament sa odvolával na skutočnosť, že tieto dokumenty obsahujú osobné údaje a že nebola preukázaná nevyhnutnosť ich prenosu.

Občianske právo

Rozsudok ESĽP v prípade Schram proti Slovenskej republike

Štrasburg, 23. októbra 2018 – Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Schram proti Slovenskej republike, ktorým rozhodol o porušení článku 5 ods. 4 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. ​