#Rozsudok

Rozsudok predstavuje meritorné rozhodnutie súdu, ktorým sa konanie ukončuje rozhodnutím vo veci samej, či už odsúdením alebo oslobodením v trestných veciach, alebo priznaním či zamietnutím nároku v civilných veciach. Sledujeme štruktúru rozsudkov, ich vykonateľnosť a možnosti ich napadnutia opravnými prostriedkami.

Prinášame informácie o druhoch rozsudkov, analýzy kvality odôvodnení súdnych rozhodnutí a hodnotenia dĺžky konania do vydania rozsudku. Naši redaktori vysvetľujú postupy pri napadaní rozsudkov a možnosti ich výkonu.

Informujeme tiež o európskych štandardoch odôvodňovania rozhodnutí, elektronických rozsudkoch a trendoch v kvalite súdnych rozhodnutí. Vďaka našim článkom získate ucelený obraz o rozsudkoch a ich právnych účinkoch.

Právo

ESĽP vyhlásil rozsudok v prípade dvoch sťažností týkajúcich sa neprimeranej dĺžky konania

Dňa 28. januára 2020 Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o sťažnostiach spoločností framipek s.r.o. a AGRORACIO Senica a.s. proti Slovenskej republike. ESĽP sťažnosti spojil a konštatoval porušenie článku 6 ods. 1 Dohovoru, ako aj článku 13 v spojení s článkom 6 ods. 1 Dohovoru. 

Občianske právo

Rozsudok pre zmeškanie ako efektívny nástroj v rukách súdu z pohľadu prirodzeného práva

Prijatím Civilného sporového poriadku autori daného zákona ale aj zákonodarca samotný očakávali a zároveň avizovali zefektívnenie a zrýchlenie súdnych konaní s kumulatívnym zachovaním zákonitosti procesu rozhodovania. Za jeden z nástrojov, ktorý má prispievať k danému účelu môžeme jednoznačne považovať aj rozsudok pre zmeškanie, ako žalobcu tak žalovaného. 

Európske právo

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade proti Slovenskej republike

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o porušení článku 8 Dohovoru na ochranu ľudských práv a základných slobôd. 

Právo

Rozsudok v nórskom prípade týkajúcom sa odobratia maloletého dieťaťa zo starostlivosti biologických rodičov

ESĽP rozhodol o porušení článku 8 Dohovoru v prípade, v ktorom intervenovala ako tretia strana aj Slovenská republika, keď 19. novembra 2019 vyhlásil rozsudok v prípade K. O. a V. M. proti Nórsku, ktorý sa týkal porušenia práva na rešpektovanie súkromného a rodinného život (článok 8 Dohovoru na ochranu ľudských práv a základných slobôd).

Európske právo

Rozsudok ESĽP v prípade práva na spravodlivé konanie

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Lispuch a Lispuchová proti Slovenskej republike, v ktorom sťažovatelia namietali porušenie práva na spravodlivé konanie v dôsledku zrušenia právoplatného rozsudku v ich prospech na základe mimoriadneho dovolania podaného generálnym prokurátorom Slovenskej republiky. ESĽP skonštatoval porušenie článku 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a priznal sťažovateľom náhradu trov konania vo výške 331,12 EUR. Nemajetkovú ujmu sťažovateľom nepriznal.

Vyhlásenie zástupkyne SR pre ESĽP k rozsudku Oliari a ďalší proti Taliansku

Zástupkyňa SR pred ESĽP v súvislosti s komentárom Zuzany Števulovej „Práva LGBTI ľudí nie sú vecou názoru“, v ktorom uvádza, že „právne uznanie zväzkov párov rovnakého pohlavia je súčasťou povinnosti našej krajiny ochraňovať základné ľudské právo na rešpektovanie rodinného a súkromného života každého občana a občianky tejto krajiny“, predkladá nasledovné vyjadrenie. Pokiaľ Zuzana Števulová tvrdí, že uvedené judikoval už aj ESĽP v rozsudku Oliari a ostatní proti Taliansku v r. 2015, nesprávne interpretuje tento rozsudok, ktorý reagoval na situáciu v Taliansku. Táto nie je analogická ako súčasná situácia na Slovensku.

Vplyv súhlasu autora na neobmedzené uverejnenie jeho fotografie pre tretie strany Právo

Vplyv súhlasu autora na neobmedzené uverejnenie jeho fotografie pre tretie strany

Návrh na začatie prejudiciálneho konania bol podaný v rámci sporu medzi spolkovou republikou Severné Porýnie – Vestfálsko, Nemecko (ďalej len ako ,,Spolková republika“) a pánom Dirkom Renckhoffom, fotografom, ktorého predmetom bola fotografia vyhotovená pánom Renckhoffom, zverejnená s jeho súhlasom a bez obmedzení na cestovateľskej internetovej stránke a ktorú bez súhlasu použila žiačka školy nachádzajúcej sa v tejto spolkovej krajine vo svojom školskom referáte.

Právo

Prečo Najvyšší súd nerozpustil ĽSNS? Prečítajte si dôvody

Päťčlenný senát Správneho kolégia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky dnes (29. apríla 2019) verejne  vyhlásil rozsudok vo veci  Generálneho prokurátora Slovenskej republiky proti žalovanej politickej strane Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, v konaní o žalobe na rozpustenie politickej strany, ktorým žalobu zamietol.