#daň

Daňová kontrola bez „nedostatkov“ za 50-tisíc eur
Vyšetrovateľ národnej protikorupčnej jednotky obvinil z prijímania úplatku kontrolórov nitrianskeho daňového úradu. Za prehliadnutie zistených nedostatkov daňového subjektu mali vypýtať úplatok 50-tisíc eur.

CVRIA: Obsah daňového spisu nemusí nevyhnutne podliehať dôvernosti
Mr Ewald Baumeister is one of the investors who suffered loss due to the activities of the German company Phoenix Kapitaldienst, whose business model took the form of a Ponzi scheme. Insolvency proceedings having been initiated against Phoenix in the course of 2005 that company has been dissolved and is now in judicial liquidation. Mr Baumeister submitted to the Bundesanstalt für Finanzdienst

Slovensko digitálnou daňou pre UBER, Booking, Taxify a iných spáchalo ťažký hriech
Digitálnu daň by sme možno vedeli prirovnať ku konaniu banky, ktorá vám pri 5 ročnej fixácii na hypotéke po 2 rokoch jednostranne navýši desaťnásobne úrok. Ani toto prirovnanie však nie je úplne presné, keďže Slovensko pri digitálnej dani figuruje aj ako exekútor. Núti totiž osoby vyplácajúce sumy digitálnym platformám zrážať daň, pokiaľ si tie na Slovensku nezaložia stálu prevádzkareň. A to napriek tomu, že príslušné medzinárodné zmluvy Slovensku zakazujú tieto príjmy zdaňovať.

Upozornenie pre prijímateľov podielu zaplatenej dane z príjmov
Podľa § 50 ods. 13 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je prijímateľ podielu zaplatenej dane z príjmov fyzických a právnických osôb (napr. občianske združenie, nadácia, neinvestičný fond, nezisková organizácia) povinný zverejniť presnú špecifikáciu jeho použitia (účel, výšku, spôsob použitia v členení na výšku a druh výdavkov priamo súvisiacich s účelom použitia a výšku a druh výdavkov priamo súvisiacich s prevádzkou) v Obchodnom vestníku.

Čo môže mať spoločné Paradise Papers s “eseročkou“ alebo živnosťou?
Viac ako 13 miliónov dôverných dokumentov uniklo z advokátskej kancelárie Appleby a zo spoločností Estera a Asiaciti Trust, ktoré sa špecializujú na podnikanie a správu majetku cez tzv. offshore jurisdikcie. Osobnosti na zoznamoch ako kráľovná Alžbeta II., kolumbijský prezident Juan Manuel Santon, či spevák Bono údajne dopĺňajú aj niektoré relatívne známe slovenské mená. Aj keď sa zdá, že vlna spoločenskej nevôle nie je taká intenzívna ako pri tzv. Panama Papers, je to ďalší hurikán, ktorý podkopáva tradičný business model využívaný týmito, predovšetkým malými ostrovčekmi. Ak predpokladáme, že jedného dňa bude svet limitovať k absolútnej transparentnosti, je už dnes veľmi dôležité poznať odpoveď na otázku, či nie je využívanie offshore jurisdikcií ilegálne alebo dokonca trestné.

Kúpa nového auta v zahraničí. Aké daňové povinnosti vtedy vzniknú?
Ako má občan postupovať v prípade, že kúpi a dovezie nový dopravný prostriedok z iného členského štátu na územie Slovenskej republiky? Vzniká mu daňová povinnosť, a ak áno, kde a kedy má daň zaplatiť? Získajte odpovede na tieto dôležité otázky a vyhnite sa tak zbytočným nepríjemnostiam.

Brigádujúci študenti a zdaňovanie ich príjmov zo zahraničia
Trendom 21. storočia, je vďaka Shengenskému priestoru a vyšším príjmom v cudzine, študentské privyrábanie si v zahraničí. Ako, kedy a kde zdaňovať príjem nadobudnutý na letnej brigáde? Poznanie odpovedí na tieto otázky nám môže uľahčiť postup pri vypĺňaní daňových priznaní a uchrániť nás od mnohých problémov.

Najnovšie zmeny v daňových zákonoch
Vláda schválila sériu noviel zákonov z dielne Ministerstva financií SR. Väčšina z nich sa dotýkala daňových tém, ktoré reagujú na programové vyhlásenie vlády a zároveň prinášajú ďalšie opatrenia, ktoré sú súčasťou akčného plánu boja proti daňovým únikom.