Okamžité skončenie pracovného pomeru pre alkohol na pracovisku - judikatúra

Vo svojom rozhodnutí sa český Najvyšší súd venoval prípadu, v ktorom sa zaoberal okamžitým skončením pracovného pomeru pre alkohol na pracovisku. Súd však rozhodol v prospech zamestnancov.

Lucia Rybanová 22. 03. 2025 5 min.
    Okamžité skončenie pracovného pomeru pre alkohol na pracovisku - judikatúra Okamžité skončenie pracovného pomeru pre alkohol na pracovisku - judikatúra

    Najvyšší súd Českej republiky (NS ČR) rozhodol dňa 23. 7. 2024, sp. zn. 21 Cdo 1562/2023, o dovolaní strednej školy z pozície zamestnávateľa, ktorá sa nestotožnila s rozhodnutím súdov nižšieho stupňa o žalobe jej bývalých zamestnancov na určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru. NS ČR dovolanie žalovanej odmietol a stotožnil sa s rozhodnutím súdov nižšieho stupňa.

    Prečítajte si aj: Alkohol na pracovisku

    SKUTKOVÝ STAV

    Žalobcom, ktorí boli pedagogickými zamestnancami na strednej škole, bolo listom doručené okamžité skončenie pracovného pomeru, ktoré bolo odôvodnené obzvlášť závažným porušením povinností vyplývajúcich z právnych predpisov vzťahujúcich sa na ich prácu. Žalobcovia sa mali tohto previnenia dopustiť tým, že sa nedostavili na svoje vyučovacie hodiny, o čom žiaci informovali riaditeľa, ktorý ich zastihol pár minút po tom konzumovať alkoholické nápoje v kabinete. Na stole sa mala nachádzať fľaša od alkoholu a obaja sa odmietli podrobiť dychovej skúške.

    Žalobcovia však tvrdili, že takéto skončenie pracovného pomeru je neplatné. Žalobca č. 1 to odôvodnil tým, že sa dostavil do školy iba z toho dôvodu, aby za seba zabezpečil náhradu, keďže bol v tom čase práceneschopný, o čom neskôr doložil lekárske potvrdenie. Odmietnutie podrobiť sa dychovej skúške odôvodnil tým, že bol podľa neho takouto požiadavkou zo strany riaditeľa ponižovaný. Žalobca č. 2 sa bránil argumentáciou, že z dôvodu choroby a návštevy lekára prišiel do školy oznámiť svoju práceneschopnosť. Výzvu riaditeľa na vykonanie dychovej skúšky taktiež považoval za ponižujúcu a šikanóznu.

    Žalobcovia sa obrátili na prvostupňový súd so žalobou na určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru, ktorý žalobu zamietol a uložil im povinnosť uhradiť trovy konania. Rozsudok bol však zrušený druhostupňovým súdom a vec bola vrátená na ďalšie konanie. Odvolací súd vo svojom rozhodnutí okresnému súdu vytkol, že sa nedostatočne zaoberal intenzitou porušenia pracovnej povinnosti. Okresný súd následne obe veci spojil do jedného konania a v prípade oboch žalobcov rozhodol o neplatnom skončení pracovného pomeru. Stredná škola ako zamestnávateľ sa voči tomuto rozhodnutiu odvolala, avšak odvolací súd toto rozhodnutie potvrdil.

    Odvolací súd dospel totiž rovnako ako prvostupňový súd k záveru, že obaja zamestnanci sa dopustili porušenia pracovných povinností tým, že odmietli vykonanie dychovej skúšky. Žalobcovi č. 2 bola navyše preukázaná aj konzumácia alkoholu na pracovisku. U oboch zamestnancov bola taktiež potvrdená práceneschopnosť. Odvolací súd sa v závere stotožnil s tým, že konanie, ktorého sa žalobcovia dopustili, teda nepodrobenie sa dychovej skúške a pri jednom z nich aj konzumácia alkoholu, nedosiahli požadovanú intenzitu na to, aby s nimi bol okamžite skončený pracovný pomer pre závažné porušovanie pracovných povinností. Voči tomuto rozhodnutiu podala stredná škola (na strane žalovanej) dovolanie na NS ČR.

    ROZHODNUTIE NS ČR

    NS ČR ako dovolací súd sa v prvom rade venoval prípustnosti dovolania. Dovolateľke - strednej škole vyčítal, že sa dovoláva hodnotenia skutkového stavu, ktorý však dovolací súd prehodnocovať nemôže, a musí vychádzať zo skutkového zistenia súdov nižšieho stupňa. Procesnou otázkou v dovolaní však bola otázka dôsledkov postupu súdu pri hodnotení dôkazov, ktorými bol podľa nej založený extrémny rozpor medzi vykonaným dokazovaním a skutkovými zisteniami. Dovolací súd sa teda venoval primárne kontrole procesného postupu súdov pri zisťovaní skutkového stavu.

    NS ČR sa k uvedenému vyjadril tak, že pokiaľ chce zamestnávateľ pre hrubé porušovanie pracovných povinností okamžite ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, takéto porušenie musí dosiahnuť určitý stupeň intenzity. V českom Zákonníku práce sa pritom rozlišuje medzi menej závažným porušením pracovných povinností, závažným porušením pracovných povinností a porušením pracovných povinností obzvlášť závažným spôsobom, pričom posledné je dôvodom pre okamžité skončenie pracovného pomeru. Keďže ustanovenie upravujúce porušenie pracovných povinností obzvlášť závažným spôsobom má neurčitú hypotézu, závisí od posúdenia súdu v každom individuálnom prípade, aké konkrétne okolnosti pod tento pojem subsumuje. To znamená, že súd má v takýchto prípadoch pomerne širokú mieru voľnej úvahy.

    Dovolací súd taktiež dodáva, že pri posudzovaní intenzity porušenia pracovných povinností ich nemožno posudzovať iba akýmsi aritmetickým priemerom, ale je potrebné zvážiť aj typové a špecifické porušenia pracovných povinností v konkrétnom prípade. Takže ak sú niektoré typy porušenia pracovnej disciplíny významnejšieho charakteru, súd im podľa toho aj pripíše význam. Zároveň NS ČR akcentuje na skutočnosť, že takýto dôvod pre okamžité skončenie pracovného pomeru je naozaj výnimočným opatrením.

    V tomto konkrétnom prípade je podľa NS ČR, s ohľadom na súdnu prax, potrebné posúdiť aj okolnosti, za ktorých sa zamestnanec odmietol podrobiť dychovej skúške. Z rozhodovacej činnosti NS ČR vyplýva, že samotná skutočnosť, že zamestnanec je pod vplyvom alkoholu neznamená nutne obzvlášť závažné porušenie pracovných povinností. Musí totiž prísť k takému požitiu alkoholických nápojov, ktoré má vplyv na zníženie duševných funkcií a celkovej pohotovosti zamestnanca. Dovolací súd navyše opätovne zdôrazňuje, že nemôže byť súdu určované, akým spôsobom a do akej miery má súd na jednotlivé okolnosti prihliadať, takže v uvedenom prípade je možné hodnotenie prípadu súdom preskúmať jedine v prípade zjavnej neprimeranosti.

    V závere sa NS ČR stotožnil s rozhodnutím súdov nižšieho stupňa, keďže žalobca č. 1 neprejavoval známky požitia alkoholu a žalobca č. 2 síce alkohol požil, ale toto požitie bolo veľmi nepatrné, nejavil známky opitosti a taktiež išlo ojedinelý exces. Dovolací súd sa nestotožnil ani s argumentáciou zamestnávateľa, že nebolo vzaté do úvahy pedagogické postavenie žalobcov, keďže súdy prvého stupňa zhodnotili, že celý incident sa odohral v školskom kabinete, mimo žiakov a mimo výkonu priamej pedagogickej činnosti. Vzhľadom na vyššie uvedené sa NS ČR v plnej miere stotožnil s rozhodnutím súdov nižšieho stupňa, a preto bolo predmetné dovolanie odmietnuté.