Odvodová úľava
Odvodovú úľavu si mohli zamestnávatelia uplatniť do 28. februára 2022. Túto úľavu si mohli uplatniť zamestnávatelia za zamestnancov, ktorí pred začatím pracovného pomeru boli evidovaný minimálne 12 mesiacov na úrade práce alebo ich trvalý pobyt bol v niektorom z najmenej rozvinutých okresov.[1]
Zamestnávatelia majú povinnosť prihlásiť takéhoto zamestnanca do Sociálnej poisťovne, resp. ho odhlásiť, ak jeho pracovný (alebo štátnozamestnanecký) pomer skončil.
Okrem toho mal zamestnávateľ povinnosť najneskôr do 2. apríla:
- „prihlásiť na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti zamestnanca, ktorý bol zamestnancom s tzv. odvodovou úľavou do 28. februára 2022 a jeho pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer trvá aj po 28. februári 2022,
prihlásiť na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti zamestnanca, ktorý bol do 28. februára 2022 zamestnancom s tzv. odvodovou úľavou a jeho pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer trval aj po 28. februári 2022 a skončí pred 1. aprílom 2022 a zároveň odhlásiť tohto zamestnanca z týchto poistení,“
uvádza Sociálna poisťovňa.
Nakoľko koniec lehoty pripadol na sobotu, posledným dňom lehoty bol najbližší pracovný deň, t. j. 4. apríl 2022.
Oznamovacie povinnosti pri zamestnávaní občanov Ukrajiny
Občan Ukrajiny, ktorý z dôvodu ozbrojeného konfliktu utiekol z Ukrajiny a na území Slovenskej republiky mu bol udelený tolerovaný pobyt, nemá žiadne oznamovacie povinnosti vo vzťahu k Sociálnej poisťovni a nemá ani možnosť prihlásiť sa ako dobrovoľne poistená osoba, nakoľko nespĺňa zákonnú podmienku trvalého pobytu na území Slovenskej republiky.
Registračné povinnosti voči Sociálnej poisťovni plní zamestnávateľ, a to konkrétne povinnosti oznamovacie, prihlasovacie a odhlasovacie. Taktiež je povinný odvádzať poistné včas a v sume ako pri každom inom zamestnancovi.
Prihlásiť ukrajinského občana musí zamestnávateľ prostredníctvom Registračného listu FO. Ak ukrajinský občan nemá pridelené rodné číslo, Sociálna poisťovňa mu pridelí identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia.
Stanovenie výšky všeobecného vymeriavacieho základu za rok 2021
Hodnota všeobecného vymeriavacieho základu za rok 2021 je stanovená vo výške 14 532 eur.
Všeobecný vymeriavací základ sa využíva pri výpočte výšky poistného zamestnancov, zamestnávateľov, povinne poistených SZČO a dobrovoľne poistených osôb pre rok 2023.
Zároveň ho Sociálna poisťovňa využíva aj pri výpočte dôchodkových, nemocenských, úrazových, garančných dávok a dávok v nezamestnanosti. Rovnako slúži aj na určenie vymeriavacieho základu poistencov štátu.
Stanovenie hodnoty bodu pre úrazové dávky v roku 2022
Hodnota bodu potrebnej na výpočet sumy úrazových dávok je v tomto roku 24,22 eura. Oproti predchádzajúcemu roku sa zvýšila o 1,56 eura.
Hodnota bodu je dôležitá pri určení sumy úrazových dávok – náhrady za bolesť a náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia. Pri ich výpočte sa vychádza z bodového ohodnotenia v lekárskom posudku a zo sumy na jeden bod.
„Hodnotu jedného bodu určuje opatrenie Ministerstva zdravotníctva SR, pričom vychádza z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom SR za kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom vznikol nárok na náhradu. Priemerná mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR zistená Štatistickým úradom SR za rok 2021 je 1 211 eur, pričom hodnota jedného bodu predstavuje 2 % z tejto sumy,“
vysvetľuje Sociálna poisťovňa.
Novú hodnotu bodu použije Sociálna poisťovňa len pri náhrade za bolesť a náhrade za sťaženie spoločenského uplatnenia, na ktorú zamestnancovi vznikol nárok po 31. decembri 2021, a to v dôsledku pracovného úrazu alebo zistenej choroby z povolania.