Novinky zo Správy o starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru

Vláda SR vzala koncom júla na svojom rokovaní na vedomie Správu o plnení úloh vyplývajúcich z Koncepcie starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru do roku 2020. 

Redakcia 22. 08. 2017 2 min.

    Šlabikáre

    Z tejto správy, ktorú na rokovanie predložilo Ministerstvo kultúry SR, okrem iného vyplýva, že naši najmenší školáci by sa mali postupne oboznamovať s ľudovými tradíciami Slovenska aj prostredníctvom šlabikárov venovaných jednotlivým prvkom z Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

    Novú sériu šlabikárov pripravuje Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru v rámci Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (CTĽK-SĽUK), ktoré je koordinátorom plnenia úloh stanovených v strategickom materiáli. „Jedným z prvých šlabikárov, ktorý už je pripravený do tlače, je Šlabikár tradičnej ľudovej kultúry Fujara,“ uvádza Ministerstvo kultúry SR v správe.

    Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska

    V súčasnosti je v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska 13 prvkov, pričom v období od začiatku roka 2015 do polovice tohto roka doň pribudli štyri prvky – Horehronský viachlasný spev, Modrotlač, Vajnorský ornament a Tylová paličkovaná čipka Myjavskej pahorkatiny.

    V celosvetovom zozname má SR k dnešnému dňu zapísané štyri prvky. V sledovanom období od roku 2015 doň pribudli Gajdošská kultúra a Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách, čím doplnili už predtým zapísané prvky Fujara – nástroj a jeho hudba a Terchovská muzika.

    Piatym našim slovenským prvkom zapísaným vo svetovom Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva by sa mohol stať Horehronský viachlasný spev – jeho nominácia bola podaná v roku 2016, schvaľovanie je na programe na prelome novembra a decembra tohto roku.

    V národnom Zozname najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku je zapísaný jeden prvok – Škola remesiel ÚĽUV.

    Koncepcia starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru do roku 2020, definujúca 22 strategických úloh a cieľov v tejto oblasti, bola vo vláde schválená 7. januára 2015.

    Zdroj: Referát styku s médiami MK SR