Novela zákona o sociálnom poistení spôsobí rast cien niektorých potravín

Odchody zamestnancov do predčasného dôchodku spôsobili nedostatok pracovnej sili v odvetví potravinárstva.

TASR 29. 04. 2024 2 min.
    Predčasné dôchodky spôsobili nedostatok pracovníkov v potravinárstve. Zdroj: shutterstock.com/Linguist Predčasné dôchodky spôsobili nedostatok pracovníkov v potravinárstve. Zdroj: shutterstock.com/Linguist Predčasné dôchodky spôsobili nedostatok pracovníkov v potravinárstve. Zdroj: shutterstock.com/Linguist

    Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) víta zrušenie zvýhodnených predčasných odchodov do dôchodku. Odliv pracovníkov a akútny nedostatok pracovnej sily spôsobuje podľa SZPCC významné zvýšenie personálnych nákladov pekárov, cukrárov a cestovinárov, čo sa prejaví aj v odbytových cenách. V pondelok o tom informoval predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

    „Nepremyslené zvýhodnené odchody do predčasného dôchodku z dielne Hegerovej vlády pripravili doteraz pracovný trh na Slovensku o viac ako 60 000 pracovníkov. V mnohých prípadoch išlo o ľudí s mnohoročnými skúsenosťami a vysokou odbornosťou. Tento najväčší výpadok v histórii slovenského pracovného trhu nie je možné nahradiť a premietne sa do zvýšených cien pekárskych, cukrárskych a cestovinárskych výrobkov,“ uviedol Lapšanský.  

    Zväz pripomenul, že ku koncu minulého roka bolo evidovaných takmer 47 000 žiadostí o predčasný dôchodok a ďalšie tisícky pribudli v tomto roku. Upozornili, že priemerný ročný počet žiadateľov o túto dávku sa v minulosti pohyboval okolo 14 000 ľudí. Rok 2023 však priniesol trojnásobný počet žiadostí o predčasný dôchodok, čo podľa SZPCC významne poškodilo produkčné kapacity výrobcov chleba, pečiva či koláčov.  

    Viaceré pekárske prevádzky pritom bojujú s vysokou fluktuáciou zamestnancov a na stabilizáciu personálu často nestačí ani zvyšovanie miezd.  

    V odvetví potravinárstva chýbajú pracovníci

    Lapšanský pripomenul, že v tomto odvetví pracuje viac ako 12 000 zamestnancov po celom Slovensku a tvoria vyše tretinu slovenského potravinárstva. Mechanizmus náhrady pracovnej sily v tomto odvetví zatiaľ podľa neho neexistuje.  

    „Zvýšenie automatizácie je najmä v sektore potravinárstva s investičným dlhom presahujúcim miliardu eur dlhodobým procesom. Pekári, cukrári a cestovinári tak budú musieť zvýšené náklady na pracovnú silu premietnuť do odbytových cien. Či sa to prejaví na cenách pultových, bude záležať od obchodníkov, ktorí predajné ceny v obchodoch určujú,“ zdôraznil Lapšanský.

    Novela zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil parlament v apríli, sa dotkla aj odchodov do predčasného dôchodku po 40 odpracovaných rokoch. Podmienka 40 odpracovaných rokov na získanie nároku na predčasný dôchodok bude po novom naviazaná na zmenu strednej dĺžky života, a to rovnakým spôsobom ako v prípade všeobecného dôchodkového veku. Vek nároku na predčasný starobný dôchodok sa tak bude postupne zvyšovať.