Nárok na dovolenku po materskej a rodičovskej dovolenke

Problematika nároku na dovolenku po materskej a otcovskej, resp. rodičovskej dovolenke je témou, ktorá zasahuje nielen do pracovnoprávnych vzťahov, ale zároveň odráža snahu spoločnosti vytvárať rovnováhu medzi pracovným a rodinným životom.

Simona Kocanová 08. 01. 2025 6 min.
    Nárok na dovolenku po materskej a rodičovskej dovolenke Nárok na dovolenku po materskej a rodičovskej dovolenke

    Právny základ nároku na dovolenku

    Základný právny rámec nároku na dovolenku je obsiahnutý v zákone č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce. V jeho zmysle vzniká zamestnancovi nárok na:

    • dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť,

    • dovolenku za odpracované dni,

    • dodatkovú dovolenku.

    Zároveň platí, že základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne za kalendárny rok. Pokiaľ ide o zamestnancov, ktorí dosiahli 33 rokov veku, títo majú nárok až na päť týždňov dovolenky. V zmysle zákona má vo všeobecnosti nárok na dovolenku za kalendárny rok každý zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, prípadne má nárok na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Inými slovami, pri nároku na dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť bude rozhodujúce práve to, či zamestnanec v kalendárnom roku odpracoval aspoň 60 dní.

    Koľko možno čerpať materskú / otcovskú dovolenku?

    Materská dovolenka, ktorú matka čerpá pred pôrodom a po ňom sa považuje za výkon práce na účely nároku na dovolenku, rovnako to platí aj pri otcovskej dovolenke. Uvedené v praxi znamená, že matka či otec majú počas materskej / otcovskej dovolenky plný nárok na dovolenku za príslušný kalendárny rok. Materskú dovolenku môže žena čerpať v dĺžke 34 týždňov, osamelá žena v dĺžke 37 týždňov a žena, ktorá porodila dve a viac detí zároveň až 43 týždňov. V prípade otcovskej dovolenky má muž v súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa nárok na dovolenku v trvaní 28 týždňov, osamelý muž v trvaní 31 týždňov a muž, ktorý sa stará o dve a viac narodené deti zároveň má nárok na dovolenku až 37 týždňov. 

    Prečítajte si aj: Materské v roku 2025

    Rodičovská dovolenka sa nepovažuje za výkon práce

    V zmysle zákona je zamestnávateľ povinný na prehĺbenie starostlivosti o dieťa poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. V prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, ktorý vyžaduje osobitnú starostlivosť má muž alebo žena právo požiadať zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku a zamestnávateľ je povinný im ju poskytnúť.

    Rodičovská dovolenka, ktorá nasleduje po materskej dovolenke a môže trvať až do dovŕšenia tretieho, resp. šiesteho roku dieťaťa sa už však nepovažuje za výkon práce na účely nároku na dovolenku. Zamestnanec počas rodičovskej dovolenky nevykonáva prácu a vzhľadom na to sa do obdobia, za ktoré vzniká nárok na dovolenku, započítava len časť rodičovskej dovolenky, ktorá sa kryje s kalendárnym rokom, v ktorom prácu vykonával.

    Prečítajte si aj: Rodičovský príspevok v roku 2025

    Dovolenka patrí rodičom aj pri zverení dieťaťa do ústavnej starostlivosti

    Materská dovolenka, otcovská dovolenka a rodičovská dovolenka patrí aj žene a mužovi, ktorí prevzali dieťa na základe rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov. Na materskú či otcovskú dovolenku má žena alebo muž nárok odo dňa prvého rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, a to v trvaní 28 týždňov. Osamelá žena alebo muž majú nárok na materskú, resp. otcovskú dovolenku v trvaní 31 týždňov a žena alebo muž, ktorí prevzali dve deti alebo viac detí, v trvaní 37 týždňov, najdlhšie však do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa.

    Rodičovská dovolenka sa poskytuje žene odo dňa skončenia materskej dovolenky a mužovi odo dňa skončenia otcovskej dovolenky alebo odo dňa prevzatia dieťaťa, ktoré dovŕšilo tri roky veku, až do uplynutia troch rokov odo dňa prvého rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie však do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, rodičovská dovolenka sa poskytuje do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku.

    Praktické uplatnenie nároku na dovolenku

    V praxi môže nastať situácia, že žena či muž si po materskej, resp. otcovskej dovolenke ihneď nevyčerpajú svoju riadnu dovolenku a nastúpia na rodičovskú dovolenku. V takomto prípade nastáva otázka, čo s nevyčerpanou dovolenkou. Táto nezaniká, ale presúva sa do nasledujúceho obdobia, pričom po návrate do práce je zamestnávateľ povinný umožniť zamestnancovi, resp. zamestnankyni jej čerpanie, pokiaľ o to požiada. To znamená, že nevyčerpanú dovolenku je možné čerpať po návrate z rodičovskej dovolenky a zákon tak chráni zamestnanca pred tým, aby mu nevyčerpaná dovolenka „prepadla“.

    Prepočet nároku na dovolenku

    Počas čerpania materskej a otcovskej dovolenky sa nárok na dovolenku nekráti. V prípade rodičovskej dovolenky je to však inak, a to vzhľadom na to, že čerpanie rodičovskej dovolenky nie je výkonom práce. Pokiaľ by zamestnanec čerpal rodičovskú dovolenku počas celého kalendárneho roka, bude sa mu nárok na dovolenku krátiť o jednu dvanástinu za každý mesiac, počas ktorého nepracoval, nakoľko v zmysle Zákonníka práce platí, že zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

    Pokiaľ by zamestnanec čerpal rodičovskú dovolenku počas celého kalendárneho roka, za tento by nemusel mať nárok na žiadnu dovolenku.

    Príklad: Zamestnankyňa Jana má ročný nárok na dovolenku 20 dní. Rodičovskú dovolenku čerpala počas celého roka, od 1. januára do 31. decembra.  Pracovných dní v danom roku bolo 252. Keďže Jana neodpracovala v roku ani jeden deň, nesplnila podmienku odpracovania aspoň 60 dní, a preto sa jej nárok na dovolenku kráti.

    Krátenie dovolenky: Za prvých 100 zameškaných pracovných dní: kráti sa o 1/12 z 20 dní1,67 dňa (zaokrúhlené na 2 dni).

    Za každých ďalších 21 zameškaných dní:

    Po odpočítaní prvých 100 dní zostáva 152 dní.

    152 dní : 21 = približne 7 (celé násobky 21).

    Za každých týchto 7 x 21 dní sa kráti o 1/12 z 20 dní7 x 1,67 = 11,69 dňa (zaokrúhlené na 12 dní).

    Výsledok: Jana má nárok na 20 dní - (2 dni + 12 dní) = 6 dní dovolenky.

    Férový prístup zamestnávateľa k rodičom je dôležitý

    Nárok na dovolenku po materskej, resp. otcovskej a rodičovskej dovolenke má zásadný význam pre ochranu zamestnancov starajúcich sa o deti, v dôsledku ktorého je rodičom garantované, že starostlivosť o dieťa neohrozí ich pracovnoprávny status a zároveň nenaruší ekonomickú situáciu rodiny. Férový prístup zamestnávateľa k čerpaniu dovolenky zamestnancov po nástupe do zamestnania po materskej, otcovskej či rodičovskej dovolenke je preto kľúčový pri podpore rodinného života a rešpektovaní potrieb rodičov.