Pripravované zmeny týkajúce sa trestu domáceho väzenia
V súčasnosti štát vykladá na jedného väzňa vo výkone trestu odňatia slobody ročne približne 14tisíc eur. Preto je namieste uvažovať o rozšírení ukladania trestov domáceho väzenia na úkor trestu odňatia slobody. V roku 2012 bolo uložených len 25 trestov domáceho väzenia (z toho najviac za trestný čin krádeže). Naproti tomu v tom istom roku bolo uložených viac než 9500 trestov odňatia slobody.[1] Ohľadne tohto druhu trestu (trestu domáceho väzenia) sa pripravujú zmeny súvisiace so zavedením elektronického monitoringu osôb.
Prvé zmeny majú byť obsiahnuté v novele Trestného zákona a Trestného poriadku, ktorú Ministerstvo spravodlivosti SR v najbližších dňoch predloží do pripomienkového konania. Trest domáceho väzenia v kombinácii s obmedzujúcimi opatreniami (napríklad zákaz požívania alkoholu) má umožniť spravodlivé potrestanie páchateľov menej závažných trestných činov, a zároveň sa majú minimalizovať negatívne následky postihu odsúdeného na jeho rodinných príslušníkov. Odsúdený môže riadne chodiť do práce, živiť svoju rodinu a platiť dane. Pripravovanými zmenami sa má zvýšiť aj ochrana obetí domáceho násilia. Takisto bude možné efektívnejšie obmedzovať výtržníctvo na spoločenských podujatiach a chrániť vybrané lokality (školy, parky, detské ihriská) pred odsúdenými napríklad za sexuálne trestné činy.
Zavedenie elektronického monitoringu osôb
Projekt v hodnote 22, 04 mil. EUR (bez DPH) bude ako víťaz verejného obstarávania realizovať spoločnosť ICZ Slovakia, a. s. Tento projekt je financovaný prostredníctvom Operačného programu informatizácia spoločnosti, teda využitím eurofondov. Zavedenie elektronických náramkov má vytvoriť predpoklady pre modernizáciu väzenstva a zvýšenie ochrany občanov tak v trestnej, ako aj netrestnej oblasti. V rámci systému elektronického monitoringu osôb pôjde o vybudovanie komplexného systému zahŕňajúceho softvérové nastavenie, systém kontroly, riadiace centrum, prepojenie s Policajným zborom a súdmi. Ministerstvo spravodlivosti SR očakáva najviac tretinové výdavky na jednu monitorovanú osobu vo výkone alternatívneho trestu domáceho väzenia v porovnaní s nákladmi na osobu vo výkone trestu odňatia slobody. V priebehu piatich až šiestich rokov sa počíta s návratnosťou projektu. [2]
[1] Štatistická ročenka Ministerstva spravodlivosti SR z roku 2012. Dostupné na: <http://www.justice.gov.sk/stat/roc/13/stat_roc_2012.pdf> (29.4.2014).
[2] Informácia zo stránky Ministerstva spravodlivosti. Dostupné na: <http://www.justice.gov.sk/Stranky/aktualitadetail.aspx?announcementID=1854> (29. 4. 2014).