Novela zákona o obchodnom registri
Jedným zo schválených júnových návrhov zákonov je novela zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri, ktorou sa rozširuje okruh osôb, ktoré môžu vykonať registráciu do obchodného registra. Po novom bude môcť registráciu vykonať na základe registračnej žiadosti navrhovateľa aj registrátor, pričom týmto registrátorom bude podľa ustanovenia § 7b ods. 3 ktorýkoľvek notár. Táto zmena umožní rýchlejšiu a jednoduchšiu registráciu údajov do obchodného registra.
Okrem toho novela rieši aj otázku zastúpenia navrhovateľa – v prípade zastúpenia navrhovateľa na základe plnomocenstva sa bude prihliadať len na plnomocenstvo udelené advokátovi, notárovi alebo fyzickej osobe, ktorá je zamestnancom navrhovateľa alebo zamestnancom právnickej osoby, ktorá je s navrhovateľom majetkovo alebo personálne prepojená.
O tejto novele vám čoskoro prinesieme samostatný článok.
Novela zákona o verejnej osobnej doprave
Dňa 21. júna 2023 Národná rada Slovenskej republiky schválila vládny návrh zákona o verejnej osobnej doprave, ktorým sa zavádza
- Národný integrovaný lístok – pôjde o cestovný lístok oprávňujúci cestujúceho využívať na území Slovenskej republiky služby pravidelnej dopravy prevádzkovanej na základe zmluvy o dopravných službách, pričom predaj národného integrovaného cestovného lístka zabezpečuje dopravca, ktorý poskytuje dopravné služby na základe tejto zmluvy alebo organizátor,
- Národná dopravná autorita ako samostatný a nezávislý subjekt a zároveň sa vytvorí schvaľovací orgán pre túto autoritu – Rada objednávateľov zložená zo zástupcov objednávateľov verejnej osobnej dopravy,
- obligatórna povinnosť VÚC podieľať sa na financovaní dopravných služieb vo výške 45% z celkovej sumy úhrady sa mení na fakultatívnu a aj to len za predpokladu, že dopravné úkony sú realizované na základe jeho žiadosti a v súlade s plánom dopravnej obslužnosti,
- povinnosť ministerstva dopravy ustanoviť všeobecne záväzným právnym predpisom podrobnosti o náležitostiach národného integrovaného cestovného lístka vrátane spôsobu finančnej kompenzácie za uznávanie tohto lístka, nakoľko jeho cena alebo poskytnutá zľava môže dopravcom spôsobovať výpadok tržieb.
Zákon nadobúda účinnosť od 1. januára 2024. Ustanovenie § 26 venujúce sa národnému integrovanému cestovnému lístku nadobudne účinnosť od 1. januára 2025.
Zvýšenie dotácií v pôsobnosti ministerstva práce
Ďalším schváleným návrhom zákona bol návrh poslancov, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Schváleným návrhom zákona sa rozširuje dotácia na obedy zo základných škôl aj na stredné školy, t. j. dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa a dotácia na podporu výchovy k plneniu školských povinností dieťaťa sa bude týkať detí navštevujúcich materskú školu, základnú školu a po novom aj prvý ročník až štvrtý ročník osemročného vzdelávacieho programu v strednej škole alebo prvý ročník päťročného vzdelávacieho programu v strednej škole po prijatí na vzdelávanie v strednej škole z ôsmeho ročníka základnej školy. Novela zákona nadobúda účinnosť 1. septembra 2023.
Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi
V júni bola prijatá aj novela zákona č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi, ktorou sa navyšuje a rozširuje príspevok na bývanie pre ďalšie skupiny podľa počtu osôb v domácnosti. Najzásadnejšou zmenou je rozdelenie súm príspevku na bývanie, a to od 1 až po 5 a viac členov žijúcich v domácnosti. Doteraz bol príspevok na bývanie stanovený buď pre jednotlivca alebo pre domácnosť s viacerými členmi. Novelou zákona sa toto rozdelenie rozšíri z dvoch úrovní na päť úrovní a zvýši sa aj samotná výška príspevku na bývanie. Viac o výške príspevku na bývanie nájdete tu.
Okrem tejto zmeny sa novelou prijalo aj jednorazové mimoriadne presunutie valorizácie súm pomoci v hmotnej núdzi na 1. októbra 2023. Pôvodný dátum valorizácie mal pripadať na 1. január 2024. Viac o skoršej valorizácií súm pomoci v hmotnej núdzi sa dočítate tu.
Novela zákona o výbušninách
Poslanci v júni zahlasovali aj za schválenie novely zákona č. 58/2014 Z. z. o výbušninách, výbušných predmetoch a munícií. Najzásadnejšou prijatou zmenou je zákaz samoobslužného predaja pyrotechnických výrobkov. Obmedzené budú aj dni v roku, počas ktorých bude možné si pyrotechnické výrobky zakúpiť. Pôjde konkrétne o petardy, zábleskové petardy, batérie petárd, petardy s externou oporou, míny, rímske sviece a rakety obsahujúce pyrotechnickú jednotku, ktorej hlavným efektom je hluk,, ktoré bude možné zakúpiť len v dátumoch od 28. do 31. decembra a ostatné pyrotechnické výrobky skupiny F2 a F3 bude možné kúpiť len počas mesiaca december.
Používanie vyššie uvedených pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3 bude možné len v období od 31. decembra v čase od 18:00 hod. do 24:00 hod. a 1. januára v čase od 00:00 hod. do 02:00 hod. a to len na miestach v minimálnej vzdialenosti 250 m od zariadení a lokalít ako nemocnice, liečebne, hospicu, domova ošetrovateľskej starostlivosti, zariadenia sociálnych služieb, karanténnej stanice, útulku a záchranného centra pre zvieratá, veterinárnej kliniky s časťou pre hospitalizáciu zvierat, registrovaného chovného zariadenia s chovom hospodárskych zvierat, zoologickej záhrady, zariadenia na záchranu chránených živočíchov alebo iného zariadenia na držbu a chov voľne žijúcich živočíchov v zajatí.
Na zmiernenie zákona sa novelou zavádza aj možnosť obce povoliť výnimku a umožniť používanie zábavnej pyrotechniky i cez rok, a to na základe žiadosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby.
Prelomené veto prezidentky pri novele Správneho súdneho poriadku
Poslanci dňa 21. júna 2023 prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri hlasovaní o schválení novely Správneho súdneho poriadku. Podľa schválenej novely sa bude žalobou proti nečinnosti orgánov verejnej správy domáhať aj finančnej kompenzácie. Doposiaľ sa touto žalobou žalobca mohol domáhať iba odstránenia nečinnosti.
Prezidentka zákon vrátila Národnej rade okrem iného aj z dôvodu pochybností o nesúlade niektorých ustanovení s Ústavou SR. Podľa dôvodovej správy k návrhu zákona sa touto novelou má zaviesť komplexnejšia definícia pojmu nesprávny úradný postup. Cieľom tejto zmeny má byť zabezpečiť presné vymedzenie toho, čo možno pod tento pojem zahrnúť a tak zabezpečiť jeho lepšiu identifikáciu pri jeho vymedzovaní v praxi. Navrhovaná právna úprava má reflektovať na doterajšiu súdnu prax. Podľa názoru prezidentky je však táto zmena, vzhľadom na komplexnosť a diverzitu právnych vzťahov a situácií, ktoré sa riešia v rámci výkonu verejnej moci, kontraproduktívna a obmedzujúca. Celé vyjadrenie prezidentky k návrhu zákona nájdete tu.
Novinári majú niesť zodpovednosť za doslovné citáty
V júni poslanci odhlasovali aj novelu zákona o ochrane spotrebiteľa, v rámci ktorého bola schválená aj zmena Občianskeho zákonníka. Prijatie tejto novely však môže viesť ku komplikáciám pre média – novinári totiž majú byť po novom zodpovední aj za výroky iných osôb. Novinári by sa po novom v zmysle ust. § 13 ods. 1 Občianskeho zákonníka mohli dopustiť neoprávneného zásahu aj v prípade, ak by sa spoliehali na hodnovernosť zdroja a neoverili si pravdivosť informácií. V prípade, že prezidentka zákon nebude vetovať, nadobudne účinnosť 1. augusta 2023.
Právo na škôlku pre deti od troch rokov
Od 1. septembra 2023 bude účinná novela zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní, ktorou sa okrem iného prijala aj zmena v podobe práva na škôlku pre deti od troch rokov. Podľa tejto novely sa majú na predprimárne vzdelávanie prednostne prijímať deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné, a následne deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie.
Podľa nového znenia zákona tak bude mať právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie každé dieťa od troch rokov, ak o to jeho zákonný zástupca požiada.