Od 01. marca 2022 bude možné na základe zákona č. 215/2021 Z.z. o podpore v čase skrátenej práce a o zmene a doplnení niektorých zákonov (Zákon) žiadať o poskytnutie finančnej podpory pre zamestnávateľa. Tak ako uvádza dôvodová správa k Zákonu, predmetom Zákona je poskytovanie podpory v čase skrátenej práce zamestnávateľovi a to v súlade s koncepciou zavedenia režimu skrátenej práce, tzv. kurzarbeit.
Pojem kurzarbeit je v poslednej dobe skloňovaný pomerne často, a to najmä v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Zákon má preto upravovať poskytovanie podpory zamestnávateľovi, a to v čase skrátenej práce. Podpora má slúžiť na čiastočnú úhradu nákladov zamestnávateľa na náhradu mzdy zamestnanca v čase trvania vonkajšieho faktora, vplyvom ktorého došlo k obmedzeniu činnosti zamestnávateľa.
Činnosť zamestnávateľa sa považuje za obmedzenú, ak na strane zamestnávateľa existuje prekážka v práci, v dôsledku ktorej zamestnávateľ nemôže najmenej tretine svojich zamestnancov prideľovať prácu v rozsahu najmenej 10 % ich ustanoveného týždenného času. Vonkajším faktorom je faktor dočasného charakteru, ktorý zamestnávateľ nemohol ovplyvniť ani mu predísť. Ide napríklad o núdzový stav, mimoriadnu situáciu alebo mimoriadnu okolnosť.
Príklad: Zamestnávateľ má 12 zamestnancov, ktorých zamestnáva na trvalý pracovný pomer. V dôsledku vonkajšieho faktora, ktorým je núdzový stav vyhlásený v súvislosti s pandémiou koronavírusu, zamestnávateľ nemôže piatim svojim zamestnancom prideľovať prácu v rozsahu 10 hodín týždenne. Zamestnávateľ preto splnil podmienky vzniku nároku na podporu v súlade so Zákonom.
Podporu bude zamestnávateľom vyplácať ústredie alebo príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Na to, aby zamestnávateľovi mohla byť poskytnutá podpora, musí podať žiadosť. Žiadosť sa podáva elektronickými prostriedkami a musí byť podpísaná kvalifikovaným elektronickým podpisom zamestnávateľa.
Vyššie uvedený príklad však nezahŕňa všetky podmienky, ktoré musí zamestnávateľ splniť, aby sa stal oprávneným subjektom na vyplatenie podpory podľa Zákona. Zákon pritom stanovuje viaceré, ktoré musí zamestnávateľ spĺňať. Ide napríklad o:
- zamestnávateľ musí mať ku dňu podania žiadosti o poskytnutie podpory odvedené poistné na sociálne poistenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie za celé obdobie trvania povinnosti odvádzať poistné a povinné príspevky, ktoré trvalo najmenej 24 kalendárnych mesiacov bezprostredne predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, za ktorý zamestnávateľ žiada o poskytnutie podpory;
- zamestnávateľ musí byť v čase skrátenej práce;
- zamestnávateľ nesmel porušiť zákaz nelegálneho zamestnávania v predchádzajúcich dvoch rokoch;
- zamestnávateľ musí mať uzatvorenú dohodu, a to buď priamo so zamestnancom alebo zástupcami zamestnancov, ktorej predmetom bude záväzok zamestnávateľa, že požiada o poskytnutie podpory.
Nad rámec vyššie uvedených podmienok je zamestnávateľ zároveň povinný podať žiadosť o poskytnutie podpory najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý poskytnutie podpory žiada. Žiadosť môže zamestnávateľ podať aj za časť podniku, ak má napr. prevádzkareň, v ktorej sa má kurzarbeit uplatniť.
Podpora sa zamestnávateľovi poskytne na náhradu mzdy zamestnanca za každú hodinu prekážky v práci na strane zamestnávateľa v sume 60 % hodinového zárobku zamestnanca. Zákon stanovuje aj maximálnu možnú výšku poskytnutej podpory. Maximálny rozsah podpory je 60 % z 1/174 dvojnásobku priemernej mzdy na Slovensku za kalendárny rok, ktorý dva kalendárne roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa podpora poskytuje.
Podporu je však možné poskytnúť iba na pracovné miesto zamestnanca, ktorý:
u zamestnávateľa pracuje najmenej jeden mesiac,
neplynie mu výpovedná doba a
ktorý má vyčerpanú dovolenku za predchádzajúci kalendárny rok a vyčerpaný kladný účet konta pracovného času.
Poskytovanie podpory sa vzťahuje na zamestnancov, ktorí sú so zamestnávateľom v pracovnom pomere a v právnom vzťahu na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu. Pre priznanie podpory teda nie je rozhodujúci tzv. skrátený alebo polovičný úväzok, dĺžka a rozvrhnutie pracovného času nie sú rozhodujúce.
Zamestnávatelia si však musia uvedomiť, že ak ich zamestnanci čerpajú dovolenku alebo sú napr. práceneschopní, nemôžu dostávať podporu v čase skrátenej práce, nakoľko ide o prekážku na strane zamestnanca.
Z kurzarbeitu sú vylúčení:
zamestnanci vo výpovednej dobe a zamestnanci pracujúci u zamestnávateľa menej ako 1 mesiac,
osoby pracujúce na základe dohody o práci (mimo pracovného pomeru),
osoby v štátnozamestnaneckom pomere, sudcovia, prokurátori, príslušníci ozbrojených síl a pod. a
samostatne zárobkovo činné osoby (ak nie sú zamestnávateľom).
Podpora bude zamestnávateľovi vyplatená mesačne, avšak iba v maximálne dĺžke najviac 6 mesiacov v úhrne za 24 po sebe nasledujúcich mesiacov, ak vláda Slovenskej republiky nerozhodne o dlhšom období poskytovania podpory.
Dôležité je upozorniť, že zamestnávateľ je povinný zachovať pracovné miesto, na ktoré sa mu poskytuje podpora, a to najmenej 2 mesiace po skončení mesiaca, za ktorý mu podpora bola poskytnutá. Zamestnávateľ túto povinnosť nemá, ak sa pracovný pomer so zamestnancom skončí z dôvodov na strane zamestnanca.