„Kráľ Zemplína“ Vareha dostal definitívny verdikt: 11 rokov natvrdo.

Najvyšší súd Slovenskej republiky dňa 27. 2. 2014 rozhodol o vine a treste veľkopodnikateľa Mikuláša Varehu známeho fiktívnym obchodovaním s netradičnými komoditami akými sú napríklad lykožrúty smrekové, poľné bažanty a pod., na základe čoho štátu vznikli miliónové škody. Ako rozhodol Najvyšší súd SR a akú výšku škody spôsobil tzv. kráľ Zemplína svojim protiprávnym konaním?

Redakcia 08. 03. 2014 2 min.
    Mikuláš Vareha Mikuláš Vareha Wilted flower from 4freephotos.com

    Rozsudok, proti ktorému sa Vareha odvolal

    Špecializovaný trestný súd (Banská Bystrica) po doplnení dokazovania dňa 23. januára 2014 na hlavnom pojednávaní rozhodol a uznal Mikuláša Varehu za vinného z pokračujúcich trestných činov podľa zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov a to konkrétne zo spáchania trestných činov skrátenia dane a poistného (§ 276) a neodvedenia dane a poistného (§ 227) vo veľkom rozsahu za fiktívne obchody. Súd rozhodol o úhrnnom treste odňatia slobody v dĺžke trvania 11 rokov a peňažnom treste vo výške 100 000 EUR.

    Rozhodnutie o Varehovom odvolaní

    Senát Najvyššieho súdu SR („NS SR“) na svojom verejnom zasadnutí, ktorého sa Mikuláš Vareha nezúčastnil (ale zároveň súhlasil s pojednávaním v jeho neprítomnosti), zamietol odvolanie obžalovaného a potvrdil januárový verdikt Špecializovaného trestného súdu. Tento verdikt NS SR je právoplatný a nie je možné sa voči nemu odvolať. Je potrebné poznamenať, že ak by NS SR vo štvrtok 27. februára právoplatne nerozhodol, dostal by sa Vareha následujúci deň v piatok 28. februára na slobodu, pretože bol vo väzbe už tri roky.

    Odôvodnenie rozhodnutia

    „Prvostupňový súd konanie obžalovaného správne posúdil. Správne posúdil znalecké posudky a aj výpovede svedkov. Trest, ktorý mu bol uložený je zákonný a správny...“ zdôvodnil rozhodnutie NS SR predseda senátu.[1]

    Celková výška škody

    Úrad špeciálnej prokuratúry v obžalobe Mikuláša Varehu uviedol, že Vareha spáchal svojou trestnou činnosťou škodu v celkovej výške 58,1 milióna EUR. Dnes už odsúdený Vareha zastupoval v tomto prípade 11 vlastných obchodných spoločností, ktoré obchodovali navzájom medzi sebou. Varehové protiprávne konanie spočívalo vo fiktívnych účtovných a daňových dokladoch, kde deklaroval obchodovanie s 55,306 miliónmi euroočiek (štepné prúty jabloní) a so 414,2 miliónmi kusov lykožrúta smrekového. Samotný prokurátor však uviedol (v záverečnej reči), že bolo dokázané, že nie je možné zobchodovať uvádzané množstvo lykožrútov a euroočiek. Týmto sa potvrdilo, že išlo len o vytvorenie zdania ekonomickej činnosti a preto Mikuláša Varehu navrhol uznať za vinného a udeliť mu 11-ročný trest odňatia slobody a peňažný trest.[2]



    „Najvyšší súd potvrdil Varehovi jedenásť rokov odňatia slobody“ - dostupné na internete: http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/309990-velkopodnikatel-mikulas-vareha-si-odsedi-11-rokov/ [online].[4.3.2014].

    „Najvyšší súd potvrdil Varehovi jedenásť rokov odňatia slobody“ - dostupné na internete: http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/309990-velkopodnikatel-mikulas-vareha-si-odsedi-11-rokov/ [online].[4.3.2014].