Zrušenie zákona a novela Ústavy SR
Z dôvodnej správy návrhu zákona možno vyvodiť, že predkladatelia si kladú za cieľ zabezpečiť v našej krajine účinnú ochranu života, nedotknuteľnosti, ľudskej dôstojnosti a zdravia nenarodených detí, či ďalšiu ochranu, ktorú nenarodenému dieťaťu poskytuje ústavný návrh zákona o ochrane života. Ďalej je ich zámerom zrušenie zákona o umelom prerušení tehotenstva, spolu s vyhláškou, ktorou sa vykonávajú niektoré jeho ustanovenia a zároveň novelizovať súvisiace ustanovenia Občianskeho a Trestného zákona.
Definícia nenarodeného dieťaťa
Z návrhu ústavného zákona, z čl. 12, vyplýva nasledovná definícia pojmu nenarodené dieťa:
„Nenarodené dieťa je ľudské embryo alebo ľudský plod od najranejšieho štádia jeho vývoja. Presnejšie ide o ľudské embryo alebo ľudský plod v akomkoľvek štádiu jeho vývoja, a to už od oplodnenia ľudského vajíčka alebo od iného zásahu do ľudského vajíčka spôsobujúceho schopnosť delenia ľudského vajíčka; na schopnosť ľudského embrya a ľudského plodu dokončiť svoj vývoj sa pritom neprihliada.“ (Dôvodná správa)
Zmeny v Občianskom zákonníku
Navrhuje sa priznať spôsobilosť na práva a povinnosti nenarodeného dieťaťa. Zánik tejto spôsobilosti bude viazaný na smrť nenarodeného dieťaťa. Spôsobilosť mať povinnosti sa viaže na narodenie dieťaťa. Spolu so súvisiacim návrhom ústavného zákona by mali byť nenarodenému dieťaťu priznané aj základné ľudské práva, ako právo na život, nedotknuteľnosť, ochrana zdravia, zachovanie ľudskej dôstojnosti ale aj ďalšie práva, ktoré sú vo vzťahu k nenarodenému dieťaťu špecifické.
Zmeny v Trestnom zákone
Nové skutkové podstaty trestných činov – pozbavenia nenarodeného dieťaťa života a spôsobenie ujmy na zdraví nenarodeného života, vytláčajú doterajšiu právnu úpravu, trestný čin nedovoleného prerušenia tehotenstva, ktorý je vzhľadom na predkladanú právnu úpravu nadbytočný. Novým trestným činom by malo byť aj ukončenie života viacerých nenarodených detí, či účastníctvo na spáchaní tohto trestného činu, trestný čin spôsobenia ujmy na zdraví nenarodeného dieťaťa. Ustanovenie § 161 Trestného zákona dostane nový názov, a to „Neoprávnený experiment na človeku alebo nenarodenom dieťati, klonovanie ľudskej bytosti alebo nenarodeného dieťaťa a ďalšie činnosti zakázané podľa čl. 16 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky.“(Návrh zákona o zrušení umelého prerušenia tehotenstva). Novela Trestného zákona sa dotkne aj trestného činu obchodovania s ľuďmi a nenarodenými deťmi. Tvorcovia návrhu zákona navrhujú jeho účinnosť od 1. marca 2016.