V dnešnej dobe to bez celoživotného vzdelávania na pracovnom trhu ďaleko nedotiahnete. Doba, kedy postačovala jednorazová kvalifikácia na celý život, je definitívne za nami, upozorňuje TASR.
Dynamické zmeny na trhu práce si vyžadujú stále väčší dôraz na pravidelné vzdelávanie, ako poukázala spoločnosť International Wellbeing Authority Cluster.
Ako uspieť na pracovnom trhu
„Kvalifikačné a rekvalifikačné kurzy tvoria stabilný základ pre rozvoj starších ľudí a ich schopnosť prispôsobiť sa trhovým požiadavkám. Zamestnanci, ktorí sú otvorení vzdelávaniu a rozumejú jeho významu pre prácu, získavajú viac a zvyčajne sa plynulejšie vypracovávajú na kariérnom rebríčku,“ povedal riaditeľ firmy Oliver Poór.
Ďalej upozornil na nevyhnutnosť dodatočného vzdelania pre čerstvých absolventov, ktorí často po skončení štúdia nemajú vedomosti zodpovedajúce reálnym potrebám zamestnávateľov. Podľa neho je vo veľa prípadoch ihneď po škole nevyhnutné dovzdelávanie.
Kľúčové vlastnosti
Okrem nevyhnutnej kvalifikácie by mali zamestnávatelia v rámci výberových konaní klásť čoraz väčší dôraz aj na charakterové vlastnosti uchádzačov, ako sú flexibilita, precíznosť, asertivita a dochvíľnosť.
Podľa odborníka by firmy mali investovať do vzdelávania, čím by si zabezpečili neustále zvyšovanie produktivity, zlepšovanie pracovných procesov a skvalitňovanie bežného chodu. V tejto súvislosti už firma zaznamenáva rastúci dopyt po personalizovanom vzdelávaní a školeniach naprieč všetkými sektormi hospodárstva.
Riešením by mohlo byť aj zavádzanie politiky celoživotného vzdelávania, avšak cieľom by nemal byť tlak na ľudí, ale skôr ich motivácia k samostatnému uvedomovaniu si významu vzdelávania.
„Toto umožňuje špecializáciu, vďaka ktorej sa ľudia stávajú atraktívnejšími, nezastupiteľnými a lepšie ohodnotenými,“ doplnil v súvislosti s celoživotným vzdelávaním. Podľa neho je dôležitý individuálny prístup, pričom celoplošné riešenia sú menej účinné.