Francúzsko do ústavy zakotvilo právo na potrat

Francúzsky parlament schválil návrh zákona, ktorým bude právo na potrat zakotvené priamo v ústave.

Martina Vanc 09. 03. 2024 2 min.

    Francúzsko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá právo na interrupciu výslovne zahrnula do svojej ústavy. Návrh bol schválený drvivou väčšinou, za hlasovalo 780 poslancov, proti 72. Interrupcia je vo Francúzsku legálna od roku 1975.

    Francúzsky prezident Emanuel Macron, ktorý túto zmenu podporoval, vyhlásil, že by právo na umelé prerušenie tehotenstva malo byť súčasťou Charty základných práv Európskej únie.

    Iniciatíva, ktorá tomuto kroku predchádzala, bola reakciou aj na na zrušenie ústavného práva na interrupciu v Spojených štátoch amerických - prípad Roe v. Wade, o ktorom sme v minulosti písali tu https://www.pravnenoviny.sk/zrusenie-ustavneho-prava-na-interrupciu-roe-v-wade.

    Na Slovensku môže žena umelo prerušiť tehotenstvo, ak o to písomne požiada, ak tehotenstvo nepresahuje 12 týždňov a ak tomu nebránia jej zdravotné dôvody. Zároveň tak možno urobiť  zo zdravotných dôvodov s jej súhlasom alebo na jej podnet, ak je ohrozený jej život alebo zdravie alebo zdravý vývoj plodu alebo ak ide o genetický chybný vývoj plodu.

    Zákon č. 73/1986 o umelom prerušení tehotenstva bol viackrát spochybňovaný niektorými poslancami Národnej rady SR, ktorí napádali ústavnosť tejto normy práve z dôvodu práva na život zakotveného v Ústave SR. Ústavný súd potvrdil ústavnosť predmetného zákona o umelom prerušení tehotenstva nálezom sp. zn. PL. ÚS 12/01-297 zo dňa 04.12.2007, pričom vo svojom odôvodnení odkazoval najmä na nálezy Európskeho súdu pre ľudské práva.