Finančná správa upozorňuje Slovákov. Dovoz nelegálnych suvenírov môže vyjsť dovolenkárov draho

Finančná správa varuje, že za dovoz nelegálnych suvenírov z dovolenky hrozí mastná pokuta, v niektorých prípadoch aj trestné stíhanie.

TASR 17. 06. 2024 2 min.
    Finančná správa upozorňuje na nelegálne suveníry. Zdroj: shutterstock.com/My Agency Finančná správa upozorňuje na nelegálne suveníry. Zdroj: shutterstock.com/My Agency Finančná správa upozorňuje na nelegálne suveníry. Zdroj: shutterstock.com/My Agency

    Za nelegálny dovoz suvenírov vyrobených z ohrozených druhov rastlín a živočíchov z dovolenkových destinácií môže hroziť pokuta, v prípade vážneho porušenia aj väzenie. Upozornila v pondelok Finančná správa (FS) SR. Informovala o tom Drahomíra Adamčíková z komunikačného oddelenia FS.

    Sankcia za nelegálny dovoz suvenírov z ohrozených druhov rastlín či živočíchov sa v prípade colného priestupku môže vyšplhať až do výšky 3 319 eur. Pri závažnom porušení predpisov môže hroziť aj trestné stíhanie a v prípade dokázania viny až osemročné väzenie. FS preto upozornila cestujúcich, aby si overili, čo si balia do batožiny, aby sa pri návrate domov z dovolenky vyhli problémom.  

    Colníci v batožine cestujúcich podľa FS bežne zvyknú nájsť koraly, výrobky z krokodílej či hadej kože alebo produkty tradičnej čínskej medicíny. Dovoz niektorých chránených druhov z exotických krajín je však obmedzený alebo zakázaný, prípadne k nemu treba povolenie či sprievodné doklady.  

    Finančná správa upozorňuje na slonovinu a chránený druh kaktusu

    Problémom môžu byť sošky či šperky zo slonoviny z Afriky a Ázie. Obľúbeným suvenírom z Južnej Ameriky sú dažďové palice, ktoré vydávajú zvuk dažďa. Tieto suveníry, ktoré sa predávajú najmä v Peru, Bolívii alebo Čile, sú vyrobené z chráneného druhu kaktusu a bez povolenia možno priviezť len tri kusy na osobu, priblížila finančná správa.  

    „Časti tiel ohrozených druhov živočíchov (nosorožec, kobra, tiger) a rastlín (ženšen) môžu obsahovať i výrobky z tradičnej čínskej medicíny. Pri kúpe exotických predmetov z Tuniska, Egypta, Thajska či Turecka je potrebné dohliadnuť, aby vám k nim pribalili aj oficiálne sprievodné doklady, čiže certifikát k výrobku, ktoré colné orgány budú vyžadovať,“ upozornila FS.

    Obchodovanie s chránenými druhmi rastlín a živočíchov podlieha Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES). Vyše 37 000 ohrozených druhov je pod dohľadom príslušných orgánov, obchod s takmer 1 100 druhmi je úplne zakázaný.