Extrémne zbytočné prieťahy na slovenských súdoch

Ústavný súd Slovenskej republiky konštatoval za minulý rok 2013 „extrémne zbytočné prieťahy“ okresných a krajských súdov v 34 nálezoch. Ide o výsledok pravidelného monitorovania efektívnosti výkonu rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky. Ktoré súdy rozhodujú takýmto štýlom a aká je dĺžka najstaršieho sporového konania?

Redakcia 13. 03. 2014 4 min.
    Prieťahy v súdnictve Prieťahy v súdnictve www.concourt.sk

    Prehľad extrémne zbytočných prieťahov

    Ústavný súd SR po druhýkrát od začiatku trvania projektu vypracoval svoj prehľad tzv. extrémnych zbytočných prieťahov. V zmysle tohto projektu Ústavného súdu SR ide o kategóriu opakovaných zbytočných prieťahov spôsobených všeobecnými súdmi a orgánmi činnými v trestnom konaní a o kategóriu konaní, ktoré sa začali pred rokom 2000 a do 31. decembra 2013 neboli ukončené.

    Štatistiky Ústavného súdu SR

    Za rok 2012 štatistiky Ústavného súdu SR evidovali len 26 takýchto konaní. V minulom roku 2013 (v období od 1. januára 2013 do 31. decembra 2013) konštatoval súd porušenie až v 34 nálezoch, v ktorých dĺžka konania bola 13 a viac rokov.

    Aké práva sú extrémne zbytočnými prieťahmi porušované?  

    Išlo o porušenie základného práva sťažovateľov na konanie bez zbytočných prieťahov podľa čl. 48 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky:

    • čl. 48 ods. 2 Ústavy SR: „Každý má právo, aby sa jeho vec verejne prerokovala bez zbytočných prieťahov a v jeho prítomnosti a aby sa mohol vyjadriť ku všetkým vykonávaným dôkazom. Verejnosť možno vylúčiť len v prípadoch ustanovených zákonom.“

    A práva na prejednanie veci v primeranej lehote podľa čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd:

    • čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (právo na prejednanie veci v primeranej lehote): „Každý má právo na to, aby jeho záležitosť bola spravodlivo, verejne a v primeranej lehote prejednaná nezávislým a nestranným súdom zriadeným zákonom, ktorý rozhodne o jeho občianskych právach alebo záväzkoch alebo o oprávnenosti akéhokoľvek trestného obvinenia proti nemu. Rozsudok musí byť vyhlásený verejne, ale tlač a verejnosť môžu byť vylúčené buď po dobu celého, alebo časti procesu v záujme mravnosti, verejného poriadku alebo národnej bezpečnosti v demokratickej spoločnosti, alebo keď to vyžadujú záujmy maloletých alebo ochrana súkromného života účastníkov alebo, v rozsahu považovanom súdom za úplne nevyhnutný, pokiaľ by, vzhľadom na osobitné okolnosti, verejnosť konania mohla byť na ujmu záujmom spoločnosti.“

    Súdy, najstaršie sporové konanie a výška finančného zadosťučinenia

    Celkovo až v 31 nálezoch Ústavného súdu SR išlo o konania všeobecných okresných súdov. Iba v troch nálezoch išlo o konania krajských súdov. Dĺžka najstaršieho sporového konania zaevidovaného Ústavným súdom SR je 30 rokov! Drvivá väčšina tzv. extrémnych prieťahov sa pohybuje v rozpätí od 13 do 26 rokov. Sťažovateľom bolo za tieto extrémne prieťahy v roku 2013 Ústavným súdom SR priznané primerané finančné zadosťučinenie v celkovej sume 214 900 EUR.

    Najstaršie sporové konanie

    Najstaršie sporové konanie, ktoré Ústavný súd SR eviduje, je vedené na OS Bratislava III pod sp. zn. 11 C 108/83 - toto konanie sa začalo v roku 1983. Ústavný súd nálezom sp. zn. IV. ÚS 134/2013 priznal sťažovateľom v tejto veci najvyššie primerané finančné zadosťučinenie v sume 30 000 EUR.

    Príčiny extrémnych prieťahov

    Aj podľa predsedníčky Ústavného súdu SR možno hľadať samotné príčiny v skutočnostiach, akými sú okolnosti spočívajúce v osobe sudcu, ktorých pôvod býva v nedostatočnej odbornej príprave sudcu na pojednávanie, nedostatočnej príprave samotného pojednávania, neefektívnom vykonávaní procesných úkonov, nevyužívaním poriadkových opatrení, nedostatočné zistenie skutkového stavu prerokúvanej vec a pod. „Za mnohými prieťahmi možno vidieť nedostatočnú resp. formálnu dohľadovú činnosť predsedov súdov nad plynulosťou súdneho konania. Krátkodobá i dlhodobá nečinnosť alebo nesprávna činnosť konkrétneho súdu vyúsťuje do extrémnej dĺžky zbytočných prieťahov. A napokon, extrémna dĺžka zbytočných prieťahov zo strany súdov evokuje aj nekoncepčnosť riešenia tohto problému. Aj preto o všetkých našich zisteniach pravidelne informuje Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky. Vzhľadom na to, že ústavný súd ani ja ako jeho predsedníčka nedisponujeme oprávnením podať návrh na začatie disciplinárneho konania, nechávam na zváženie uplatnenie ustanovenia § 116 – disciplinárne previnenie zákona č. 385/2000Z. z. o sudcoch a prísediacich v znení neskorších predpisov, § 42 – Povinnosti predsedu súdu a podpredsedu súdu a v prípade opakovaných prieťahov aj ustanovenia § 350 – Marenie výkonu rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov ministrovi spravodlivosti“, dodáva predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková.[1]