Európsky profesijný preukaz

Európska únia sa harmonizuje čoraz viac. Najnovšia smernica o odborných kvalifikáciách určite poteší ľudí, ktorých profesia je využiteľná aj v iných štátoch Európskej únie. Totižto, podľa tejto smernice bude možné uznávať kvalifikáciu v inom členskom štáte Európskej únie oveľa jednoduchšie. Existujúci európsky profesijný preukaz sa bude môcť aplikovať aj na iné profesie ako tomu bolo doteraz, čím sa otvoria dvere pre mnoho nových záujemcov.

Redakcia 30. 10. 2013 2 min.
    Európska únia Európska únia PENonline.sk

    Doterajšie znenie existujúcej smernice o odborných kvalifikáciách zabezpečovalo automatické uznanie len siedmym profesiám a to zubárom, lekárom, lekárnikom, zdravotným sestrám, pôrodným asistentkám, veterinárom a architektom. Zmyslom novej smernice má byť prirodzene podpora pohybu pracovnej sily medzi krajinami EÚ a to rozšírením tohto rozsahu profesií a ďalšími opatreniami. Ak chce byť EÚ kompetitívna v globálnom prostredí, musí prijímať opatrenia, ktoré harmonizujú ekonomické dianie v krajinách.

    Podľa smernice má profesijný preukaz fungovať ako akýsi virtuálny nástroj, ktorý uľahčí lekárom, či architektom a ďalším 800 profesiám mobilitu medzi hranicami. Európsky preukaz bude vydávaný domovským členským štátom záujemcu, predovšetkým na krátke obdobie práce v zahraničí a hostiteľským členským štátom v prípade, ak sa v ňom záujemca ako nositeľ odbornej kvalifikácie rozhodne usadiť a otvoriť si prax. Veľmi dôležitým administratívnym uľahčením sa javí byť ambícia smernice zaviesť iba jedno administratívne miesto na riešenie takejto administratívy. To by prakticky znamenalo úsporu času žiadateľom a uľahčilo im tak celý proces, pretože by sa mohli so žiadosťou o vybavenie uznania ich kvalifikácie obrátiť na svoj domovský štát a nežiadať o neho hostiteľskú krajinu, ako je tomu teraz. Takéto uľahčenie je veľmi dôležité z ekonomického uhľa pohľadu. Odbúravaním administratívy a ťažkostí sa vo všeobecnosti zvyšuje ekonomická aktivita, a preto aj toto opatrenie má pôsobiť ako stimul pre väčšiu cezhraničnú profesnú aktivitu a viesť tak ku kompetitívnejšiemu spoločnému trhu EÚ.

    Smernica tiež pamätá na prípady, kedy sa napríklad lekár vyhol zákazu činnosti presunom do inej krajiny bez obmedzení. Osoby, ktoré boli odsúdené za relevantný trestný čin, či disciplinárne potrestaní už nebudú môcť vykonávať odbornú prax v iných členských štátoch EÚ. Smernica zavádza systém výmeny informácii, ktorý poznáme napríklad pri medzinárodnom zdaňovaní. Informácie o odsúdených či disciplinárnych rozhodnutiach voči dotyčnému by mali tak členské štáty zasielať do troch dní. Novú smernicu ešte musia schváliť členské krajiny prostredníctvom Rady ministrov.