Ekonomický prehľad 49. týždňa

Prinášame Vám ďalší týždenný prehľad ekonomických noviniek z 49. týždňa tohto roku v ktorom sa, okrem iného, pozrieme na mieru inflácie v Eurozóne, štruktúru slovenského HDP za tretí kvartál 2013, či najnovšie udalosti na akciových trhoch. 

Martin Baláž 03. 12. 2013 3 min.
    Ekonomický prehľad týždňa Ekonomický prehľad týždňa Stock market increase from 4freephotos.com

    Ekonomický senetiment sa mierne zhoršil

    Index ekonomického sentimentu v novembri zaznamenal na mesačnej báze mierny pokles z 96 na 94 bodov. K poklesu prispelo najmä zhoršenie nálady v priemysle, kde výrazne klesli najmä očakávania budúcej produkcie. To predstavuje mierne prekvapenie, nakoľko nálada v priemysle v rámci eurozóny sa v posledných mesiacoch zlepšovala. Naopak, mierne vzrástol sentiment v stavebníctve a maloobchode. 3- mesačný kĺzavý priemer indikátora sentimentu však stále vykázal mierny rast z 93,1 na 94 bodov.

    Inflácia v Eurozóne v novembri mierne vzrástla

    Miera inflácie v eurozóne podľa predbežného odhadu Eurostatu dosiahla v novembri 0,9 %, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu mesiacu (0,7 %) mierne zrýchlenie. K vyššej inflácii prispelo najmä zmiernenie tempa poklesu cien energií. Spolu s infláciou bola zverejnená aj miera nezamestnanosti za október, ktorá v eurozóne mierne klesla z 12,2 % na 12,1 %. Po negatívnom prekvapení z minulého mesiaca, ktoré bolo jedným z faktorov, čo primäli ECB k zníženiu sadzieb, sú tak výsledky mierne pozitívne.

    Štruktúra HDP už tento týždeň

    V stredu Štatistický úrad zverejní detailnú štruktúru HDP za 3. kvartál. Z jednotlivých komponentov zrejme opäť najvýraznejšou mierou k rastu prispieval čistý export. Naznačuje to pozitívny vývoj zahraničného obchodu, ktorého prebytok v druhom kvartáli medziročne stúpol o vyše 30 %. Medziročný rast čistého exportu je však oproti predchádzajúcemu štvrťroku nižší, takže jeho príspevok k rastu bude zrejme o niečo menší. Rast spotreby domácností po oživení v druhom kvartáli zrejme opäť spomalil, čo naznačuje aj vývoj maloobchodných tržieb, ktoré v 3. Kvartáli rástli tempom iba 0,2 % medziročne. Napriek tomu by mohla spotreba domácností prispievať k rastu HDP pozitívne. Naopak, je možné, že konečne uvidíme rast zásob (ktoré v posledných troch kvartáloch výrazne klesali). Rovnako by sa mohol spomaliť medziročný pokles investícií.

    Prehľad trhov

    Obchodovanie na finančných trhoch bolo minulý týždeň pomerne pokojné, keďže americké burzy boli koncom týždňa zatvorené pre Deň Vďakyvzdania. Euro v priebehu minulého týždňa voči doláru mierne posilnilo pre lepšie dáta  z eurozóny (inflácia, nezamestnanosť). Dnes však svoj zisk z minulého týždňa vymazalo a obchoduje sa na rovnakých úrovniach ako minulý pondelok. 

    Meny regiónu V4 voči euru minulý týždeň oslabovali. Česká koruna stratila 0,6 % bez výraznejších makroekonomických impulzov. Maďarský forint oslabil o takmer 2 % potom, čo MNB znížila úrokové sadzby o 20 bázických bodov na 3,2 % a jej guvernér Gyorgi Matolcsy naznačil možnosť ich ďalšieho zníženia. Výnimkou medzi menami V4 bol poľský zlotý, ktorý aj vďaka lepším maloobchodným tržbám zostal na úrovniach spred týždňa.

    Americké akciové trhy boli koncom minulého týždňa zatvorené, pričom S&P 500 sa obchoduje na podobných úrovniach ako pred týždňom. Naopak,  nemecký DAX si za posledný týždeň pripísal iba 1,7%. 

    Výnosy štátnych dlhopisov za posledný týždeň mierne vzrástli. 7-ročné slovenské bondy aktuálne dosahujú výnos na úrovni tesne pod 2 %, 10-ročné dlhopisy sa obchodujú s výnosmi mierne na 2,6 %. 

    Krátkodobé medzibankové úrokové sadzby mierne vzrástli s 3-mesačným euriborom na 0,236 %. Mierne vzrástli aj dlhšie swapové sadzby, pričom 5-ročné swapy sa kótujú tesne nad úrovňou 1,05 % a 10-ročné swapy v okolí 2 %.  

    Očakávané udalosti

    Tento štvrtok sa uskutoční posledné tohtoročné zasadnutie ECB. Posledné dáta v eurozóne však vykazujú mierne pozitívny trend – vďaka čomu sa zníženie sadzieb neočakáva. Stále však existuje určitá možnosť dodania dodatočnej likvidity do systému (napríklad prostredníctvom ďalšieho tendra LTRO). V piatok budú zverejnené dáta z amerického trhu práce (non-farm payrolls). Trh očakáva, že počet novovytvorených pracovných miest by mal dosiahnuť 185 tisíc. Práve vývoj trhu práce bude kľúčový pre rozhodovanie Fed-u o tom, či znížiť objem kvantitatívneho uvoľňovania už v decembri.