Ekonomický prehľad 4. týždňa

Minulý týždeň sa na menovom aj akciovom trhu niesol v znamení korekcie, a to najmä na trhoch rozvíjajúcich sa krajín (emerging markets). Práve tieto trhy boli od vypuknutia ekonomickej krízy v roku 2009 motorom svetového ekonomického rastu a stávali sa tak obľúbenou destináciou zahraničných investorov. Od začiatku roka však investori z týchto krajín začali peniaze vyberať – čo súvisí aj s pripravovaným ukončením kvantitatívneho uvoľňovania v USA. Najviac ohrozenými sú štáty s vysokým deficitom bežného účtu platobnej bilancie. Hovorí sa najmä o tzv. skupine BIITS - Brazília, India, Indonézia, Turecko a Južná Afrika.

Martin Baláž 29. 01. 2014 3 min.
    Ekonomický prehľad Ekonomický prehľad Stock market increase from 4freephotos.com

    Nálada podnikateľov v eurozóne sa opäť zlepšila

    Nálada podnikateľov v eurozóne zostáva aj naďalej pozitívna. Index sentimentu nákupných manažérov (PMI) v januári zaznamenal ďalšie zlepšenie, keď vzrástol z 52,5 na 53,2 bodu. Nálada je dobrá najmä v priemyselnej výrobe, avšak zlepšenie zaznamenal aj sektor služieb. Z jednotlivých krajín sa darilo opäť najmä Nemecku. Dobrý sentiment v tejto krajine potvrdili aj výsledky prieskumu manažérov IFO, ktoré taktiež medzimesačne vzrástlo. Vývoj tak naznačuje, že ekonomický rast v eurozóne by mal v tomto roku zrýchliť – čo by sa malo pozitívne prejaviť aj na našej ekonomike.

    Predaje domov v USA mierne klesli vďaka počasiu

    Predaje existujúcich domov v USA v decembri skončili blízko konsenzu a dosiahli 4,87 milióna domov (anualizované číslo). Dáta za predchádzajúci mesiac boli revidované mierne nadol, takže medzimesačne predaje vykázali rast o 1 %. Celkovo bolo v roku 2013 v USA predaných 5,09 milióna existujúcich domov – čo znamená najúspešnejší rok od roku 2006 (kedy vrcholila bublina na trhu nehnuteľností). Zlepšenie realitného trhu je zrejme z veľkej časti dôsledkom nízkych úrokových sadzieb na hypotékach, ktoré výrazne klesli po začatí kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Fed-u.

    Prehľad trhov

    Euro za posledný týždeň voči doláru po lepších číslach PMI voči doláru posilnilo o 0,8 % a opäť sa dostalo nad hladinu 1,36 USD.
    Meny V4 minulý týždeň voči euru pokračovali v oslabovaní. Poľský zlotý oslabil o 1 % aj vďaka horším číslam priemyselnej produkcie a maloobchodných tržieb. Maďarský forint stratil 1,2 % potom, čo MNB znížila základnú úrokovú sadzbu o 15 bázických bodov na 2,85 %. Jej vyhlásenie tiež naznačilo možnosť ďalšieho znižovania sadzieb. Výnimkou medzi menami V4 bola česká koruna, ktorá sa obchodovala bez makroekonomických správ bez výraznejšej zmeny.

    Akciové trhy minulý týždeň klesali, k čomu prispeli najmä obavy z vývoja na rozvíjajúcich sa trhoch a tiež prebiehajúca výsledková sezóna, ktorá zatiaľ zaostáva za očakávaniami. Nemecký DAX si odpísal 3,3 %, americké S&P 500 stratilo vyššie 2,6 %.

    Výnosy slovenských štátnych dlhopisov mierne klesli, pričom u 10-ročných dlhopisov sa na sekundárnom trhu pohybujú blízko 2,5 %.

    Krátkodobé medzibankové úrokové sadzby zostali nezmenené s 3-mesačným euriborom na 0,30%. Výraznejšie sa nezmenili ani 5-ročné swapové sadzby, ktoré zostávajú blízko úrovne 1,10 %. Naopak, 10-ročné swapy mierne klesli na  1,95 %.