Ekonomický prehľad 1. a 2. týždňa

Priemyselná výroba v novembri pozitívne prekvapila, keď jej medziročný rast  v novembri zrýchlil až na 12,6 % z októbrových 6,8 %. Výsledok tak výrazne prekonal náš odhad ako aj odhad trhu (6,5 % a 6,8 %). Sentiment v priemysle pritom naznačoval skôr spomalenie produkcie. Po sezónnom očistení vzrástla priemyselná produkcia na medzimesačnej báze až o 2 %.

Martin Baláž 17. 01. 2014 4 min.
    Ekonomický prehľad týždňa Ekonomický prehľad týždňa Stock market increase from 4freephotos.com

    K rastu v novembri najviac prispela výroba automobilov, ktorá bola medziročne vyššia až o 15 %. Rast podporili aj tento rok tradične rastúce kategórie výroby elektrických zariadení a výroby textilu. Pozitívne sa vyvíjala aj výroba kovov. Dobré výsledky si priemysel pripísal aj v Európe, najmä Nemecku, tu však novembrový rast prišiel po októbrovom poklese. Preto sa domnievame, že aj slovenské sezónne očistené dáta za predchádzajúce mesiace mohli byť revidované smerom nadol. Pozitívne sa vyvíjala aj stavebná produkcia, ktorá zaznamenala prvý medziročný rast za dva roky. V novembri bola medziročne vyššia o 1,5 %. Pod jej rast sa podpísalo najmä zvýšenie novej stavebnej produkcie v tuzemsku. Sentiment v stavebníctve však naďalej zostáva výrazne negatívny, takže dno v odvetví bude zrejme dosiahnuté až začiatkom roka 2014. 

    Priemyselný sentiment v decembri zostal na úrovniach predchádzajúceho mesiaca, avšak trend produkcie sa znížil. Okrem toho budú produkciu v decembri ovplyvňovať dlhšie celozávodné dovolenky v niektorých automobilkách. Na druhej strane, priemyselný sentiment v rámci eurozóny stále naznačuje zvyšovanie výrobnej aktivity. Berúc do úvahy oba protichodne pôsobiace faktory predpokladáme, že tempo rastu priemyselnej produkcie u nás v decembri mierne spomalí. 

    Maloobchodné tržby vzrástli

    Spotreba domácností sa zrejme koncom roka zvýšila. Naznačuje to výsledok novembrových maloobchodných tržieb, ktoré sa medzimesačne zvýšili o 1,1 % (sezónne očistené dáta). Medziročne tržby vzrástli o 1,3% a boli vyššie najmä v obchodoch s pohonnými látkami a tovarom pre domácnosť. V období Jan-Nov maloobchodné tržby prakticky stagnovali (+0,1% r/ r). Zdá sa však, že nízka inflácia podporuje maloobchodné tržby, a teda aj spotrebudomácností.

    Hotovostný deficit o miliardu nižší než plán

    Deficit verejných financií podľa Eurostatu dosiahol na 12 -mesačnej báze na konci 3. štvrťroku 3,6 % HDP a zostal tak na úrovni predchádzajúceho kvartálu. Priebežné čísla hotovostného plnenia štátneho rozpočtu za minulý rok pritom ukázali lepšie hospodárenie štátnej správy, keď bol dosiahnutý deficit o vyše miliardu EUR nižší než predpokladal rozpočet.K lepšiemu hospodáreniu prispelo najmä nižšie čerpanie eurofondov (a s ním súvisiace nižšie výdavky na spolufinancovanie), lepší výber daní (najmä DPH) a vyššie nedaňové príjmy. Preto je pravdepodobné, že sa podarí dosiahnuť vládny cieľ deficitu verejnej správy za rok 2013 na úrovni pod 3 % HDP. 

    Dáta NFP zaostali za očakávaniami

    Počet novovytvorených pracovných miest v Spojených štátoch dosiahol v decembri iba 74 tisíc, čím výrazne zaostal za očakávaním trhov (200 tis.). K horšiemu výsledku zrejme prispelo aj počasie (keďže počet pracovných miest v stavebníctve výrazne klesol). Napriek tomu miera nezamestnanosti opäť klesla a dosiahla 6,7 %. Jej pokles však súvisel opäť najmä s poklesom participácie na pracovnej sile. 

    Je otázne, či decembrové dáta nie sú iba jednorazovou odchýlkou (keďže v predchádzajúcichmesiacoch NFP zaznamenávali výrazný rast). Ak by sa slabosť trhu práce potvrdila aj v ďalších mesiacoch, malo by to zrejme zanásledok spomalenie tempa znižovania objemu kvantitatívneho uvoľňovania. 

    ECB ponechala sadzby nezmenené

    Európska centrálna banka ponechala úrokové sadzby bez zmien. Základná sadzba zostala na úrovni 0,25%, depozitná sadzba je stále na úrovni 0,00 %. ECB tiež doplnila svoj výhľad preúrokové sadzby. Tie by aj naďalej mali zostať na súčasných alebo nižších úrovniach po dlhší čas. Prezident ECB Mario Draghi však vyhlásil aj to, že monetárna politika zostane uvoľnená tak dlho ako to bude potrebné, pričom ECB v prípade potreby príjme ďalšie kroky. ECB by podľa Draghiho konala v prípade, že by prišlo k „neodôvodnenému“ nárastu krátkodobých úrokových sadzieb na trhoch alebo ak by inflačné očakávania aj ďalej klesali. Z prípadných ďalších opatrení je najpravdepodobnejšia podpora financovania malých a stredných podnikov (buď prostredníctvom nákupu asset-backed securities alebo cez schému podobnú schéme Funding for Lending, ktorú realizuje Bank of England).Naopak, zníženie depozitnej sadzby by nastalo iba v prípade výrazného zhoršenia situácie. 

    Inflácia v decembri zrejme mierne stúpne

    Na Slovensku bude tento týždeň zverejnená inflácia za december, ktorá oproti predchádzajúcemu mesiacu zrejme mierne vzrástla. Očakávame, že spotrebiteľská inflácia u nás dosiahla hodnotu 0,6 % medziročne, pričom k jej miernemu rýchleniu z novembrovej úrovne 0,5 % by mali prispieť najmä potraviny a priemyselné tovary. Na medzimesačnej báze by ceny mohli rásť tempom 0,1 %.